Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čipové karty v teplické MHD za měsíc končí, nové ale neprocházejí testy

  8:24aktualizováno  8:24
Teplický dopravce musel odložit předprodej nových čipových karet na příští rok, které měly být v prodeji od pondělí. Chystaný odbavovací systém totiž nepracuje, jak by měl. Současné čipy přitom přestanou 1. ledna fungovat a například výroba personifikované karty na zlevněné jízdné trvá až 21 dní.

MHD Teplice (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Teplice přecházejí jako první město v Ústeckém kraji na karty, které mají v budoucnu platit v celém regionu. Je proto nutné, aby čipy bezchybně spolupracovaly s odbavovacím zařízením společnosti Arriva Teplice, která teplickou hromadnou dopravu provozuje, i s odbavovacím systémem na příměstských linkách, jež od měst od ledna převezme Ústecký kraj (o změnách čtěte více zde).

„Ve čtvrtek proběhlo druhé kolo testů a stále jsou tam nedostatky,“ potvrdil jednatel společnosti Arriva Teplice Jan Gaisler.

Zatímco karty dodává jedna firma, odbavovací systémy jsou od dvou různých dodavatelů.

„Problém byl v křížových testech. Jeden systém nahrál kupon, ale druhý ho neuměl přečíst. Proto jsme Arrivu vyzvali, aby karty zatím neprodávala,“ poznamenala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Technici na odstranění problému pracovali i přes víkend. Další kolo testování proběhne v úterý. „Věříme, že třetí kolo bude úspěšné a karty by se mohly začít prodávat v úterý nebo ve středu,“ dodala Hanáčková.

Cesty zdarma za hranice města skončí

Jednatel Gaisler doplnil, že samotné karty už Arriva prodávat začala, ale zatím se nedají dobít, tedy nelze si předplatit časové jízdné na měsíc či čtvrt roku. „Jsme si jisti, že se potíže během prosince odstraní, a pak si cestující budou moct nabíjet karty i u řidiče,“ řekl Gaisler.

Kraj od 1. ledna převezme linky teplické MHD, které nejezdí jen uvnitř města, ale vedou i do okolních obcí a měst. Kvůli tomu se změní číslování vozů teplické MHD, trasy i ceny.

Zatímco nyní bylo základní jízdné 20 korun, ať cestující jel jednu zastávku po městě nebo třeba až do Duchcova, teď zaplatí podle toho, jakou vzdálenost urazí. Cesta z Teplic do Duchcova podraží na 21 korun, jízda jen po Duchcově bude stát 13 korun.

Změny pocítí i senioři starší 70 let a matky s kočárky, které dosud mohou jezdit zdarma v Teplicích i okolí. Příští rok to bude jen na území města, protože kraj, který bude provozovat meziměstské linky, takové slevy nepřipouští.

Těm, kteří budou mít na současných kartách nevyčerpané předplacené jízdné, dopravce peníze vrátí. Poplatek 100 korun, který lidé museli dát za samotnou kartu, však dopravce vracet nebude.

Staré karty jsou stále v prodeji

Nová čipová karta vyjde na 95 korun. Arriva Teplice na svém webu nabízí stále i současné čipové karty, které budou za necelý měsíc k ničemu.

„To je rozhodnutí každého cestujícího, co si koupí. Když si spočítá, že se mu to vyplatí... My je ale upozorňujeme, že tyto karty budou platit jen do 31. prosince,“ říká k tomu jednatel firmy Gaisler.

Změny připravené Ústeckým krajem se ale dotknou i cestujících z jiných míst. Například na Děčínsku kvůli tomu, že příměstskou dopravu začne místo děčínského dopravního podniku zajišťovat firma Bus Line, budou lidé z přilehlého Jílového muset kvůli cestám za prací a do škol v Děčíně kupovat časové jízdenky u obou dopravců. Bus Line totiž bude končit na děčínském hlavním nádraží.

Ústecký kraj to obhajuje tím, že nový systém bude spravedlivější. „Obyvatelé České Kamenice museli kupovat dva kupony vždycky,“ poznamenala mluvčí kraje Hanáčková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz