Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí vzniká nové hnutí. Podpořil ho bývalý radní s alkoholovou aférou

  15:22aktualizováno  15:22
V Ústí nad Labem vzniká nové komunální hnutí. Blízko k němu má bývalý radní Jiří Madar, jemuž politickou kariéru zničil alkohol. V přípravném výboru je jeho manželka, ředitelka kliniky Tornero Kamila Madarová.

Jiří Madar | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

S ní hnutí zakládá i jeden z jednatelů ústeckého minipivovaru Na Rychtě a investor chystané stanice na zplynování odpadů u Hrbovic Martin Prachař a zakladatel radia North Music Libor Zajíček.

"Potkáváme se u piva a jsme frustrovaní z politiky. A máme pocit, že v Ústí je to ještě horší než jinde," přibližuje své motivy pro založení nového komunálního hnutí Zajíček.

Chystané uskupení už má název, do voleb by mělo jít pod jménem Ústecké fórum občanů.

"Ústecké fórum občanů chce být hnutí, kterému není lhostejný mediální, ale hlavně skutečný obraz našeho města. Zajímají nás potřeby, představy a požadavky obyvatel města, kteří tu žijí se svými rodinami," stojí v prvním prohlášení přípravného výboru, které má MF DNES k dispozici.

Co konkrétního hnutí nabídne voličům, zatím není jasné. Představy zakladatelů mají jen velmi hrubé obrysy.

Uskupení shání podpisy nutné pro registraci

"Město má být řízeno jako firma, ale s přihlédnutím k tomu, že nikomu nepatří a je všech," uvažuje Zajíček. Ústí podle něj nemá vizi a je mu třeba nějakou vtisknout.

Uskupení je ve fázi, kdy začíná sbírat tisícovku podpisů nutnou pro jeho registraci. Teprve poté podle Zajíčka začne řešit, jaký program voličům předloží.

Podle politologa z ústecké univerzity Daniela Kroupy by nové uskupení mohlo mít i šanci uspět příští rok na podzim v komunálních volbách.

"Na komunální úrovni mají lidé silnou tendenci hledat nová uskupení. Ty mohou uspět, když najdou způsob, jak oslovit občany, když nabídnou důvěryhodné osobnosti a hlavně program alternativní k zavedeným stranám," poznamenal Kroupa.

Jen jsem podepsal souhlas, tvrdí Madar

Na vznikající subjekt má vazbu i lékař Jiří Madar, který je v ústeckém veřejném životě známou osobností. Zakládal dodnes fungující hnutí SZSP, byl městským radním a poté vystřídal několik vrcholných manažerských postů v ústecké nemocnici a později Krajské zdravotní.

Madarova úloha ve vzniku hnutí je podle jeho slov okrajová.

"Jsem jen jedním z mnoha, kteří podepsali souhlas s tím, že je dobře, že vznikne nové hnutí," uvedl pro MF DNES Madar. Zda bude mít nějakou roli v projektu do budoucna, neřekl.

Už jednou slibně rozjetou politickou kariéru Madara ukončil alkohol. Policisté ho s ním opakovaně chytili za volantem. I to je možná důvod, proč se nyní drží v pozadí. Madar se již dříve za tyto excesy veřejně omluvil.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz