Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud pustil úplatného exsenátora Nováka, ve vězení ale zatím zůstane

  9:48aktualizováno  9:48
Někdejší silný zákulisní hráč ODS Alexandr Novák uspěl se svou žádostí o podmínečné propuštění, vyhověl mu Okresní soud v Litoměřicích. Státní zástupce si však proti rozhodnutí soudu podal stížnost, která má odkladný účinek. Novák tak zůstává dál ve vězení, kde sedí kvůli korupci z roku 1999.

Soudce Vlastimil Nedvěd své rozhodnutí mimo jiné odůvodnil tím, že od Novákova trestného činu uplynulo už 15 let. „Po dobu výkonu trestu nasbíral několik kázeňských odměn,“ podotkl pak soudce.

Žalobce se proti rozhodnutí soudu na místě odvolal, do vypořádání stížnosti tak zůstane Novák ve vězení. „Žalobce nechtěl důvod podání stížnosti komentovat,“ sdělil reportér z místa. O stížnosti proti Novákově podmínečném propuštění bude rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem.

Pokud krajský soud stížnost zamítne, rozhodnutí o propuštění bude pravomocné a Novák může na svobodu. Ale nebude to mít zadarmo, bude totiž muset vrátit úplatek, kvůli kterému je za mřížemi. Novák převzal za zprostředkování prodeje chomutovských městských firem 42 milionů korun.

Když soud Nováka poslal kvůli korupci za mříže, jako peněžitý trest musel exsenátor odevzdat státu 5 milionů. Ale součastí aktuálního rozhodnutí o podmínečném propuštění je, že bez ohledu na už uhrazenou sankci musí státu vrátit celý úplatek, tedy 42 milionů korun. Pokud to Novák neudělá, bude muset zpátky do vězení. Po případném propuštění bude navíc 7 let pod dohledem probační a mediační služby, což odpovídá podmíněnému trestu.

Novák si odseděl třetinu trestu

Novák sedí ve vězení od 2. dubna loňského roku. Třetina trestu mu uplynula minulý týden. Bývalý politik si tak mohl požádat o prominutí zbytku trestu, jeho žádostí se soud zabýval od pondělí.

Novákova kauza

Novák je ve vězení kvůli prodeji akcií dvou energetických firem, který zorganizoval v roce 1999 jako starosta Chomutova.

Za zprostředkování transakce dostal "odměnu" 42 milionů korun. Novák tvrdil, že šlo o půjčku na podnikání jeho manželky.

Po vleklém soudním řízení ho chomutovský soud v roce 2010 potrestal pokutou pět milionů a dvouletou podmínkou, odvolací ústecký krajský soud ale trest v červenci 2012 zpřísnil. Do vězení nastoupil 2. dubna 2013.

„Materiály nebyly úplné a vyčerpávající, bylo třeba doplnit další,“ vysvětlil státní zástupce Zdeněk Hammer, proč soud rozhodoval o případném propuštění Nováka až v pátek.

Novák si do jara odpykával trest ve věznici v Teplicích, díky tomu mohl s dalšími spoluvězni uklízet tamější fotbalový stadion. Jenže tam si podle všeho někdejší politický kmotr začal řídit svůj byznys v zahraničí, v březnu tak na stadion vyrazila policie.

Kvůli kauze ze stadionu policie Nováka zatím neobvinila

„Na stadion dorazili 26. března se soudním příkazem k prohlídce. Prošli dílny údržby a prostory, kde se oba vězni v rámci své práce pohybovali, a vyslechli zaměstnance, kteří s nimi přišli do styku,“ řekl člen představenstva FK Teplice Libor Sehnal.

Kriminalisté odhalili v jedné za skříněk, do které Novák s dalším odsouzeným ukládal věci, počítač. Advokát Nováka Jan Růžek kategoricky popřel, že přístroj patřil jeho klientovi. „V jeho skříňce policie žádný počítač nenašla,“ sdělil. Po zásahu policie se však Novák musel stěhovat do věznice v Litoměřicích, kde už takovou volnost nemá.

Policie případ z teplického stadionu stále prověřuje, kriminalisté dosud nikoho neobvinili. I kvůli tomu soudce Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění. „K tomuto případu soud nemohl přihlédnout, protože policie nikoho nestíhá. A podle správy stadionu neměl vězeň do skříněk přístup,“ poznamenal soudce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz