Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kostel v Ústí má nové zvony, původní ze 16. století skončily ve sběrně

  14:29aktualizováno  14:29
Na věž kostela svatého Floriána v ústecké čtvrti Krásné Březno se vrátí zvony, které koncem 90. let minulého století ukradli zloději kovů. Kostel je od roku 2008 národní kulturní památkou a prochází nákladnou rekonstrukcí. Zvony, odlité v Nizozemí starou českou zvonařskou firmou Manoušek, se poprvé rozezní příští měsíc.

Nové zvony pro kostel sv. Floriána si lidé budou moci prohlédnout od 9. do 13. září na výstavě v krásnobřezenském zámku, který je sídlem památkářů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Slavnostně budou požehnány 24. října a pak zavěšeny," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Petr Hrubý.

Zvony budou znít Krásným Březnem po desítkách let. Kostel, který je jednou z nejvýznamnějších památek takzvané saské renesance v Ústeckém kraji, nechal postavit mezi roky 1597 a 1604 Rudolf z Bünau původně jako zámeckou kapli Panny Marie.

Původně zde visely tři renesanční zvony ze 16. století. Největší, 110 centimetrů velký zvon, byl zrekvírován za první světové války a byly z něj ulity kanony.

"Zachoval se jen jeho zlomek, který opatruje ústecké muzeum," přiblížil Daniel Vágner z památkového ústavu.

Renesanční zvony ukradli zloději

Po válce vznikl výbor na navrácení zvonu. Ten stál 25 tisíc korun a v roce 1924 byl zavěšen na zvonici a věnován padlým vojákům. Vyzvánět měl na jejich památku pouze dvakrát v roce. Vyryt na něj byl sv. Florián a od té doby mu byl zasvěcen i kostel.

Kostel sv. Floriána je od roku 2008 národní kulturní památkou a v posledních...

Kostel sv. Floriána je kompletně opravený.

Z původních zvonů se zachovalo jen kovové srdce jednoho z nich a takzvaný...

Ze zvonů se zachoval jen umíráček z roku 1924.

Současně s tímto zvonem byl ulit i takzvaný umíráček. Od té doby zde byly zvony čtyři. Umíráček je však jediný, který se zachoval až do dnešní doby.

Zvon z roku 1924 byl opět roztaven za druhé světové války a původní dva renesanční zvony zmizely koncem 90. let minulého století.

Zkáza posledního zvonu

Na samém konci 20. století visel ve věži kostela sv. Floriána už jen poslední ze tří velkých zvonů. Cenné renesanční dílo patřilo k unikátům, proto uniklo i zrekvírování pro válečné účely.

Registrovaná kulturní památka, kterou zvon byl, ve věži vydržela do 2. ledna 2000. Tehdy do kostela vnikli tři bratři Demeterové a jejich stejnojmenný komplic z ústecké Matiční ulice a sousední ulice Nový svět.

Třísetkilogramový zvon shodili z věže a pak rozbili kladivem v nedalekém průchodu na kusy. V teplické sběrně za něj dostali 5 300 korun. Památkáři odhadli cenu na 750 tisíc, z historického hlediska je však nevyčíslitelná.

Soud zlodějům o rok později rozdal tresty od tří do pěti let vězení. Majitel sběrny, který rozbitý zvon vykoupil, dostal podmínku 14 měsíců.

Nejmenší ze zvonů nejprve ležel na podlaze, a pak zmizel. Kdy přesně, se neví. Jeho zmizení bylo odhaleno v září roku 1999.

Na začátku roku 2000 pak zloději odšroubovali a ukradli prostřední ze zvonů, rozbili ho a odnesli do sběrny (viz box).

Zvony budou týden vystavené

Památkový ústav se rozhodl tři původní zvony ze 16. století nechat ulít znovu. Památkáři znali rozměry, zdobení i ladění zvonů. Na největším, který váží 180 kilogramů, je vyryt Ježíš na Kříži, na prostředním Panna Marie a na nejmenším reliéf sv. Floriána.

Jak zvony vypadají, mohou zájemci zjistit od 9. do 13. září na výstavě, která se koná v krásnobřezenském zámku. Stojí v těsné blízkosti kostela a sídlí v něm Národní památkový ústav (o zámku zde).

Příští týden se zámek mimořádně otevře při Dnech evropského dědictví, které lidem umožňují nahlédnout do jinak nepřístupných památek.

Opravovaný kostel svatého Floriána si pak bude veřejnost moci prohlédnout v říjnu při svěcení všech tří zvonů. Kromě nové fasády byly v kostele za poslední tři roky opraveny varhany, lavice i štuky. Chybí dodělat jen hlavní oltář, který bude hotový příští rok.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK - ČERPACÍ SYSTÉMY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz