Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Úřad jedná o povolení pro načerno stavěnou elektrárnu exsenátora Nováka

  • 6
Načerno postavená fotovoltaická elektrárna v Moldavě na Teplicku má šanci získat legální stavební povolení. Městský úřad v Duchcově se vydáním povolení bude opět zabývat poté, co krajský soud původní stavební povolení zrušil.

„Opakované stavební řízení bude zahájeno v nejbližší době,“ potvrdila tajemnice městského úřadu Renata Kounovská.

Původní stavební povolení elektrárna získala v roce 2009. Její investor, firma Talwin vlastněná z většinové části odsouzeným exsenátorem ODS Alexandrem Novákem, přitom neměla nutná podkladová rozhodnutí. Dané území navíc bylo nezastavitelné a Moldava neměla platný územní plán.

Tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský kvůli tomu podal na duchcovský městský úřad žalobu, s kterou letos v říjnu uspěl (rozhodnutí soudu zde).

Přestože úřad hodlá rozjet nové stavební řízení, proti rozhodnutí krajského soudu podal kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

„Našimi argumenty je neprokázání takzvaného závažného veřejného zájmu na straně žalobce a odlišné právní názory na nezbytnost některých dokumentů nepředložených v původním stavebním řízení,“ zdůvodnila tajemnice Kounovská.

Firma si mezitím opatřila potřebné doklady

Nejvyšší správní soud kasační stížnost vypořádá v příštích měsících. „Opravný prostředek napadl k Nejvyššímu správnímu soudu 21. listopadu,“ podotkla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Projekt má na získání zákonného stavebního povolení slušnou šanci. Firma Talwin si zpětně opatřila potřebné podklady, Moldava navíc mezitím stihla schválit územní plán. Jak řízení dopadne, přesto zůstává otevřené.

„Vše se ukáže v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice Kounovská. Pokud by stavba zkolaudovaná už od června 2011 legální stavební povolení nezískala, muselo by následovat její odstranění.

Proti elektrárně dlouhodobě vystupuje občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy. „Přihlásíme se jako účastníci řízení. Je důležité, abychom v něm vyjádřili svůj názor,“ podotkla za sdružení Ivana Ježková, jejíž chalupa stojí přímo naproti elektrárně.