Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koalice v Ústí jako první krok zruší staré radě dotaci pro trucdivadlo

  7:23aktualizováno  7:23
Nová ústecká koalice hnutí ANO s PRO! Ústí už má jasno o prvním rozhodnutí, které učiní hned v pondělí na ustavujícím zastupitelstvu. Zruší dotaci pro účelový spolek AmULet, kterým chtělo předchozí vedení města nahradit zlikvidované Činoherní studio.

Josef Zikmund z hnutí ANO (vlevo) s Martinem Hausenblasem z hnutí PRO! Ústí po podpisu koaliční smlouvy | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spolek AmULet založili narychlo lidé blízcí předchozí koalici, kteří s divadlem ani nemají žádné zkušenosti. Přesto jim končící vedení města přidělilo na čtyři roky dotaci 24 milionů korun, což nyní prověřuje policie (o AmULetu zde).

Dotace byla součástí finanční podpory sportovních klubů, ty ale o své peníze nepřijdou.

„Částky na rok 2015 schválíme klubům na dalším zastupitelstvu. Ale AmULet tam už nebude,“ potvrdil budoucí primátor Josef Zikmund z ANO s tím, že dlouhodobé financování klubů se projedná později.

Koalice chce zrušit také současnou podobu chystané úpravy střekovského nábřeží, která měla přijít radnici na 12 milionů korun. „Podle mých informací smlouva ještě není podepsána. Budeme mít šanci, abychom to pozměnili,“ poznamenal Zikmund.

Naopak mamutí rekonstrukci plavecké haly na Klíši za více než 200 milionů korun nechá nová koalice doběhnout. „Jakékoliv zastavení by způsobilo velké škody. Ale je to flagrantní příklad toho, jak bylo město nekoncepčně řízeno,“ podotkl k probíhající opravě budoucí první náměstek primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí (o rekonstrukci haly místo stavby akvaparku zde).

K budoucím investicím se zatím koalice staví zdrženlivě. „To budeme moci říct, až zhodnotíme rozpočet na rok 2015,“ poznamenal Zikmund. Koalice chce také do dvou let začít zvažovat, zda posílí pravomoce městských obvodů, nebo je úplně zruší.

Koalice své zastupitele zavázala etickým kodexem

Obě hnutí ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. Její přílohou je etický kodex, který upravuje žádoucí chování zastupitelů nové koalice (text smlouvy a kodexu zde).

Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí (vlevo) s Josefem Zikmundem z hnutí ANO při...

„Je to signál, že jsme přišli do služby, že nemáme ambice krást a že jsme připraveni vystavit se veřejné kontrole,“ komentoval to Hausenblas.

Koalice hnutí ANO s PRO! Ústí představuje největší změnu na ústeckém magistrátu po roce 1989. Je to poprvé, kdy v čele města nebudou tradiční strany.

„Jsme lidé, kteří nemají velké zkušenosti s politikou. Ale máme v sobě sílu, odvahu a energii k tomu, abychom dokázali změnit řízení města. Za nejdůležitější věci považujeme hospodárnost a nakládání s majetkem města, druhá je bezpečnost a třetí investice do rozvoje města,“ sdělil Zikmund.

Nová koalice si nechá zpracovat dlouhodobé koncepce kultury, sportu a sociální problematiky.

„Ústí trpí nedostatkem strategie. Klíčové je mít koncepci a naplňovat ji. Má to výhodu, že koncepce se musí držet, člověk je lépe kontrolovatelný a hůře může manipulovat,“ podotkl Hausenblas.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz