Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čipové karty v teplické MHD za měsíc končí, nové ale neprocházejí testy

  8:24aktualizováno  8:24
Teplický dopravce musel odložit předprodej nových čipových karet na příští rok, které měly být v prodeji od pondělí. Chystaný odbavovací systém totiž nepracuje, jak by měl. Současné čipy přitom přestanou 1. ledna fungovat a například výroba personifikované karty na zlevněné jízdné trvá až 21 dní.

MHD Teplice (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Teplice přecházejí jako první město v Ústeckém kraji na karty, které mají v budoucnu platit v celém regionu. Je proto nutné, aby čipy bezchybně spolupracovaly s odbavovacím zařízením společnosti Arriva Teplice, která teplickou hromadnou dopravu provozuje, i s odbavovacím systémem na příměstských linkách, jež od měst od ledna převezme Ústecký kraj (o změnách čtěte více zde).

„Ve čtvrtek proběhlo druhé kolo testů a stále jsou tam nedostatky,“ potvrdil jednatel společnosti Arriva Teplice Jan Gaisler.

Zatímco karty dodává jedna firma, odbavovací systémy jsou od dvou různých dodavatelů.

„Problém byl v křížových testech. Jeden systém nahrál kupon, ale druhý ho neuměl přečíst. Proto jsme Arrivu vyzvali, aby karty zatím neprodávala,“ poznamenala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Technici na odstranění problému pracovali i přes víkend. Další kolo testování proběhne v úterý. „Věříme, že třetí kolo bude úspěšné a karty by se mohly začít prodávat v úterý nebo ve středu,“ dodala Hanáčková.

Cesty zdarma za hranice města skončí

Jednatel Gaisler doplnil, že samotné karty už Arriva prodávat začala, ale zatím se nedají dobít, tedy nelze si předplatit časové jízdné na měsíc či čtvrt roku. „Jsme si jisti, že se potíže během prosince odstraní, a pak si cestující budou moct nabíjet karty i u řidiče,“ řekl Gaisler.

Kraj od 1. ledna převezme linky teplické MHD, které nejezdí jen uvnitř města, ale vedou i do okolních obcí a měst. Kvůli tomu se změní číslování vozů teplické MHD, trasy i ceny.

Zatímco nyní bylo základní jízdné 20 korun, ať cestující jel jednu zastávku po městě nebo třeba až do Duchcova, teď zaplatí podle toho, jakou vzdálenost urazí. Cesta z Teplic do Duchcova podraží na 21 korun, jízda jen po Duchcově bude stát 13 korun.

Změny pocítí i senioři starší 70 let a matky s kočárky, které dosud mohou jezdit zdarma v Teplicích i okolí. Příští rok to bude jen na území města, protože kraj, který bude provozovat meziměstské linky, takové slevy nepřipouští.

Těm, kteří budou mít na současných kartách nevyčerpané předplacené jízdné, dopravce peníze vrátí. Poplatek 100 korun, který lidé museli dát za samotnou kartu, však dopravce vracet nebude.

Staré karty jsou stále v prodeji

Nová čipová karta vyjde na 95 korun. Arriva Teplice na svém webu nabízí stále i současné čipové karty, které budou za necelý měsíc k ničemu.

„To je rozhodnutí každého cestujícího, co si koupí. Když si spočítá, že se mu to vyplatí... My je ale upozorňujeme, že tyto karty budou platit jen do 31. prosince,“ říká k tomu jednatel firmy Gaisler.

Změny připravené Ústeckým krajem se ale dotknou i cestujících z jiných míst. Například na Děčínsku kvůli tomu, že příměstskou dopravu začne místo děčínského dopravního podniku zajišťovat firma Bus Line, budou lidé z přilehlého Jílového muset kvůli cestám za prací a do škol v Děčíně kupovat časové jízdenky u obou dopravců. Bus Line totiž bude končit na děčínském hlavním nádraží.

Ústecký kraj to obhajuje tím, že nový systém bude spravedlivější. „Obyvatelé České Kamenice museli kupovat dva kupony vždycky,“ poznamenala mluvčí kraje Hanáčková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

VYSÍLÁME: Krajní pravice uspořádala v Dubí protestní shromáždění

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti od 13 hodin pořádá u budovy městského úřadu Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz