Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otevřeno, promítla koalice v Ústí na úřad a zrušila zákaz dotazů

  9:03aktualizováno  9:03
Nová ústecká koalice hnutí ANO a PRO! Ústí dala hned na ustavující schůzi zastupitelstva najevo, že chce zásadně změnit uzavřený přístup předchozího vedení města k veřejnosti. Na průčelí magistrátu promítala nápisy svědčící o tom, že občané jsou na zastupitelstvu vítáni.

Nápis na stěně ústeckého magistrátu při ustavující schůzi nového zastupitelstva 10. listopadu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Ten krok je signál k veřejnosti. Naším záměrem je, aby tato radnice byla otevřena pro veřejnost, aby veřejnost byla vítána a její názory slyšeny,“ prohlásil nový náměstek primátora z PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Fotogalerie

Nová koalice poté jako svůj první praktický krok zrušila bod jednacího řádu, který veřejnosti zakazoval vstoupit do diskuse zastupitelů.

Náhubkový dodatek, jak se ve městě omezení říkalo, prosadila předchozí koalice vedená ČSSD v prosinci 2012. Veřejnost se směla na zasedání zastupitelstva k jednotlivým bodům vyjádřit jen na začátku jejich projednávání, na vystoupení zastupitelů už reagovat nesměla.

„Z diskuse zastupitelů občas vzešly nové skutečnosti, byly vzneseny protinávrhy, popřípadě někteří zastupitelé se vyjadřovali nevybíravě na adresu veřejnosti a pak už nebylo možné na toto reagovat,“ připomněl radní David Daduč z PRO! Ústí, jak to poslední skoro dva roky chodilo.

Předchozí vedení města loni za tento přístup získalo anticenu Zavřeno (o anticeně zde). Návrh na zrušení zákazu nyní prošel pohodlnou většinou 21 hlasů.

Koalice zrušila také dotaci pro trucdivadlo minulé rady

Další anticenu Zavřeno získala minulá koalice letos za pokus umlčet své kritiky zrušením Činoherního studia a jeho nahrazení účelovým spolkem AmULet, který měsíc po svém založení spřízněnými lidmi dostal čtyřletou dotaci ve výši 24 milionů (o anticeně za Činoherák zde). Také tuto dotaci nová koalice hned na prvním zastupitelstvu zrušila.

„Nebyl předložen podnikatelský plán, ekonomická rozvaha ani kvalifikace osob, které měly provozovat divadelní činnosti,“ argumentoval pro zrušení dotace zástupce primátora Hausenblas.

Po více než hodinové při nové koalice se starým vedením města zrušení dotace prošlo, zastupitelé současně s tím zajistili financování sportu v Ústí pro příští rok.

Novým primátorem Ústí nad Labem se na zastupitelstvu podle koaličních dohod stal Josef Zikmund z ANO.

„Mým přáním je, aby si občané na konci našeho volebního období mohli říci, že vedení města důvěřují a jsou hrdí na to, že jsou občany tohoto města. Slibuji, že pro to udělám vše, co bude v mých silách. Udělám vše pro to, aby všichni zastupitelé mohli využít své schopnosti ve prospěch tohoto města. Proto budu zásadní otázky projednávat i s opozicí, abychom společně nalezli řešení nejvhodnější pro naše město,“ řekl Zikmund po jmenování.

Insignie přebral od svého předchůdce Víta Mandíka z ČSSD, jemuž popřál hodně štěstí v dalším životě. Mandík se po symbolickém předání funkce dlouho nezdržel, ze sálu se vytratil po pár minutách.

Ještě předtím stačil tajemník magistrátu Jiří Javorčák k všeobecnému údivu přítomných oznámit, že se Mandík vzdává i mandátu zastupitele, který ve volbách získal (o „neviditelném“ Mandíkovi zde).

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz