Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfka ústecké zoo přiveze nosorožce a pustí návštěvníky mezi lemury

  15:18aktualizováno  15:18
Ústecká zoologická zahrada o víkendu zahájí první hlavní sezonu s novou ředitelkou Marinou Vančatovou, jejíž zvolení bylo pro odborné členy výběrové komise šok. Vančatová chce dokázat, že zoo povede dobře. Návštěvníkům slibuje i novinky.

Ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Otevřeme výběh lemurů a přivezeme nového nosorožce," říká Vančatová, která se v roce 1982 přistěhovala z Ruska.

Ředitelkou ústecké zoo se stala od října. Jediní dva odborní členové komise, ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas a ředitel liberecké zoo David Nejedlo, hlasovali pro jiného kandidáta. Zdůvodnili to tím, že Vančatová neprokázala dostatečné předpoklady a nemá zkušenosti. Od výběrového řízení se nakonec distancovali (o sporu zde).

"Já jim to nezazlívám, když měli potřebu to veřejně říkat, ale jejich reakce mě překvapila. Já manažerské zkušenosti mám," brání se Vančatová, která měla na starost ošetřovatele opic v primatologickém centru Ústavu pro experimentální medicínu a terapii Ruské akademie lékařských věd v Suchumi. V suchumském ústavu musela zajišťovat provoz včetně organizace výzkumu primátů.

"Každý má svou životní cestu. Nejsem zbrklá mladice, která neví, co dělá. Já nebyla ta, která vybírala, ale ta, kterou vybrali, proto se k tomu řízení nemůžu více vyjádřit. Nyní je na mně, abych oponentům dokázala, že jejich pochybnosti o mých schopnostech nejsou na místě," říká Vančatová.

Nového nosorožce, samce pro 43letou Zambu, by zoo měla mít už v květnu. "Přijede k nám ze zoologické zahrady z Maďarska, kde připravují novou expozici. Bude to akce kulový blesk, protože si tři zoo budou vyměňovat zvířata. Samec by měl už u nás zůstat," popsala Vančatová.

Lemuři budou běhat mezi návštěvníky

O rozmnožení nosorožců se v Ústí ale snažit nebudou. "Zahrady pak akorát stojí před otázkou, kam s nadbytečnými kusy," zdůvodňuje Vančatová.

Nová expozice pro lemury bude přístupná již v sobotu. Lemuři tam budou mít volný výběh a návštěvníci k nim budou moci vstoupit. "Snad nám hned neutečou, protože jinak všude utíkají. Ale naštěstí se vracejí pro žrádlo," usmívá se ředitelka.

Lemury sice budou návštěvníci moci sledovat bez mříží a klecí, ale bude zakázané dotýkat se jich a krmit je. Zatím je lemurů v Ústí pět, za rok jich tam může být až patnáct.

Zoo chce novinkami zastavit propad v návštěvnosti. Loni přišlo přes 123 tisíc lidí. "Je to málo, ale byly povodně a počasí nám moc nepřálo. Já bych byla letos spokojená se 140 tisíci. Když bude 150 tisíc, tak to bude maximum. Zatím nám poslední půlrok návštěvnost stále roste," poznamenala Vančatová.

Ústečané často jezdí do nedaleké zoo v Drážďanech, kde si pochvalují hlavně hodně příležitostí k hrám pro děti. Vančatová si uvědomuje, že toto je částečný handicap ústecké zoo.

Zoo zvětší místa pro dětské koutky

"Musíme zvětšit místa pro dětské koutky. Máme například skluzavku, kterou opravíme, ale určitě budeme nadále s městem inovovat dětskou zoo," plánuje ředitelka.

Křížence sumaterského a bornejského orangutana Ferdu z ústecké zoo vyhlásila...

Orangutan Ferda

Naopak velkou chloubou zoo jsou už nyní orangutani. Vedle geneticky cenného páru z volné přírody Ňuňáka a Ňuninky, který se dobře rozmnožuje, je tu také hybridní samec Ferda. Je to kříženec sumaterského a bornejského orangutana.

"Ferda k nám přišel po povodních v roce 2002 z Prahy a už u nás zůstal. V březnu byl vyhlášen americkou organizací Orangutan SSP nejhezčím hybridním samcem orangutana na světě. Vyhrál internetové hlasování," poznamenala Vančatová.

Orangutani, ale také sloni, v ústecké zoo i malují. Výstavu jejich obrazů chystá zoo na 3. června v ústeckém muzeu.

Do budoucna by Vančatová pro ústeckou zoo ráda získala i další zvířata. Například by tu ráda měla luskouny, což jsou africká vzácná zvířata vypadající jako šišky a v Česku je nikdo nechová.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz