Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí bobtná do okolí, přitom místo, kde by šlo stavět, leží ladem

  10:21aktualizováno  10:21
Zatímco se Ústí nad Labem rozrůstá do okolí, na území čtvrti Brná leží několikasetmetrová proluka s neudržovanou loukou a vzrostlými stromy. Dokonce i územní plán počítá s tím, že tu vyrostou rodinné domy, jejich výstavbu ovšem komplikují neuspořádané majetkové vztahy a absence inženýrských sítí.

Se stavbou rodinných domků na osmihektarové proluce v Brné počítal už územní plán z roku 1974. | foto: Ondřej Kůs, 5plus2.cz

Na problém v lokalitě, jíž se říká Jahodová pole, upozornil spolek Váš Střekov. Na toto téma i zorganizoval besedu s obyvateli Brné. „Je to dlouhodobá díra v jinak stabilizovaném prostředí Brné, která je většinou zastavěná,“ říká předseda spolku a architekt Jiří Němeček.

Urbanistická studie od někdejšího městského architekta Jana Jehlíka počítá...

Podle Němečka představují Jahodová pole potenciál, kde je možný rozvoj uvnitř stávající zástavby. Jinak už uvnitř města zastavitelných ploch moc není, nové domy rostou za městem, a to se tak neudržitelně rozrůstá do okolí. To je třeba případ Nových Skorotic.

Rodinné bydlení v dané lokalitě předpokládal už územní plán z roku 1974. Další z 90. let počítal i s občanskou vybaveností, nejnovější z konce roku 2011 ale obchody vypustil. Celá plocha už je přitom rozčleněná na desítky parcel s různými vlastníky.

„Plochu získal v restituci Martin Lobkowicz, který ji pak začal dál rozprodávat,“ uvedl autor webu o ústecké architektuře usti-aussig.net Matěj Páral.

Problém jsou náklady i dědické řízení

Lobkowicz nejprve zadal zpracování návrhu na budoucí užití území architektu Lvu Lauermannovi, nakonec urbanistickou studii vytvořil tehdejší městský architekt Jan Jehlík. K jejímu funkčnímu naplnění však nedošlo.

„Problém je ve vlastnictví budoucích komunikací, které patří panu Lobkowiczovi. Pod nimi měly vést inženýrské sítě,“ přiblížil Němeček. Lobkowicz totiž loni zemřel a jeho pozůstalost je teď předmětem dědického řízení.

Není to ale jediná potíž. Stavba kanalizace, vodovodu i elektřiny na ploše asi osmi hektarů může vyšplhat až na 80 milionů. Otázkou je, kdo to zaplatí. Jak jedna z účastnic diskuse uvedla, město od toho v minulosti couvlo. „Dalo od pozemků ruce pryč, aby je jejich majitelům nezhodnotilo,“ podotkla žena.

Místní si nepřejí, aby auta jezdila kolem jejich domů

Město nicméně zadalo zpracování studie, která stanoví technické parametry budoucí výstavby, a to z hlediska dopravní obslužnosti i třeba nutnosti veřejného prostranství. Jenže vznikla další potíž. Lidé, kteří bydlí vedle lokality, se ohradili proti možnosti, že by sem auta vjížděla kolem jejich domů.

„Nepřejeme si, aby doprava vedla Březovou ulicí, kde už je zástavba,“ prohlásila jedna žena s obavou z nárůstu hluku.

Jestli se na ploše, kde teď jsou jen náletové dřeviny, začne něco dít, tak bude záviset na dohodě vlastníků. Ale nakonec by to mohlo vést i k zajímavému urbanistickému řešení. Němeček navrhl, že by chybějící kanalizace mohla vést ke vzniku energeticky nezávislých domků.

„Neexistence sítí je výzvou pro řešení celého území jako soběstačného od energií až po vlastní kořenovou čistírnu odpadních vod,“ uvedl Němeček.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz