Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo šéfky Činoherního studia dala rada jako vedlejšák úřednici města

  8:23aktualizováno  8:23
Ředitelkou nové ústecké příspěvkové organizace, kterou chce město nahradit původní Činoherní studio, se stala vedoucí odboru školství a kultury Jana Müllerová. Rada města ji jmenovala bez výběrového řízení. Aby takto vysoce postavený úředník vedl i příspěvkovou organizaci města, přitom není běžné.

Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze zastupitelstva, na kterém přečetla důvodovou zprávu materiálu, který odsoudil dosavadní Činoherní studio k zániku. Nyní se stala ředitelkou příspěvkové organizace, která ho má nahradit. | foto: Repro MF DNES

"Nic takového u nás nemáme," potvrdila například mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. "Nemáme u nás nikoho, kdo by dělal obě funkce," podotkla i vedoucí organizačního oddělení teplického magistrátu Radka Senftová. Stejná situace je i na dalších radnicích.

Proč se radní rozhodli bez obvyklého konkurzu rovnou pro Müllerovou, ústecký magistrát nekomentoval. "V pravomoci rady města je jmenovat a odvolávat ředitele příspěvkových organizací," tlumočil pouze známou skutečnost Alexandr Kuchař z kanceláře primátora.

Navzdory jmenování stálou ředitelkou však město s Müllerovou v této funkci nepočítá dlouhodobě.

Příspěvková organizace Činoherní studio je stále prázdnou schránkou, která nemá herce, inscenace, ani fundus. Tomu také odpovídá úvazek, který Müllerová jako ředitelka bude mít. "Zkrácený pracovní úvazek v rozsahu deseti hodin týdně," přiblížil Kuchař.

Magistrát tají i výši platového výměru

Odměnu za funkci ředitelky příspěvkové organizace rada města stanovila podle platového výměru č. 6/2014, což je vnitřní úprava magistrátu. Ta má být veřejná, stejně jako jsou veřejné třeba platové úrovně na úřadu vlády.

Magistrát se však zaštiťuje zákonem o ochraně osobních údajů a tají, kolik bude vedoucí odboru Müllerová ve své druhé funkci brát.

"Finanční částka, kterou zaměstnanec obdrží při výplatě odměny za práci, je součástí jeho soukromého majetku a její výše je proto osobním údajem," sdělil Kuchař, když chtěla MF DNES znát výši příslušného platového výměru.

Je navíc sporné, jestli má Müllerová vůbec nějaké peníze pobírat. Oslovení právníci věnující se státní správě se shodují, že by odměnu dostávat neměla.

Zákon odměnu nezakazuje, přesto je její vyplácení sporné

Zákon o úřednících územních samosprávných celků říká, že odměna nepřísluší úředníkovi magistrátu v případě účasti v orgánech městských firem, jež podnikají. Důvod je ten, že jedny peníze od města už bere. Příspěvková organizace sice nepodniká a post ředitelky neodpovídá orgánu městské firmy, smysl zákona ale podle oslovených právníků zůstává stejný.

"Je patrné, že zákonodárce měl na mysli omezení souběhu platů za výkon funkce v organizaci, ve které má vyslaný zaměstnanec města hájit jeho zájmy," uvedla Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které mapuje veřejnou správu.

"Lze argumentovat i tak, že nenáleží-li odměna úředníkovi za výkon funkce v městské obchodní společnosti, nemá mu tak náležet ani za výkon funkce v příspěvkové organizaci města," doplnil Jiří Kračmar z právní poradny Transparency International, která monitoruje veřejnou správu.

Odměnu pro Müllerovou však zákon výslovně nezakazuje, a tak jde spíše o problém etický, než legislativní.

V příspěvkové organizaci chce město vybudovat nástupce dlouholetého Činoherního studia, které radnice svými kroky v důsledku zlikvidovala. Bývalý soubor se ale s pomocí mecenášů, příznivců a nadšenců postavil na vlastní nohy jako spolek Činoherák Ústí a začíná příští týden hrát.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz