Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kostel v Ústí má nové zvony, původní ze 16. století skončily ve sběrně

  14:29aktualizováno  14:29
Na věž kostela svatého Floriána v ústecké čtvrti Krásné Březno se vrátí zvony, které koncem 90. let minulého století ukradli zloději kovů. Kostel je od roku 2008 národní kulturní památkou a prochází nákladnou rekonstrukcí. Zvony, odlité v Nizozemí starou českou zvonařskou firmou Manoušek, se poprvé rozezní příští měsíc.

Nové zvony pro kostel sv. Floriána si lidé budou moci prohlédnout od 9. do 13. září na výstavě v krásnobřezenském zámku, který je sídlem památkářů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Slavnostně budou požehnány 24. října a pak zavěšeny," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Petr Hrubý.

Zvony budou znít Krásným Březnem po desítkách let. Kostel, který je jednou z nejvýznamnějších památek takzvané saské renesance v Ústeckém kraji, nechal postavit mezi roky 1597 a 1604 Rudolf z Bünau původně jako zámeckou kapli Panny Marie.

Původně zde visely tři renesanční zvony ze 16. století. Největší, 110 centimetrů velký zvon, byl zrekvírován za první světové války a byly z něj ulity kanony.

"Zachoval se jen jeho zlomek, který opatruje ústecké muzeum," přiblížil Daniel Vágner z památkového ústavu.

Renesanční zvony ukradli zloději

Po válce vznikl výbor na navrácení zvonu. Ten stál 25 tisíc korun a v roce 1924 byl zavěšen na zvonici a věnován padlým vojákům. Vyzvánět měl na jejich památku pouze dvakrát v roce. Vyryt na něj byl sv. Florián a od té doby mu byl zasvěcen i kostel.

Kostel sv. Floriána je od roku 2008 národní kulturní památkou a v posledních...

Kostel sv. Floriána je kompletně opravený.

Z původních zvonů se zachovalo jen kovové srdce jednoho z nich a takzvaný...

Ze zvonů se zachoval jen umíráček z roku 1924.

Současně s tímto zvonem byl ulit i takzvaný umíráček. Od té doby zde byly zvony čtyři. Umíráček je však jediný, který se zachoval až do dnešní doby.

Zvon z roku 1924 byl opět roztaven za druhé světové války a původní dva renesanční zvony zmizely koncem 90. let minulého století.

Zkáza posledního zvonu

Na samém konci 20. století visel ve věži kostela sv. Floriána už jen poslední ze tří velkých zvonů. Cenné renesanční dílo patřilo k unikátům, proto uniklo i zrekvírování pro válečné účely.

Registrovaná kulturní památka, kterou zvon byl, ve věži vydržela do 2. ledna 2000. Tehdy do kostela vnikli tři bratři Demeterové a jejich stejnojmenný komplic z ústecké Matiční ulice a sousední ulice Nový svět.

Třísetkilogramový zvon shodili z věže a pak rozbili kladivem v nedalekém průchodu na kusy. V teplické sběrně za něj dostali 5 300 korun. Památkáři odhadli cenu na 750 tisíc, z historického hlediska je však nevyčíslitelná.

Soud zlodějům o rok později rozdal tresty od tří do pěti let vězení. Majitel sběrny, který rozbitý zvon vykoupil, dostal podmínku 14 měsíců.

Nejmenší ze zvonů nejprve ležel na podlaze, a pak zmizel. Kdy přesně, se neví. Jeho zmizení bylo odhaleno v září roku 1999.

Na začátku roku 2000 pak zloději odšroubovali a ukradli prostřední ze zvonů, rozbili ho a odnesli do sběrny (viz box).

Zvony budou týden vystavené

Památkový ústav se rozhodl tři původní zvony ze 16. století nechat ulít znovu. Památkáři znali rozměry, zdobení i ladění zvonů. Na největším, který váží 180 kilogramů, je vyryt Ježíš na Kříži, na prostředním Panna Marie a na nejmenším reliéf sv. Floriána.

Jak zvony vypadají, mohou zájemci zjistit od 9. do 13. září na výstavě, která se koná v krásnobřezenském zámku. Stojí v těsné blízkosti kostela a sídlí v něm Národní památkový ústav (o zámku zde).

Příští týden se zámek mimořádně otevře při Dnech evropského dědictví, které lidem umožňují nahlédnout do jinak nepřístupných památek.

Opravovaný kostel svatého Floriána si pak bude veřejnost moci prohlédnout v říjnu při svěcení všech tří zvonů. Kromě nové fasády byly v kostele za poslední tři roky opraveny varhany, lavice i štuky. Chybí dodělat jen hlavní oltář, který bude hotový příští rok.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz