Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maskotem Zubrnic se stal skřítek, má přilákat tisíce návštěvníků

  8:35aktualizováno  8:35
Spojit turistiku se zajímavými zážitky na několika místech se rozhodli v Zubrnicích na Ústecku. Chtějí nalákat více turistů. Protože "cestování za zážitky" je mezi aktivními lidmi stále žádanější, obec s partnery připravila za 3,5 milionu evropský projekt: Zubrnice - poznejte život našich předků.

S pohádkovou postavou by se měli návštěvníci Zubrnic, tedy skanzenu a třeba i zdejší muzeální železnice, setkávat často. Bude maskotem akcí. | foto: Jana Kocourková, Noesis

"Nápad existoval již dlouho, až nyní se to podařilo. Nechceme tady žádné průmyslové zóny, když máme tolik turistických aktivit. Projekt by mohl nastartovat cestovní ruch a následně dát lidem práci," doufá Tomáš Perkner, starosta Zubrnic, které zatím ročně navštíví zhruba 20 tisíc lidí. Plán je přitáhnout 30 tisíc návštěvníků.

Zubrnice, to není jen muzeální železnice, jeden z nejmladších skanzenů lidové architektury v Česku, ale i ekofarma, Humboldtova vyhlídka, Bobří soutěska s vodopády nebo třeba i nedaleký zámek a pivovar ve Velkém Březně.

Fotogalerie

"Už funguje nový turistický web, v obci už máme informační tabule a rozcestníky, které turisty zavedou na nejznámější místa v obci, kromě skanzenu a železnice k mlýnům, do restaurací, nebo možnému ubytování. Na informačních centrech ve větších městech turisté najdou naše nové brožury," líčí starosta.

Vznikne Mlynářská stezka

Také se vedle tradičních a oblíbených akcí připravují nové. Kromě tradičních masopustů, Velikonoc a jarmarku ve skanzenu třeba na 19. července nová Pouť Máří Magdaleny. Ve zmíněném skanzenu, což je sedm historických usedlostí, mají zase v plánu budování Mlynářské stezky.

Do dvou mlýnů v Zubrnicích se už návštěvníci podívají, nyní probíhá archeologický průzkum ve mlýně Touchořiny a pokračují práce na přenesení mlýna s pilou a olejnou z Homole u Panny do Zubrnic.

"Je to unikátní záležitost, na kterou si ještě nikdo v celé zemi netroufl," líčí ředitel skanzenu František Ledvinka.

Mlynářská stezka tak bude příjemnou procházkou kolem pěti mlýnů ze Zubrnic až do Touchořin. Některé budou opravené, z dalších lidé uvidí jen základy či trosky.

Maskotem Zubrnic se stal skřítek

Nově se maskotem všech akcí stane skřítek. Rodiny s dětmi se jeho prostřednictvím mohou podívat, jak lidé dříve žili, sedlačili či sušili švestky.

"Skřítek vznikl vlastně náhodou. Vzhledem k tomu, že kdysi v okolí pracovalo 15 mlýnů, původně to měl být vodní skřítek. Protože toho ale musí stihnout spoustu, nevypadá ani jako hastrman, ani jako lesní skřítek nebo vodní víla," popsal starosta.

Kromě skřítka jsou pro návštěvníky připraveny informační skládačky o zvycích a tradicích ve skanzenu, o železnici a i přírodních zajímavostech v okolí. Na děti čekají omalovánky, pastelky, pexesa, leporela a dřevěná káča. Vše si lze vyzkoušet již tento víkend při akci Vánoce ve skanzenu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz