Dvacetikrejcarová bankovka. Nouzovky se tiskly jen z jedné strany. | foto: archiv numismatického kabinetu Jirkov

Jirkovští pátrají po vzácné bankovce, která byla nouzovým platidlem

  • 0
Numismatici z Jirkova chtějí získat vzácnou dvacetikrejcarovou bankovku z 19. století, takzvanou nouzovku. Bankovka, kterou vytiskl tamní podnikatel, se má stát vlajkovou lodí expozice na zámku Červený Hrádek.

„Byla by ozdobou sbírky, která čítá téměř 500 různých nouzových platitel. Rádi bychom ji vystavili společně s ostatními v numismatickém kabinetu na zámku,“ sdělil šéf tamní pobočky České numismatické společnosti Pavel Moravec.

Nouzové peněžní poukázky představovaly papírové platidlo, které vydávali v dobách krize sami podnikatelé, obce či spolky. Unikátní jsou v tom, že jich není obecně mnoho, tiskly se jen v omezeném množství a jen po určitou dobu.

Ta, po které vyhlásili pátrání Jirkovští, pochází z let 1848-1850, kdy se ocitlo Rakousko-Uhersko v politické a hospodářské krizi a lidé ztráceli důvěru v papírové bankovky.

„Měli ještě v paměti státní bankrot z roku 1811, a proto si stříbrné či měděné mince schovávali doma. To mělo za následek, že z oběhu zmizely a živnostníci neměli jak lidem vracet na papírové zlatky (jedna zlatka = 60 krejcarů).

Úřady proto tolerovaly vydávání neoficiálních papírových platidel v hodnotě 1, 5, 10 či 20 krejcarů, za která si mohli lidé v určitých obchodech nakoupit zboží.

Neví se, kolik jich existuje

Případně ten, kdo měl nouzovky v hodnotě šedesáti krejcarů - obchodník mu za ně vrátil celou zlatku,“ popsal platební systém Moravec.

Nouzovky nesměly být podobné oficiálním bankovkám, proto byly potištěné jenom z jedné strany, ovšem i tak měly velkou estetickou hodnotu. Jirkovskou dvacetikrejcarovku nechala vytisknout firma Tetzner a synové, v rohu je uveden nápis Rotenhaus jako Červený Hrádek.

„Tetzner byl jeden z největších jirkovských podnikatelů. Vlastnil velký bavlnářský podnik. Většina zboží byla určena pro export. Pokoušel se také o povrchovou těžbu uhlí,“ doplnil Moravec.

Kolik bylo tehdy Tetznerových dvacetikrejcarovek v oběhu, se neví, přesná evidence se totiž nevedla. Není tak jasné, kolik jich je mezi sběrateli.

„Chystáme se oslovit numismatické obchody, kolegy a sběratele, že máme zájem ji koupit. Zkusíme i aukce. Třeba budeme mít štěstí a objeví se tam nebo získáme nějakou stopu, která nás k ní zavede,“ poznamenal numismatik.