Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO nemá zkušenosti, proto dělá chyby, říká starosta Litoměřic z ODS

  8:42aktualizováno  8:42
Starostou Litoměřic se stal už počtvrté Ladislav Chlupáč z ODS. Zastupitelstvo se ale roztříštilo na devět uskupení a dlouho dominantní ODS se musela spojit s dalšími čtyřmi stranami. „Bude to nejsložitější volební období, které jsem zažil,“ uznává Chlupáč.

Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dostal jste nejvíce preferenčních hlasů, ovšem ODS v Litoměřicích byla na svém dlouholetém minimu a skončila druhá. Oproti minulému období máte o 3 mandáty méně. Čím si propad vysvětlujete?
Pokles hlasů pro ODS jsme očekávali už jen proto, že do voleb šlo hned 14 subjektů. Je jen škoda, že část těchto hlasů propadla, protože některé subjekty se nepřehouply přes pět procent. Už Masaryk ale hovořil o tom, že velké množství stran nedělá dobrotu a že soupeřit by měla jedna velká strana na pravici a jedna na levici, s čímž souhlasím. Druhým důvodem ztráty hlasů pro ODS byla velmi agresivní kampaň hnutí ANO. Myslím ale, že stáhla voliče všem stranám v politickém spektru.

Mandáty v Litoměřicích

Koalice:

  • ODS - 7
  • ČSSD - 2
  • Sport a Zdraví - 2
  • Severočeši - 2
  • TOP 09 - 1

Opozice:

  • ANO - 7
  • KSČM - 3
  • Strana zelených- 2
  • KDU-ČSL - 1

Možná je stáhla všem proto, že na rozdíl od tradičního pojetí se ne zcela jasně vymezuje napravo či nalevo.
Myslím, že každá politická strana si musí projít vývojem, přesvědčit lidi, že umí pracovat. V Litoměřicích se nám za poslední tři volební období podařilo uskutečnit mnoho dobrých věcí také díky tomu, že jsme se na nich shodli napříč zastupitelstvem. Nebyla tu vyhrocená koalice a opozice, nepolitikařilo se, dělala se práce pro město.

V Litoměřicích vládne nyní koalice pěti uskupení. Byla jednání složitá?
Složitá nebyla, protože v programu všech subjektů byly podobné priority. Takže nebyl problém shodnout se na tom, co chceme ve městě realizovat. Rozpory nebyly ani v rozložení funkcí. Složité to ale bude v tom, že máme většinu jednoho hlasu, což není ideální situace. Signalizuje to i možné komplikace do budoucna.

ANO deklaruje, že bude opozicí, jakou Litoměřice ještě nezažily. Jste na to připraveni?
Už v závěrečném slovu na ustavujícím zastupitelstvu jsem vyzýval kolegy, aby nehanili svou práci, ale soustředili se na společnou věc, tedy rozvoj města. Ale zmíním jeden odstavec z časopisu Svazu měst a obcí o tom, jak špatně začít po volbách. První velkou chybou je procesní audit a rozsáhlé změny na radnici, což vnese zmatek do agend. Druhou chybou je házení špíny na předchozí vedení a třetí pak reorganizace a personální čistky. Všechny tři body bych podepsal.

Ovšem právě po nezávislém auditu hospodaření města volá ANO. Přistoupíte na něj?
Audity u nás už probíhají. Každoročně a povinně. Hospodaření prochází interním auditem, ale i externí kontrolou, kterou v našem případě provádí krajský úřad. Volání ANO po hloubkových kontrolách vnímám jako chybu, které se dopouštějí lidé bez zkušeností v komunální politice. Já sám jsem nejprve odmítl post místostarosty, abych si coby běžný zastupitel okusil, co tato práce obnáší, jak to všechno funguje. Pak jsem si teprve mohl udělat obrázek o tom, kde jsou rezervy.

Kritici koalici vyčítají, že opozice je v kontrolním a finančním výboru zastoupena jen minimálně. Opozice se snažila rozšířit počet členů ze sedmi na devět, aby tam byla zastoupena všechna uskupení v zastupitelstvu. Proč k tomu nedošlo?
Je to rozhodnutí zastupitelů. Počet sedmi členů výborů není náhodný, osvědčil se a je optimální. Čím početnější by byl, tím horší by byla jednání. Rozhodně za tím ale není snaha zamezit vlivu opozice v těchto mandátech.

Už na ustavujícím hlasování podpořili část koaličních návrhů komunisté. A hned se objevila podezření z utajené spolupráce mezi koalicí a KSČM. Co na to říkáte?
Všichni přítomní na ustavujícím zastupitelstvu mohli vidět, že starosta, místostarostové i další radní nebyli zvoleni ani jedním hlasem zastupitelů za KSČM. Podsouvání spolupráce je v tomto případě mimo mísu. A navíc je jejich svobodná vůle, jak budou hlasovat. A že to někdo zpochybňuje? To už si asi plete demokracii s anarchií.

Veřejnost předvolební boj vnímala jako vyhrocený duel mezi lídrem ANO Petrem Urbánkem a vámi...
Podle mě nešlo ani tak o souboj Chlupáč versus Urbánek, ale ODS versus ANO. Ovšem lídři jsou samozřejmě více vidět. ANO se už po volbách jasně vymezilo, že s ODS nebude jednat. Považuji za nešťastné vymezit se takto proti ODS napříč republikou, protože v komunální politice je spousta slušných a pracovitých lidí. A vymezit se vůči tomu, kdo získal stejný počet mandátů od občanů, je také špatně. Myslím, že by bylo dobré některá rozhodnutí přehodnotit, protože rozvoji města šarvátky nepomohou. Pokud by přitom po volbách došlo k rozumné dohodě, tak se zde mohla vytvořit velice silná koalice.

Co chystá vaše koalice na příští rok?
Podařit by se mohla oprava autobusového nádraží, dokončíme i rekonstrukci Jiráskových sadů, nové dopravní hřiště a opravu parkoviště Na Valech. Hotová bude modernizace a zateplení školských zařízení. Opravíme i soumostí, jež jsou napojena na Tyršův most, aby na něm nedošlo k omezení tonáže. Zároveň budeme samozřejmě pracovat na geotermálním projektu a na dokončení přivaděče k novému mostu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Renault Clio 1.2 16V  2013 ·...
Renault Clio 1.2 16V 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 63 958 km, benzín
190 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz