Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brandov v Krušných horách se díky objížďce dočkal přechodu do Německa

  13:07aktualizováno  13:07
V Olbernhau v Krušných horách se od pondělí zavře most, kudy Němci jezdí do nedalekého Deutschneudorfu. Aby nemusela německá auta volit objížďku dlouhou třicet kilometrů, otevřel se v sousední české obci Brandov na Mostecku nový hraniční přechod. Řidiči díky tomu ušetří 20 kilometrů.

Pohled přes hraniční potok na německou stranu, kde je skanzen hornictví a hutnictví. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Až dosud po můstku přes potok mezi Brandovem a Olbernhau mohli přejíždět jen cyklisté či přecházet chodci. Nově tudy budou jezdit jak osobní auta, tak autobusy.

„Dohodli jsme se, že dojde k otevření našeho mostu jako objížďky na půl roku. Potom zůstane otevřený pro osobní automobily do 3,5 tuny časově neomezeně,“ uvedl starosta Brandova Jiří Mooz.

Fotogalerie

Proměna hraniční stezky v klasický přechod je výhodná i pro Čechy. „Pomůže to nejen německé straně, ale i našim občanům. Budou moci využívat nákupních řetězců v Olbernhau,“ řekl Mooz.

Do sousedního německého města jezdí Brandovští už nyní. „Hlavně pro sýry, které tam mají dobré a levnější než v Česku. Jedu tam buď na kole přes můstek, nebo autem přes Horu Svaté Kateřiny. Teď budu moci autem i tudy,“ komentoval otevření přechodu jeden z obyvatel Brandova.

Výhod pro Brandov bude díky novému přechodu víc. „V délce osmi set metrů se rozšíří silnice, která byla nevyhovující a úzká. Dosud měla 3,2 metrů, nově to bude 6,5 metru, takže splní podmínky pro hlavní komunikaci,“ dodal Mooz.

Rozšíření silnice v ceně tři miliony korun platí Ústecký kraj. Hotová bude do konce týdne, stejně jako zpevnění můstku přes Načetínský potok. Most patří společně Brandovu a Olbernhau, náklady na betonové vylepšení ale platí jen německé město, které objížďku potřebuje.

Brandov byl poslední obcí v okolí bez přechodu

Brandov je poslední českou obcí v okolí, kde klasický přechod k německým sousedům dosud chyběl. Důvod, proč se přechod Brandov Olbernhau pro vozidla otevírá až nyní, souvisí se složitým jednáním mezi zástupci Ústeckého kraje a Saska.

„Že ho dnes otevíráme, to je známka dobrého sousedství i zakončení dlouhodobého problému. Pamatuji doby, kdy o otevření nestála německá strana, i dobu, kdy o otevření kvůli zvýšení provozu nestál Brandov. Dnes se konečně shodly obě strany,“ komentoval nový přechod starosta Olbernhau Steffen Laub.

Podle Mooze stál Brandov o vytvoření přechodu už dlouhou dobu. České žádosti ale narážely na výhrady sousedů v Německu, kterým vadilo, že silnice z Česka vede přes hornický a hutnický skanzen.

„Jsme rádi, že jsme se nakonec dohodli, i když ten skanzen se nikam neposunul,“ dodal Mooz.

Ústecký kraj má už do budoucích let připravený projekt na obchvat, který povede dopravu mimo českou i německou obec. Německá strana ale v přípravách zatím tak daleko není.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz