Nařízení zavírat v deset nepomohlo. Nevěstince vyhlášku Dubí ignorují

  9:39aktualizováno  9:39
Zbytek nevěstinců v Dubí na Teplicku odolává "poslední ráně", kterou jim chtěla zasadit radnice omezením provozní doby. Vyhláška města podnikům už tři roky nařizuje zavírat nejpozději v deset večer. Noční podniky si ale z pokut nic nedělají a stále fungují až do rána.

Podle vyhlášky mohou mít podniky na Ruské ulici v Dubí otevřeno jen do deseti hodin večer. Nevěstince se ale ani netají tím, že mají každý den do pěti do rána. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nedodržují to. Už řadu z nich jsme museli hlásit na přestupkové komisi magistrátu," konstatuje velitel dubské městské policie Tomáš Pykal. Některé podniky dostaly desetitisícové pokuty, jenže je většinou neplatí.

Jedním z nich je Night club Kiss. Na vchodových dveřích má jako otevírací dobu uvedeno od 17 do 5 hodin.

"Fungujeme od pěti do pěti, přijďte se podívat," zval redaktory MF DNES Ladislav Matejčík, jehož dcera klub provozuje. O vyhlášce ví. "Dostali jsme pokutu 30 tisíc, ale najali jsme právníky, odvolali se a dodnes jsme nic nezaplatili," vypráví.

Nařízení respektovat nechce. "To by nás zlikvidovalo. Život tady začíná v devět večer, kdyby zavřely všechny restaurace a bary, byla by tady z toho měsíční krajina," argumentuje.

V Ruské ulici v Dubí bylo po revoluci čtyřicet nevěstinců a stovky prostitutek postávaly na chodníku. Po otevření dálnice D8 do Německa ve městě zůstávají poslední tři podniky, vedle Kissu ještě Libido a o kus dál Venezia, kterou se ale majitel už roky marně snaží prodat.

Nevěstince hrají s radnicí na schovávanou

Starosta Petr Pípal říká, že majitelé nevěstince v Dubí udržují už spíše jen "z trucu". "Říkají si, že takovou radost mi neudělají, aby zavřeli," glosuje Pípal.

Fotogalerie

Majitelé dubských nočních podniků podle něj žijí hlavně z toho, že prodávají děvčata do jiných podniků. "Nebo je vozí na eskort," říká Pípal a naznačuje, že příjem mohou mít i z prodeje drog.

Do podniku ale občas zákazník dorazí. Strážníci ho zachytí kamerami, a když ho tam kontrola přistihne i po desáté hodině, dostane majitel baru pokutu.

Majitelé tak hrají s radnicí na schovávanou. Klienty pouští zadními vchody, navigují je na ukrytá parkoviště. Vedení města jim naopak dopravními značkami zakazuje vjezd k podnikům nebo stání aut.

Oficiálně vyhláška zajišťuje noční klid

Vyhláška, která na dvou místech Ruské ulice stanoví provozní dobu od 6 do 22 hodin, se nerodila lehce. Musela přesně vymezit, kde a proč má platit (o vyhlášce zde).

"Smyslem vyhlášky je zajistit noční klid na exponovaných místech ve městě, kde si lidé často stěžovali na hluk," uvádí starosta oficiální argument.

Sám ale přiznává, že hlavním smyslem je přimět provozovatele nočních klubů, aby z města odešli a radnice mohla Dubí konečně vybudovat pověst lázeňského města s atraktivními místy pro turisty.

I když vedení města vydalo v březnu 2011 vyhlášku tak, jak požadoval i Ústavní soud, muselo ji ještě dvakrát přepracovat. Význam zůstal stejný, měnily se pojmy.

"Nevěřili byste, jak složité je vyložit, co to vlastně znamená provozní nebo zavírací doba. Jiné výklady mělo ministerstvo vnitra, jiné ministerstvo průmyslu a obchodu," říká Pípal.

Smysl má vše, co nevěstince obtěžuje, říká starosta

Vyhláška nakonec přesto očekávaný efekt nepřinesla. "Vymahatelnost práva je u nás na darebné úrovni. Přestupci se odvolávají a všechno hrozně dlouho trvá," komentuje to Pípal.

Kromě nevěstinců se nařízení týká i čtyř restaurací, jejich majitelé s ním ale podle velitele strážníků Pykala neměli problém. "V deset hodin večer zavírali i před vydáním vyhlášky," řekl Pykal.

Jako účinná zbraň se naopak ukázala možnost vykázat prostitutky za opakované přestupky z města. Některé zákaz porušily a skončily ve vězení. "Z dvanácti, které jsme tu měli, je už osm pryč," upřesňuje starosta (rozsudek nad prostitutkou zde).

Starosta Pípal říká, že smysl má všechno, co provozovatele nevěstinců aspoň obtěžuje. "Kdybychom od kontrol a dalších věcí upustili, za pár měsíců by to tady bylo jako kdysi. Ubytovací kapacity tady jsou, je jich hodně," tvrdí Pípal.

Skutečně by ale podle Pípala pomohlo jediné: regulovat prostituci podobně, jak to mohou už dnes obce dělat s hazardem.

Nejčtenější

Louka za miliony. Politik stonásobně vydělal na zvláštním prodeji pozemků

Petr Nedvědický, kandidát na primátora Ústí nad Labem za hnutí ANO.

Petr Nedvědický z ANO, jenž se s největší pravděpodobností stane primátorem Ústí nad Labem, před časem pozoruhodným...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Michael Jordan je s Kudláčkem spokojený. Čecha po roce povýšil

Michael Jordan, majitel Charlotte Hornets, gratuluje svým mužům k výhře.

Velmi dobrou pověst si v NBA buduje Jakub Kudláček. Bývalý reprezentační rozehrávač nyní pracuje jako skaut v Charlotte...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Své nápady zkouším na rodičích, říká mladý talentovaný kuchař

Dominik Chytka při soutěžním vaření

Devatenáctiletý Dominik Chytka z Litvínova obsadil třetí místo na celorepublikové soutěži mladých kuchařských nadějí...

Odpalovací zařízení poslalo v Ústí k zemi 19 domů naráz, nyní je v muzeu

Na fotografii z roku 1980 je vidět odstřel budov bloku dnešních ulic...

Ústecké muzeum získalo do své sbírky elektrické odpalovací zařízení, které v centru města v jediném okamžiku srovnalo...

Gotická expozice v Děčíně ukazuje i tajemnou madonu nalezenou v potoce

Expozice Gotické umění na Děčínsku prošla razantní proměnou.

V nových a moderně pojatých prostorách se v Oblastním muzeu v Děčíně představila expozice Gotické umění na Děčínsku....

Najdete na iDNES.cz