Autorky příručky Lenka Bukačová a Pavlína Lehárová. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Nová teplická příručka radí samoživitelkám. Témata si ženy dodaly samy

  • 14
V Teplicích vznikla nová příručka pro matky samoživitelky, případně otce samoživitele. Publikace radí, jak se připravit na pracovní pohovor, na jaké daňové úlevy mají nárok či jak skloubit zaměstnání s péčí o dítě a nezbláznit se z toho.

Padesátistránková brožura Rady a tipy pro samoživitelky přináší výběr zásadních témat, které sólo rodiče řeší nejčastěji.

„Když samoživitelky obejdou potřebné úřady, informace získají také. My jim je ale nabízíme v ucelené formě, všechny na jednom místě,“ upozorňuje ředitelka organizace Viva Jump Lenka Bukačová.

Vydání knihy v rámci projektu Mámy s ručením omezeným Bukačová iniciovala. Většina témat v brožuře se točí kolem financí.

Zájemci se dozvědí, na jaké příspěvky, dávky či výživné mají nárok. Jsou zde ale i informace týkající se práce v těhotenství nebo přehled alternativních pracovních úvazků.

Brožura proložená příběhy

„Řada témat vzešla přímo od samoživitelek, se kterými jsme hovořily. Například při výběrových řízeních jsou samoživitelky automaticky hodnocené hůře už jen proto, že mají třeba dítě do 10 let. V brožuře proto najdou, na co mají nárok a právo,“ připomíná autorka příručky Pavlína Lehárová.

Knížečku plnou rad proloženou příběhy samoživitelů si se zájmem prolistovala i devětadvacetiletá Zuzana z krupského Azylového domu pro matky s dětmi Agapé.

„To jsou přesně ty věci, které jsem řešila, když jsem se s dcerkou ocitla sama. Moc by mi tehdy pomohlo, kdybych všechny informace měla k dispozici na jednom místě,“ říká Zuzana, která už stálou práci má a brzy se bude stěhovat do vlastního.

Brožuru vítá i úřad práce

„Hodně také záleží na tom, na jaké úředníky člověk narazí. Zjišťovala jsem například, zda může sociálka platit kauci na byt. Pracovnice mě odbyla s tím, že mi má pomoci rodina. Kdybych ale měla zázemí rodiny, nežila bych v azyláku,“ dodává mladá žena.

Vznik nové příručky vítá i teplický úřad práce. Jeho ředitelka Martina Bečvářová oceňuje přehlednou a jednoduchou formu brožury, která usnadňuje orientaci ve změti různých příspěvků.

„Příručka může posloužit mnoha lidem. Odhaduji, že v evidenci teplického úřadu práce je přes tisíc samoživitelů v hmotné nouzi. Další tisíce jich pracují, ale to neznamená, že by měli jednodušší situaci,“ podotýká Bečvářová.

Pokud dnes přijde na úřad práce klient s dětmi v péči, tak se mu úředníci věnují právě s ohledem na jeho možnosti. „Nenabízíme například trojsměnnou práci, snažíme se naopak navrhovat takové zaměstnavatele, kteří umožňují zkrácený úvazek,“ dodává ředitelka úřadu práce.

O alternativní pracovní úvazky, tedy například zkrácený nebo přerušovaný, však podle ní zatím není mezi firmami ani zaměstnanci na Teplicku příliš velký zájem.

Snaha o zřízení miniškoliček

Právě samoživitelky by ale takovou možnost často uvítaly. Pokud školka končí ve čtyři odpoledne, tak nemohou pracovat do pěti hodin.

„A nejde jen o dělnické profese, vždyť i na úřadech se v pondělí a středu pracuje do 17 hodin,“ poukazuje Lenka Bukačová na skutečnost, která je pro mnoho žen těžko překonatelná.

Právě proto se také spolek Viva Jump, ale i azylový dům Agapé snaží o zřízení miniškoliček v Teplicích a Krupce.

Brožura zatím vyšla v nákladu 40 kusů, je ale zdarma ke stažení na stránkách projektu Mámy s ručením omezeným.

Projekt zahrnující i pořádání přednášek či workshopů pro samoživitele získal podporu 300 tisíc korun od společnosti T-Mobile, část z ní posloužila i na vznik brožury.