Město s poliklinikou vymyslelo projekt vlastního plynového vytápění. (Ilustrační snímek)

Město s poliklinikou vymyslelo projekt vlastního plynového vytápění. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Lounská poliklinika mění majitele. Ovlivní i cenu tepla v části města

  • 0
Budova lounské polikliniky, kde sídlí nejvíc ordinací praktických i specializovaných lékařů ve městě, změnila majitele. V dražbě ji za 64 milionů korun získala společnost Česká lékárnická. Radnici nyní zajímá, jak se postaví ke společnému projektu na stavbu nové kotelny, která má v okolí zlevnit teplo.

Pro pacienty z Lounska by se prodejem nemělo nic měnit, ordinace mají fungovat dál. Už proto, že pro každého majitele je zajímavý výnos z nájmů od lékařů, který ročně přináší přes sedm milionů.

"Doufám, že to spíš bude přínosem pro zdravotnictví v Lounech. Nový majitel je nadnárodní společnost. Investice, které my jsme dělali na koleně, oni budou moci provádět z pozice velkého hráče," říká Oldřich Pastyřík z firmy Poliklinika Louny, jíž dosud budova patřila.

I on se svými společníky v několika firmách na poliklinice nejspíš zůstane. Zajišťují třeba služby lékárny a ve firmě 1. Lounská lékařská se starají i o zajištění pohotovostí.

Poliklinika měla postavit plynový přivaděč k nové kotelně

Ani lounská radnice se nebojí, že by změna majitele ohrozila chod ordinací. Přesto vedení města doufá, že se ještě do Vánoc s novým vlastníkem sejde.

"Poliklinika je pro nás zásadní kvůli řešení problému vytápění této části města. Čekáme proto na setkání s majiteli, abychom poznali jejich představy," říká lounský starosta Radovan Šabata.

Jižní část Loun má totiž až do roku 2014 zajištěné teplo, které je ale velmi drahé. Město proto s poliklinikou vymyslelo projekt vlastního plynového vytápění. A právě poliklinika měla zajistit plynový přivaděč.

"V současné době platíme za gigajoule asi 990 korun. Podle našich propočtů bychom měli z vlastní kotelny teplo za 500 korun," upozornil Šabata na možnost snížení plateb za teplo na polovinu.

"Ostatně i pro ordinace na poliklinice stejně jako pro jejího majitele je důležité, kolik se za teplo platí. Další společný postup je proto pro všechny důležitý," zdůraznil lounský starosta.

Cenu tepla zvýšil zánik nemocnice

Velkými městskými odběrateli tepla jsou na jihu Loun hlavně plavecká hala a domov pro seniory, radnice ale potřebuje zajistit vyhřívání i své druhé budovy či sportovní haly. V lokalitě jsou napojeny na centrální zdroj tepla i úřad práce nebo finanční úřad.

Všem dodává teplo firma KA Contracting, která má kotelnu v areálu nemocnice. Jenže svou činnost ukončila akutní lůžková oddělení nemocnice a odhlásili se další odběratelé, takže náklady musí pokrýt organizace, které teplo stále odebírají. To je důvodem vysoké ceny.

Drahé teplo je tak další daní za konec nemocnice. Ta uzavřela lůžková oddělení interny a chirurgie začátkem roku 2010. Od té doby soukromé zdravotnické zařízení provozuje jen lůžka sociální nebo následné péče.