Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí protne trasa pro kola, spojí Krušnohorskou a Labskou cyklostezku

  13:14aktualizováno  13:14
V Ústí nad Labem se začne stavět první část cyklotrasy, která v budoucnu spojí Labskou stezku a Krušnohorskou magistrálu. Spojka umožní cyklistům, kteří přijedou z německé strany Krušných hor, dostat se k Labi a projet městem po nejjednodušší trase.

Panelová cesta za zimním stadionem v Ústí nad Labem se koncem léta začne měnit na cyklostezku ze čtvrti Bukov k centru města. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Bude však plnit i funkci dopravní, tedy možnost bezpečného propojení Bukova s centrem města pro každodenní cyklistickou dopravu," uvedl vedoucí odboru dopravy a investic na ústeckém magistrátu Dalibor Dařílek.

Koncem léta začne výstavba úseku za zimním stadionem. Úsek bude dlouhý půl kilometru a široký čtyři metry. Ústečané ho budou moci využívat i k jízdě na in-line bruslích či procházkám v atraktivním údolí Klíšského potoka.

V současnosti existuje projekt na trasu od starých Skorotic až po restauraci U Kováře. Tento úsek je totiž bezkonfliktní z hlediska územního plánu i dalších dokumentů města. Dál k Městským sadům už to je složitější.

„Nad potokem je biokoridor a do pásu zeleně není možné zasahovat,“ přiblížil městský cyklokoordinátor Jaromír Veselý. Cyklotrasa si proto vyžádá stavební úpravy Masarykovy ulice.

Dařílek navrhuje snížit rychlost na Masarykově ulici

Městskými sady pak už cyklostezka vede, ale dál do centra až k Labi to bude opět náročnější. Ve hře jsou dvě varianty. První vede Mánesovými sady a Panskou ulicí, druhá po Masarykově ulici a Malé Hradební.

Podle Dařílka existuje ještě jedno rychlé řešení. „Na některých úsecích bychom snížili rychlost na třicítku, například ve spodní části Masarykovy ulice, a pak není třeba cyklisty oddělovat od normálního provozu," navrhuje Dařílek.

Výsledná cena se má vyšplhat k 15 milionům korun. Kdy však dojde k vybudování celé cyklotrasy, ještě není jasné.

Ústí chystá i úpravy pro cyklisty v Krásném Březně

Kromě této spojky chystá Ústí pro cyklisty také nové vodorovné dopravní značení v Neštěmické ulici, která spojuje dvě velká sídliště v části Krásné Březno. Na silnici by měly po obou stranách vzniknout jízdní cyklopruhy. V Neštěmické ulici se objeví hned po letošní plánované úpravě zastávek.

Výhledově je v plánu také cyklotrasa Veslařskou ulicí podél Labe, jež spojí Neštěmice s Krásným Březnem. Město hledá i možnosti, jak zpříjemnit jízdu na kole Drážďanskou ulicí kolem zoo do centra.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz