Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ohrožené komunální služby, fotbal i divadlo. Vedení Ústí si dalo pauzu

  13:53aktualizováno  13:53
Nová ústecká vláda, část hnutí ANO a hnutí UFO, si pro svůj nástup vybrala mimořádně napjatou dobu. Správu města přebírá v době, kdy na rozhodnutí čeká několik zásadních věcí. Schválené měly být už ve středu, ale nové vedení města hned po svém zvolení přerušilo zasedání zastupitelstva do 30. června.

UFO má v zastupitelstvu jen dva členy, boxera Lukáše Konečného (vlevo) a lékaře a někdejšího radního Jiřího Madara. Oba jsou teď ve vedení města. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Dochází k velkému riziku poškození několika institucí v Ústí a značných finančních škod,“ upozornil na hrozbu plynoucí z odložení jednání bývalý zástupce primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Fotogalerie

Klíčovým bodem je zakázka na zajištění komunálních služeb. Jde o tendr na údržbu komunikací, čistoty veřejných prostranství a nakládání s odpadem. Město za zakázku zaplatí 870 milionů korun, dodavatel ji bude plnit do roku 2023. Současnému dodavateli, firmě AVE, totiž končí smlouva.

„Pokud dnes nebude záměr zakázky schválen, město je vystaveno riziku, že zakázka nebude správně zadministrována a od 1. ledna příštího roku nemusí být zajišťovány veškeré komunální služby,“ upozornil na středečním zasedání zastupitelstva Hausenblas.

Ohrožený je také Fotbalový klub města Ústí nad Labem, který potřebuje půjčku 3 miliony korun. Bez ní reálně hrozí, že od července nebude mít dost peněz na svůj chod.

„Pokud neprodleně nedojde ke schválení půjčky, bude v nejbližších dnech vyhlášeno insolvenční řízení klubu,“ upozornil Hausenblas.

Nedramatizujte situaci, odbyl varování náměstek Madar

Nový náměstek primátora Jiří Madar z hnutí UFO jeho varování odbyl. „Nedramatizujte situaci. Je to 6 dní a za těch 6 dní se nic nestane ani v jedné z těch věcí, o kterých mluvil pan Hausenblas,“ reagoval Madar.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Problém však není v šesti dnech, ale v tom, že zastupitelstvo bude rozhodovat až poslední červnový den. Například spolek Činoherák Ústí, který čeká, jestli mu zastupitelstvo schválí dotaci, má peníze právě jen do konce června a jeho servisní zaměstnanci jsou k tomu datu preventivně ve výpovědi.

„V případě, že by dotace nebyla schválena, tak to znamená, že zaměstnanci hned druhý den musí na pracák, což by asi měli vědět s větším předstihem. Nemáme vyřešeno případné vystěhování z budovy a v červenci máme tři zájezdy, o kterých bychom měli vědět, jakým způsobem je uskutečníme,“ upozornila ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Problémy, do kterých se zajištění komunálních služeb, fotbalový klub či Činoherák mohou dostat, však nepřesvědčily nejen nové vedení města, ale ani ČSSD, KSČM a ODS, které mu pomohly k moci.

Jestli body předložené odvolaným vedením projdou za týden, zůstává otevřené. Největší šanci na schválení má vyhlášení zakázky na komunální služby, protože ty město zajišťovat musí. Šanci na finanční injekci má také fotbalový klub i proto, že ho sám Madar kdysi zakládal. Nejméně jistá je podpora Činoheráku, za nímž pevně stojí jen PRO! Ústí a svržená část ANO.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz