Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Litoměřicích míří vítězné ANO do opozice, ODS s ČSSD ho vyšachovaly

  8:52aktualizováno  8:52
Hnutí ANO 2011 se nebude podílet na vedení Litoměřic, přestože volby ve městě vyhrálo. Zatímco vedlo jednání s možnými partnery, v zákulisí se pod taktovkou ODS zrodila široká koalice pěti stran.

Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kromě ODS, která dosud v Litoměřicích vládla, tvoří novou koalici ČSSD, Sport a Zdraví Litoměřice, Severočeši Litoměřice a TOP 09. V opozici tak zůstali spolu s ANO ještě komunisté, KDU-ČSL a Strana zelených.

Mandáty v Litoměřicích

ANO - 7

ODS - 7

KSČM - 3

ČSSD - 2

Strana zelených- 2

Sport a Zdraví - 2

Severočeši - 2

TOP 09 - 1

KDU-ČSL - 1

Výsledek litoměřických voleb byl natolik těsný, že ANO s 21,9 procenta hlasů bylo vítězem pouze papírovým. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získalo sedm mandátů,  stejně jako druhá ODS s 21,7 procenty. Vyjednávání tak hned po volbách rozehrály týmy obou nejsilnějších uskupení.

„Hnutí ANO už před volbami deklarovalo, že s ODS spolupracovat nebude. Proto jsme se pustili do vlastního vyjednávání s ostatními stranami,“ uvedl starosta ODS Ladislav Chlupáč. Dodal, že se zástupci hnutí ANO nemluvil ani jednou, ačkoli se o to telefonicky pokoušel.

Koalice, kterou ODS sestavila, disponuje oproti opozici pouze jedním hlasem navíc.

„Nemohu říct, že z těsné většiny nemám obavy. V Litoměřicích jsme si ale nikdy nehráli na vyhraněnou koalici a opozici, naši práci na důležitých tématech proto nebrzdily mezistranické půtky,“ podotkl Chlupáč. Doplnil, že na prvním jednání chce vyzvat všechny zastupitele, aby v tomto přístupu pokračovali.

Rozhodla větší aktivita ODS, říká vyjednávač ČSSD

Za úspěch Chlupáč považuje zejména to, že se podařilo sestavit koalici během pouhých čtyř dnů.„Jednání přitom byla složitá kvůli rozdrobenosti nového zastupitelstva,“ zmiňuje Chlupáč.

Ve volbách v Litoměřicích uspělo devět stran a hnutí ze 14, přičemž výraznější počet mandátů získaly jen ANO a ODS. Třetí byla KSČM se třemi zastupiteli, další strany mají po dvou či jednom zastupiteli.

„Úspěchem je ale i to, že jsme se už během šňůry solidních jednání dohodli na konkrétních pravidlech pro další čtyři roky,“ upozornil starosta. V koaliční smlouvě se podle něj strany a hnutí zavazují na společné spolupráci v oblastech hospodaření města, dopravy, zdravotnictví nebo bezpečnosti.

Intenzita povolebního jednání ODS byla jedním z důvodů, proč do koalice vstoupila i ČSSD. „Možnou spolupráci jsme probírali i s hnutím ANO. Rozhodla ale větší aktivita ODS, která k věci přistupovala v širším kontextu a jednání s ní byla intenzivnější,“ uvedl Pavel Grund, dvojka litoměřické kandidátky ČSSD.

Koaliční smlouva rozděluje i posty ve vedení radnice. ODS získává křeslo starosty a prvního místostarosty, dalšími dvěma místostarosty budou zástupci ČSSD a hnutí Sport a Zdraví Litoměřice.

Litoměřice aspoň budou konečně mít opozici, říká lídr ANO

Chlupáč tak podle všeho vstoupí do svého už čtvrtého volebního období v čele Litoměřic. Ve volbách získal nejvíc preferenčních hlasů. Místostarosty se mohou opět stát Václav Červín (Sport a Zdraví) a Karel Krejza (ODS). „Budu o to usilovat,“ potvrdil Krejza. Místostarostou za ČSSD bude Pavel Grund.

Podle litoměřického lídra ANO Petra Urbánka zůstaly hlasy voličů, kteří se ve volbách vyslovili pro změnu ve vedení města, zcela nevyslyšeny. „Tradiční strany a uskupení se zalekly hrozby ukončení zavedených praktik ve stylu ‚já na bráchu, brácha na mě‘ a poslaly vítěze voleb do opozice,“ řekl Urbánek.

ANO podle něj ale bude nové koalici silným protivníkem. „Naše město bude mít konečně skutečnou opozici, která bude konstruktivním, ale zároveň nesmlouvavým oponentem vedení města. Budeme upozorňovat na každou nepravost ze strany radnice,“ dodal Urbánek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz