Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Maskotem Zubrnic se stal skřítek, má přilákat tisíce návštěvníků

  8:35aktualizováno  8:35
Spojit turistiku se zajímavými zážitky na několika místech se rozhodli v Zubrnicích na Ústecku. Chtějí nalákat více turistů. Protože "cestování za zážitky" je mezi aktivními lidmi stále žádanější, obec s partnery připravila za 3,5 milionu evropský projekt: Zubrnice - poznejte život našich předků.

S pohádkovou postavou by se měli návštěvníci Zubrnic, tedy skanzenu a třeba i zdejší muzeální železnice, setkávat často. Bude maskotem akcí. | foto: Jana Kocourková, Noesis

"Nápad existoval již dlouho, až nyní se to podařilo. Nechceme tady žádné průmyslové zóny, když máme tolik turistických aktivit. Projekt by mohl nastartovat cestovní ruch a následně dát lidem práci," doufá Tomáš Perkner, starosta Zubrnic, které zatím ročně navštíví zhruba 20 tisíc lidí. Plán je přitáhnout 30 tisíc návštěvníků.

Zubrnice, to není jen muzeální železnice, jeden z nejmladších skanzenů lidové architektury v Česku, ale i ekofarma, Humboldtova vyhlídka, Bobří soutěska s vodopády nebo třeba i nedaleký zámek a pivovar ve Velkém Březně.

Fotogalerie

"Už funguje nový turistický web, v obci už máme informační tabule a rozcestníky, které turisty zavedou na nejznámější místa v obci, kromě skanzenu a železnice k mlýnům, do restaurací, nebo možnému ubytování. Na informačních centrech ve větších městech turisté najdou naše nové brožury," líčí starosta.

Vznikne Mlynářská stezka

Také se vedle tradičních a oblíbených akcí připravují nové. Kromě tradičních masopustů, Velikonoc a jarmarku ve skanzenu třeba na 19. července nová Pouť Máří Magdaleny. Ve zmíněném skanzenu, což je sedm historických usedlostí, mají zase v plánu budování Mlynářské stezky.

Do dvou mlýnů v Zubrnicích se už návštěvníci podívají, nyní probíhá archeologický průzkum ve mlýně Touchořiny a pokračují práce na přenesení mlýna s pilou a olejnou z Homole u Panny do Zubrnic.

"Je to unikátní záležitost, na kterou si ještě nikdo v celé zemi netroufl," líčí ředitel skanzenu František Ledvinka.

Mlynářská stezka tak bude příjemnou procházkou kolem pěti mlýnů ze Zubrnic až do Touchořin. Některé budou opravené, z dalších lidé uvidí jen základy či trosky.

Maskotem Zubrnic se stal skřítek

Nově se maskotem všech akcí stane skřítek. Rodiny s dětmi se jeho prostřednictvím mohou podívat, jak lidé dříve žili, sedlačili či sušili švestky.

"Skřítek vznikl vlastně náhodou. Vzhledem k tomu, že kdysi v okolí pracovalo 15 mlýnů, původně to měl být vodní skřítek. Protože toho ale musí stihnout spoustu, nevypadá ani jako hastrman, ani jako lesní skřítek nebo vodní víla," popsal starosta.

Kromě skřítka jsou pro návštěvníky připraveny informační skládačky o zvycích a tradicích ve skanzenu, o železnici a i přírodních zajímavostech v okolí. Na děti čekají omalovánky, pastelky, pexesa, leporela a dřevěná káča. Vše si lze vyzkoušet již tento víkend při akci Vánoce ve skanzenu.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Synagoga a rabínský dům v Úštěku si připomenou pohnutou historii

Synagoga v Úštěku.

Historické stavby, které unikly řádění nacistů a komunistů nebo vstaly z popela, představí v neděli po celém Česku Den...

Najdete na iDNES.cz