Löschnerovo náměstí u kostela sv. Anny získá atraktivnější podobu, vodní vana

Löschnerovo náměstí u kostela sv. Anny získá atraktivnější podobu, vodní vana připomene zakladatele lázeňské tradice za Habsburků . | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kadaň změní náměstí u kostela na moderní park s lázeňskou vanou

  • 1
Radnice v Kadani chystá novou podobu okolí kostela svaté Anny. Löschnerovo náměstí se začne patrně už letos na podzim měnit tak, aby z málo využívaného parku vznikla nová a atraktivní odpočinková zóna.

"Vrátíme tak tomuto dřívějšímu parku původní smysl," říká starosta Jiří Kulhánek s tím, že náměstí má sloužit hlavně pro posezení a odpočinek obyvatelům města. Dá se ale čekat, že by jej víc mohly využívat i děti z okolních škol.

Novou podobu získá Löschnerovo náměstí podle návrhu architektonické kanceláře Uhlík architekti. Ta plánuje nejen úpravu cest či zeleně v parku, ale především chce rozlehlý prostor rozdělit na menší části, jež přesto budou tvořit jeden celek.

"Snažíme se najít hranici mezi městským chápáním parkových ploch a předměstskou zástavbou. Tuto hranici zviditelňujeme pomocí jasněji stavebně určených prvků - opěrných zídek a úprav zpevněných ploch," vysvětlují autoři v komentáři ke svému návrhu.

Park připomene význam rodáka Josefa Löschnera

Kolik budou všechny stavební, terénní i zahradnické práce stát, zatím kadaňská radnice neví. Vedle atraktivnějšího parku má ale upravené náměstí splnit i další záměry. Například se zdůrazní stavba kostela sv. Anny nebo připomene význam rodáka Josefa Löschnera.

Löschner byl jako lékař v polovině 19. století nejen významný pediatr, který založil první dětskou nemocnici v Praze. Zároveň byl také osobním lékařem rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, a navíc zakládal v habsburském mocnářství lázeňskou tradici.

"Na náměstí bude i vodní prvek v podobě vany zapuštěné zčásti do země a s tekoucí vodou jako připomínka zakladatele balneologie v Rakousko-Uhersku," podotkl Kulhánek.

Löschnerův park vznikl v Kadani v místech, kde v polovině 19. století zmizela severozápadní část hradeb. Uvolněný prostor byl využitý nejprve jako pás zeleně kolem historického centra, později posloužil i pro stavbu veřejných budov, jako jsou například školy.