Ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová

Ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová | foto: Karel Pešek, MAFRA

Šéfka ústecké zoo přiveze nosorožce a pustí návštěvníky mezi lemury

  • 4
Ústecká zoologická zahrada o víkendu zahájí první hlavní sezonu s novou ředitelkou Marinou Vančatovou, jejíž zvolení bylo pro odborné členy výběrové komise šok. Vančatová chce dokázat, že zoo povede dobře. Návštěvníkům slibuje i novinky.

"Otevřeme výběh lemurů a přivezeme nového nosorožce," říká Vančatová, která se v roce 1982 přistěhovala z Ruska.

Ředitelkou ústecké zoo se stala od října. Jediní dva odborní členové komise, ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas a ředitel liberecké zoo David Nejedlo, hlasovali pro jiného kandidáta. Zdůvodnili to tím, že Vančatová neprokázala dostatečné předpoklady a nemá zkušenosti. Od výběrového řízení se nakonec distancovali (o sporu zde).

"Já jim to nezazlívám, když měli potřebu to veřejně říkat, ale jejich reakce mě překvapila. Já manažerské zkušenosti mám," brání se Vančatová, která měla na starost ošetřovatele opic v primatologickém centru Ústavu pro experimentální medicínu a terapii Ruské akademie lékařských věd v Suchumi. V suchumském ústavu musela zajišťovat provoz včetně organizace výzkumu primátů.

"Každý má svou životní cestu. Nejsem zbrklá mladice, která neví, co dělá. Já nebyla ta, která vybírala, ale ta, kterou vybrali, proto se k tomu řízení nemůžu více vyjádřit. Nyní je na mně, abych oponentům dokázala, že jejich pochybnosti o mých schopnostech nejsou na místě," říká Vančatová.

Nového nosorožce, samce pro 43letou Zambu, by zoo měla mít už v květnu. "Přijede k nám ze zoologické zahrady z Maďarska, kde připravují novou expozici. Bude to akce kulový blesk, protože si tři zoo budou vyměňovat zvířata. Samec by měl už u nás zůstat," popsala Vančatová.

Lemuři budou běhat mezi návštěvníky

O rozmnožení nosorožců se v Ústí ale snažit nebudou. "Zahrady pak akorát stojí před otázkou, kam s nadbytečnými kusy," zdůvodňuje Vančatová.

Nová expozice pro lemury bude přístupná již v sobotu. Lemuři tam budou mít volný výběh a návštěvníci k nim budou moci vstoupit. "Snad nám hned neutečou, protože jinak všude utíkají. Ale naštěstí se vracejí pro žrádlo," usmívá se ředitelka.

Lemury sice budou návštěvníci moci sledovat bez mříží a klecí, ale bude zakázané dotýkat se jich a krmit je. Zatím je lemurů v Ústí pět, za rok jich tam může být až patnáct.

Zoo chce novinkami zastavit propad v návštěvnosti. Loni přišlo přes 123 tisíc lidí. "Je to málo, ale byly povodně a počasí nám moc nepřálo. Já bych byla letos spokojená se 140 tisíci. Když bude 150 tisíc, tak to bude maximum. Zatím nám poslední půlrok návštěvnost stále roste," poznamenala Vančatová.

Ústečané často jezdí do nedaleké zoo v Drážďanech, kde si pochvalují hlavně hodně příležitostí k hrám pro děti. Vančatová si uvědomuje, že toto je částečný handicap ústecké zoo.

Zoo zvětší místa pro dětské koutky

"Musíme zvětšit místa pro dětské koutky. Máme například skluzavku, kterou opravíme, ale určitě budeme nadále s městem inovovat dětskou zoo," plánuje ředitelka.

Orangutan Ferda

Naopak velkou chloubou zoo jsou už nyní orangutani. Vedle geneticky cenného páru z volné přírody Ňuňáka a Ňuninky, který se dobře rozmnožuje, je tu také hybridní samec Ferda. Je to kříženec sumaterského a bornejského orangutana.

"Ferda k nám přišel po povodních v roce 2002 z Prahy a už u nás zůstal. V březnu byl vyhlášen americkou organizací Orangutan SSP nejhezčím hybridním samcem orangutana na světě. Vyhrál internetové hlasování," poznamenala Vančatová.

Orangutani, ale také sloni, v ústecké zoo i malují. Výstavu jejich obrazů chystá zoo na 3. června v ústeckém muzeu.

Do budoucna by Vančatová pro ústeckou zoo ráda získala i další zvířata. Například by tu ráda měla luskouny, což jsou africká vzácná zvířata vypadající jako šišky a v Česku je nikdo nechová.