Předseda FK Chanov Peter Bažo se zlobí, že město klub opomenulo při výběru...

Předseda FK Chanov Peter Bažo se zlobí, že město klub opomenulo při výběru správce nového hřiště. Cítí to jako vyjádření nedůvěry. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Fotbalisté z Chanova dostali hřiště za miliony. Důvěru ale ne, zlobí se

  • 24
Mostecký magistrát nechal na mosteckém sídlišti Chanov postavit za 6,5 milionu korun nový sportovní areál a správou pověřil od listopadu sdružení Dům romské kultury. Chanovský fotbalový klub, který se stará o 60 dětí a snaží se všemožně vylepšit obraz Romů u veřejnosti, to vnímá jako projev nedůvěry.

"My se tady čtvrtým rokem staráme, něco jsme tu dokázali, ale teď jsme ani nevěděli, že se pro hřiště hledá správce. Bereme to jako nedůvěru," shrnul roztrpčení fotbalistů a jejich příznivců předseda klubu Peter Bažo.

FK Chanov vznikl z iniciativy místního sdružení Aver Roma (Jiní Romové), které chce dokázat, že i obyvatelé chanovského ghetta mohou žít aktivně a ne jen čekat na sociální dávky a na pomoc od někoho jiného.

Nové hřiště v Chanově

Nové sportovní hřiště na sídlišti Chanov funguje od září. Magistrát za něj dal 6,5 milionu, což vyvolalo kritiku.

Cena je takto vysoká i kvůli vyrovnání terénu pod umělým trávníkem nebo kvůli tomu, že všechny materiály jsou takové, aby co nejvíc odolávaly vandalům, kteří klasické travnaté hřiště a jeho okolí už několikrát zničili.

Dopoledne má sportoviště využívat hlavně sousední základní škola, odpoledne a o víkendech slouží veřejnosti.

Členové klubu pro děti připravují třikrát týdně tréninky, o víkendech s nimi jezdí na zápasy a starají se i jinak, aby malí obyvatelé sídliště žili lépe než jejich rodiče. Na listopad třeba klub domluvil přednášku proti drogám.

"Co jiného máme ještě dělat, abychom dokázali, že jsme normální lidi?" ptá se Bažo. Že představitelé města o hledání správce pro hřiště s vedením klubu nemluvili, bere jako křivdu.

Město vybíralo ze dvou zájemců

Dům romské kultury se bude o hřiště za chanovskou školou starat a dohlížet na to, aby ho neničili vandalové. Měsíčně za to bude od města dostávat patnáct tisíc korun.

"Na zakázku se nemusela vypisovat veřejná soutěž, protože celkový objem peněz není vysoký. Přesto město vybíralo mezi dvěma firmami, u nichž předpokládalo, že mají nějaké zázemí a údržbu zvládnou. Dům romské kultury to splňuje a nabídl lepší podmínky," sdělila mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Druhým zájemcem byla společnost Sportovní hala Most, která se stará o jiná sportoviště ve městě. Ta chtěla za údržbu měsíčně dvacet tisíc.

Fotbalisté z Chanova přesto budou chtít, aby jim město výběr správce vysvětlilo. Domu romské kultury vyčítají, že jim měl o novince říct dříve. Nyní se s ním musí dohodnout kvůli tréninkům.

"Pokud přijdou, že chtějí stanovit termíny, kdy tu budou, domluvíme se," uvedl ředitel Domu romské kultury Martin Nebesař.