Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otevřeno, promítla koalice v Ústí na úřad a zrušila zákaz dotazů

  9:03aktualizováno  9:03
Nová ústecká koalice hnutí ANO a PRO! Ústí dala hned na ustavující schůzi zastupitelstva najevo, že chce zásadně změnit uzavřený přístup předchozího vedení města k veřejnosti. Na průčelí magistrátu promítala nápisy svědčící o tom, že občané jsou na zastupitelstvu vítáni.

Nápis na stěně ústeckého magistrátu při ustavující schůzi nového zastupitelstva 10. listopadu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Ten krok je signál k veřejnosti. Naším záměrem je, aby tato radnice byla otevřena pro veřejnost, aby veřejnost byla vítána a její názory slyšeny,“ prohlásil nový náměstek primátora z PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Fotogalerie

Nová koalice poté jako svůj první praktický krok zrušila bod jednacího řádu, který veřejnosti zakazoval vstoupit do diskuse zastupitelů.

Náhubkový dodatek, jak se ve městě omezení říkalo, prosadila předchozí koalice vedená ČSSD v prosinci 2012. Veřejnost se směla na zasedání zastupitelstva k jednotlivým bodům vyjádřit jen na začátku jejich projednávání, na vystoupení zastupitelů už reagovat nesměla.

„Z diskuse zastupitelů občas vzešly nové skutečnosti, byly vzneseny protinávrhy, popřípadě někteří zastupitelé se vyjadřovali nevybíravě na adresu veřejnosti a pak už nebylo možné na toto reagovat,“ připomněl radní David Daduč z PRO! Ústí, jak to poslední skoro dva roky chodilo.

Předchozí vedení města loni za tento přístup získalo anticenu Zavřeno (o anticeně zde). Návrh na zrušení zákazu nyní prošel pohodlnou většinou 21 hlasů.

Koalice zrušila také dotaci pro trucdivadlo minulé rady

Další anticenu Zavřeno získala minulá koalice letos za pokus umlčet své kritiky zrušením Činoherního studia a jeho nahrazení účelovým spolkem AmULet, který měsíc po svém založení spřízněnými lidmi dostal čtyřletou dotaci ve výši 24 milionů (o anticeně za Činoherák zde). Také tuto dotaci nová koalice hned na prvním zastupitelstvu zrušila.

„Nebyl předložen podnikatelský plán, ekonomická rozvaha ani kvalifikace osob, které měly provozovat divadelní činnosti,“ argumentoval pro zrušení dotace zástupce primátora Hausenblas.

Po více než hodinové při nové koalice se starým vedením města zrušení dotace prošlo, zastupitelé současně s tím zajistili financování sportu v Ústí pro příští rok.

Novým primátorem Ústí nad Labem se na zastupitelstvu podle koaličních dohod stal Josef Zikmund z ANO.

„Mým přáním je, aby si občané na konci našeho volebního období mohli říci, že vedení města důvěřují a jsou hrdí na to, že jsou občany tohoto města. Slibuji, že pro to udělám vše, co bude v mých silách. Udělám vše pro to, aby všichni zastupitelé mohli využít své schopnosti ve prospěch tohoto města. Proto budu zásadní otázky projednávat i s opozicí, abychom společně nalezli řešení nejvhodnější pro naše město,“ řekl Zikmund po jmenování.

Insignie přebral od svého předchůdce Víta Mandíka z ČSSD, jemuž popřál hodně štěstí v dalším životě. Mandík se po symbolickém předání funkce dlouho nezdržel, ze sálu se vytratil po pár minutách.

Ještě předtím stačil tajemník magistrátu Jiří Javorčák k všeobecnému údivu přítomných oznámit, že se Mandík vzdává i mandátu zastupitele, který ve volbách získal (o „neviditelném“ Mandíkovi zde).

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz