Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí upustilo od velkého onkocentra, projekt za miliony jde k ledu

  19:40aktualizováno  19:40
Krajská zdravotní opustila plány na stavbu nového velkého areálu ústecké onkologie. Do konce roku opraví starou budovu onkologického centra V Podhájí a přemýšlí, jak se vypořádat s tím, že je jeho provoz zastaralý.

Podle původních plánů mělo v Ústí vzniknout nové onkocentrum za miliardu korun. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

„Budovu čeká výměna všech oken, rekonstrukce všech sociálních zařízení a vstupních prostor včetně čekáren,“ sdělil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Zatím jde spíše o střídmější investici. „Bavíme se o jednotkách milionů,“ řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Dílčím vylepšením areálu V Podhájí ale změny v ústecké onkologii nekončí. Vedení firmy se rozhoduje mezi dvěma variantami, jak zázemí onkologické péče pro pacienty ze severovýchodní části kraje zmodernizovat.

„Bude třeba rozhodnout, zda investovat do kompletní rekonstrukce onkologie V Podhájí, nebo postavit novou menší budovu,“ přiblížil Novák. Generální oprava budovy V Podhájí by podle něj vyšla asi na 400 milionů korun a probíhala by po částech.

Kdy a kterou z možností Krajská zdravotní zvolí, zatím není jasné. Rozhodování by mohla pomoci investiční rozvaha, která má přiblížit možnou cenu nového onkologického pavilonu.

„Představenstvo zadalo managementu, aby zpracoval investiční záměr na novou budovu. Hotové by to mělo být do konce roku,“ podotkl Novák.

Původně měl v Ústí vzniknout areál za miliardu

Ještě loni na jaře přitom Krajská zdravotní mluvila o podstatně velkorysejší verzi nové onkologie, u níž se počítalo s investicí přes miliardu korun. Vše spojené se stavbou velkého areálu včetně toho, že pro projekt najde investora, měla převzít firma Onkologie Krajské zdravotní (o plánech zde).

Rada kraje však nedávno rozhodla, aby Krajská zdravotní z této své dceřiné firmy vystoupila.

Záměr drahého onkocentra vznikl v době, kdy ministerstvo zdravotnictví hrozilo ústecké onkologii kvůli nevhodnému zázemí odebráním statusu komplexního centra.

"Stav pracoviště v Ústí nad Labem je tristní. Je kapacitně na hraně prostorových možností, na pacienty nepůsobí dobře stará budova, do které se dlouho neinvestovalo," řekl tehdy ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Projekt nového onkocentra měl přesvědčit ministerstvo

Projektem nového onkoncentra chtěla Krajská zdravotní ministerstvo přesvědčit, že nevyhovující stav hodlá řešit. Nakonec však našla jiný recept. Kolaudace nové místnosti pro pacienty a ředírny léků umožnila ústecké onkologii status komplexního centra ponechat do konce roku 2014, o jeho prodloužení lze znovu požádat (o problémech zde).

Reakce Krajské zdravotní

"Není pravda, že Krajskou zdravotní (KZ) přišla projektová dokumentace na 24 milionů korun. KZ uhradila pouze ty náklady, které obsahovaly přípravné práce a zpracování studie onkologického centra v úhrnné hodnotě 3 714 700 korun. Další práce byly v roce 2013 zastaveny."
Petr Fiala, generální ředitel KZ

„Onkologie Krajské zdravotní tak pozbyla smyslu. Teď řešíme její osud, protože je prakticky nepotřebná,“ sdělil krajský radní Ladislav Drlý. Firma, která vyvíjela minimální činnost, se patrně zlikviduje.

Po záměru velkého onkocentra však zbyla projektová dokumentace, podle níž se mělo stavět. Krajskou zdravotní přišla na 24 milionů korun. Vedení firmy ale tuto částku rozporuje (viz rámeček). Jestli bude moci být využitá alespoň částečně na případnou novou menší budovu, zůstává otevřené.

„To musí posoudit odborníci, jestli z toho bude něco možné použít,“ sdělil šéf představenstva Krajské zdravotní Novák.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz