Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Labské pískovce mají novou rezervaci, chrání smíšený les a vzácné lilie

  8:48aktualizováno  8:48
V chráněné krajinné oblasti Labské pískovce přibylo další vzácné území. Ochránci přírody vyhlásili přírodní památkou vrch Maiberg, jinak také Máják, který se nachází u obce Filipov nedaleko České Kamenice.

V nové přírodní rezervaci Maiberg v létě kvetou stovky lilií zlatohlavých. | foto: Jana Tutková, CHKO Labské pískovce

Rezervace má rozlohu devíti hektarů a vznikla například kvůli ochraně tamních zachovalých smíšených lesů s duby, jasany, javorem klenem, habry a lískou.

„Je to velmi cenné území. V létě tu navíc kvetou stovky vzácných lilií zlatohlavých. V bohatém podrostu se daří zvonkům broskvolistým, jaterníku trojlaločnému, kopytníku evropskému a violce lesní. Žije tu řada motýlů, například ohrožený batolec duhový,“ vypočítává Jana Tutková z CHKO Labské pískovce.

Nechybí ani vzácný hmyz. „V místě je hodně mrtvého a odumírajícího dřeva, které se rozpadá, je tam i přirozeně meandrující potok s písčitými a bahnitými místy a to všechno tvoří prostředí pro bohatá společenstva skupin hmyzu, třeba střevlíkovitých nebo nosatcovitých brouků,“ dodává Tutková.

Ochranáři plánují, že přirozený charakter lesních porostů budou na Maibergu nadále rozšiřovat. Chtějí vysadit další dřeviny, které jsou v místě málo zastoupené nebo úplně chybí, ale jsou pro něj vhodné. Měla by tu tedy začít růst jedle bělokorá, buk lesní nebo i třešeň ptačí.

Návštěvnost bude minimální, očekávají ochranáři

Čedičový vrch Maiberg vznikl ve třetihorách vulkanickou činností. Návštěvníci na něm musí respektovat pravidla stanovená ochránci přírody.

„Zjednodušeně řečeno: lidé nesmějí ničit přírodu. To znamená neničit rostliny, zvířata a také platí nejrůznější omezení pro pořádání hromadných akcí. Ta se může konat jen se souhlasem ochranářů. Samozřejmě se tu nesmí stavět a také při hospodaření používat chemické látky, které ničí škodlivé organismy,“ uvedla Tutková některé ze zákazů.

V loňském roce nemuseli ochranáři z CHKO Labské pískovce řešit žádné závažné porušení pravidel v přírodních rezervacích. „Lidé si začali přírody vážit a dodržují stanovená pravidla. Občas se nějaký drobný problém vyskytne, ale není to nic dramatického,“ poznamenala Tutková.

Ani na Maibergu ochranáři neočekávají problémy. Nevede tam totiž žádná turistická stezka, takže návštěvnost bude minimální.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz