Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo šéfky Činoherního studia dala rada jako vedlejšák úřednici města

  8:23aktualizováno  8:23
Ředitelkou nové ústecké příspěvkové organizace, kterou chce město nahradit původní Činoherní studio, se stala vedoucí odboru školství a kultury Jana Müllerová. Rada města ji jmenovala bez výběrového řízení. Aby takto vysoce postavený úředník vedl i příspěvkovou organizaci města, přitom není běžné.

Vedoucí odboru kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová na záznamu ze zastupitelstva, na kterém přečetla důvodovou zprávu materiálu, který odsoudil dosavadní Činoherní studio k zániku. Nyní se stala ředitelkou příspěvkové organizace, která ho má nahradit. | foto: Repro MF DNES

"Nic takového u nás nemáme," potvrdila například mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. "Nemáme u nás nikoho, kdo by dělal obě funkce," podotkla i vedoucí organizačního oddělení teplického magistrátu Radka Senftová. Stejná situace je i na dalších radnicích.

Proč se radní rozhodli bez obvyklého konkurzu rovnou pro Müllerovou, ústecký magistrát nekomentoval. "V pravomoci rady města je jmenovat a odvolávat ředitele příspěvkových organizací," tlumočil pouze známou skutečnost Alexandr Kuchař z kanceláře primátora.

Navzdory jmenování stálou ředitelkou však město s Müllerovou v této funkci nepočítá dlouhodobě.

Příspěvková organizace Činoherní studio je stále prázdnou schránkou, která nemá herce, inscenace, ani fundus. Tomu také odpovídá úvazek, který Müllerová jako ředitelka bude mít. "Zkrácený pracovní úvazek v rozsahu deseti hodin týdně," přiblížil Kuchař.

Magistrát tají i výši platového výměru

Odměnu za funkci ředitelky příspěvkové organizace rada města stanovila podle platového výměru č. 6/2014, což je vnitřní úprava magistrátu. Ta má být veřejná, stejně jako jsou veřejné třeba platové úrovně na úřadu vlády.

Magistrát se však zaštiťuje zákonem o ochraně osobních údajů a tají, kolik bude vedoucí odboru Müllerová ve své druhé funkci brát.

"Finanční částka, kterou zaměstnanec obdrží při výplatě odměny za práci, je součástí jeho soukromého majetku a její výše je proto osobním údajem," sdělil Kuchař, když chtěla MF DNES znát výši příslušného platového výměru.

Je navíc sporné, jestli má Müllerová vůbec nějaké peníze pobírat. Oslovení právníci věnující se státní správě se shodují, že by odměnu dostávat neměla.

Zákon odměnu nezakazuje, přesto je její vyplácení sporné

Zákon o úřednících územních samosprávných celků říká, že odměna nepřísluší úředníkovi magistrátu v případě účasti v orgánech městských firem, jež podnikají. Důvod je ten, že jedny peníze od města už bere. Příspěvková organizace sice nepodniká a post ředitelky neodpovídá orgánu městské firmy, smysl zákona ale podle oslovených právníků zůstává stejný.

"Je patrné, že zákonodárce měl na mysli omezení souběhu platů za výkon funkce v organizaci, ve které má vyslaný zaměstnanec města hájit jeho zájmy," uvedla Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které mapuje veřejnou správu.

"Lze argumentovat i tak, že nenáleží-li odměna úředníkovi za výkon funkce v městské obchodní společnosti, nemá mu tak náležet ani za výkon funkce v příspěvkové organizaci města," doplnil Jiří Kračmar z právní poradny Transparency International, která monitoruje veřejnou správu.

Odměnu pro Müllerovou však zákon výslovně nezakazuje, a tak jde spíše o problém etický, než legislativní.

V příspěvkové organizaci chce město vybudovat nástupce dlouholetého Činoherního studia, které radnice svými kroky v důsledku zlikvidovala. Bývalý soubor se ale s pomocí mecenášů, příznivců a nadšenců postavil na vlastní nohy jako spolek Činoherák Ústí a začíná příští týden hrát.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz