Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jízdné ve vlacích i autobusech mírně zdraží, přibudou turistické linky

  8:03aktualizováno  8:03
Nové jízdní řády začnou v Ústeckém kraji platit 11. prosince. Vlaky se rušit nebudou, u autobusů dojde jen k drobným změnám. Mírně zdraží jízdné a na jaře přibude několik turistických linek.

Ilustrační snímek. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

České dráhy zvýší cenu za jízdenku na trati do 120 kilometrů o korunu. Na větších vzdálenostech pak maximálně o čtyři koruny.

Zdraží i některé krajské autobusy, ne však plošně. „V některých kilometrových pásmech autobusové dopravy zvedneme jízdné o korunu,“ vysvětlil Jakub Jeřábek, vedoucí oddělení dopravní obslužnosti kraje.

Na železniční trati mezi Děčínem a Rumburkem přes Jedlovou se změní časy odjezdů vlaků. Důvodem je návaznost na jiné spoje. V úseku Jedlová – Rumburk přibude spojů.

Mezi Mostem a Plzní začne jezdit vlakový dopravce GW Train Regio. Na lince U28 budou lidé nově moci jezdit přes Německo s integrovanou jízdenkou kraje.

Změny u zelených autobusů

Ústecký kraj se rozhodl posílit zelený linkový autobus číslo 434 v Českém Švýcarsku, a to zejména v pracovní dny a o prázdninách. „Stávající kapacita jednoduše nestačí,“ podotkl krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek.

U některých zelených autobusů dojde k posunům časů, rušení, nebo naopak zavádění spojů zejména v ranních hodinách. Změní se i některé trasy.

Od 1. ledna 2017 pak posílí provoz na přeshraniční autobusové lince mezi Teplicemi a německým Altenbergem. V pracovní dny pojede šest párů autobusů.

Více autobusových spojů bude cestujícím k dispozici i na trase mezi Litvínovem a Osekem. Začne také jezdit autobus mezi Podbořany na Lounsku a středočeskou Jesenicí.

Kraj jedná o integraci s dalšími městy

Městská hromadná doprava (MHD) Chomutova, Jirkova a Varnsdorfu se od neděle 11. prosince připojí ke krajskému integrovanému dopravnímu systému (psali jsme o tom zde).

Lidé z těchto měst tak nově budou mít usnadněné cestování mezi dopravci, kteří do systému patří, a libovolně mezi nimi přestupovat, aniž by si museli pořizovat více jízdenek.

Do systému už jsou zapojeny regionální vlaky, zelené krajské autobusy, turistické motoráčky a také MHD Teplic, Ústí nad Labem, Děčína a Bíliny. A vedení kraje jedná s dalšími městy.

„Věřím tomu, že se zapojí všichni, ale někteří se docela brání. Přemlouváme je. Brzy by se mohly připojit Louny,“ poznamenal krajský radní Komínek.

Propojení s pražskou dopravou

Kraj se zároveň v lednu propojí se systémem Pražské integrované dopravy (PID), a to v oblasti Podřipska. „Díky tomu bude možné využít papírovou jízdenku Dopravy Ústeckého kraje v řadě autobusových linek PID a naopak,“ dodal Komínek.

Příští rok na jaře začne jezdit nová turistická železniční linka z Děčína přes Krásnou Lípu a Panský do Mikulášovic.

Další turistickou novinkou bude zavedení sezonní lodní linky z Ústí nad Labem přes Děčín do Hřenska a zpět.

„Záležet bude na splavnosti Labe. Pokud splavné nebude, bude cestujícím nabídnutá cesta lodí do Litoměřic, kam lodě jezdí nyní,“ sdělil Komínek.

Zároveň začnou jezdit autobusy mezi Litvínovem a Dlouhou Loukou. Od dubna do října bude během víkendů a svátků jezdit nový pár vlaků mezi Rumburkem a Děčínem.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz