Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po obvinění sestry z vraždy čelí nemocnice v Rumburku kritice místních

  8:59aktualizováno  8:59
Proti Lužické nemocnici v Rumburku, jejíž zdravotní sestru policie obvinila z vraždy, se obrátil hněv místních. Lékaře i radnici zahrnují svými stížnostmi. Nemocnice výtky odmítá.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Když tady na interně ležela naše nemohoucí maminka, ani si nemohla zavolat pomoc, protože nefungoval u postele zvonek. Navíc ležela nahá, protože nemocnice prý zrovna neměla prádlo,“ líčí se slzami v očích Božena Chaloupková.

Případ smrtícího draslíku

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v rumburské nemocnici v noci na 6. června. Lékaři Petru Vondráčkovi byla smrt podezřelá, protože neodpovídala zdravotnímu stavu ženy. Vondráček tedy začal pátrat po příčině a odběr krve ukázal, že v těle bylo neobvyklé množství draslíku, které ženě zastavilo srdce.

Podezření padlo na padesátiletou sestru Věru M., která tu noc sloužila. Policie ji v srpnu obvinila z vraždy, nyní je ve vazbě. Pacientce podle všeho píchla předepsaný draslík místo přes infuzi přímo do žíly.

Vyšetřovatelé vyloučili eutanazi, nehájí se jí ani obviněná sestra. Podle svědků neměla dobrý vztah k některým pacientům a způsob smrti nebyl klidným odchodem ze života.

Její příběh je starý pět let. Až případ sestry, která podle obvinění vpíchla pacientce smrtelnou dávku draslíku, ji však ke stížnostem povzbudil.

Pro jedenáctitisícové město je teď jeho nemocnice hlavním tématem. Pacienti do ní přesto chodit nepřestali. Nemají jinou možnost. Nejbližší nemocnice je v Děčíně, 45 kilometrů daleko.

Stížnosti lidé většinou nesměřují proti lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu, ale hlavně proti zastaralému vybavení.

„Sestry nám poradily, abychom mamince místo nefunkčního zvonku koupili chůvičku. Mikrofon jsme jí dali na stolek a reproduktor do sesterny. Také jsem nechala pro maminku ušít dvě košile se zapínáním vzadu,“ vzpomíná Božena Chaloupková.

Ředitel výtky pacientů odmítá

Ředitel nemocnice Darek Šváb výtky zpochybňuje. „Paní Chaloupková si tehdy nestěžovala. Pokud by se to dělo, myslím, že by byla hodně hlasitá,“ sdělil. Dodal, že signalizace na interním oddělení je a prádla je také dost. „Pacientka mohla být nahá kvůli výkonu,“ míní.

Další z pacientek dokonce prohlásila, že zdejší personál čistí použité gumové rukavice a myje v nich další pacienty. „To je absurdní, jsou to desetihaléřové položky, rukavic máme dost,“ reaguje ředitel.

Stížnosti na nemocnici přednesli lidé z Rumburku i na zatím poslední schůzi městského zastupitelstva.

Fotogalerie

„Naše nemocnice zajišťuje péči pro šedesát tisíc lidí. Ti, kteří jsou spokojení, obvykle nechválí. Slyšet jsou jen ti, kteří si stěžují,“ namítal předseda dozorčí rady nemocnice Jan Pospíšil.

Budova je zastaralá

Stav rumburské nemocnice ale nebudí nejlepší dojem. Z omšelé budovy opadává fasáda, návštěvníka vítá rozbitá příjezdová cesta. Zašlá chodba vede na terasu, kde místo popelníků stojí na zemi pětilitrová sklenice z poloviny naplněná nedopalky.

Ředitel Šváb uznává, že zastaralý pavilon původního sanatoria z konce 19. století není pro potřeby nemocnice úplně vhodný.

„Nicméně jsme tady nechali udělat nové rozvody, sociální zařízení, nakoupili jsme přístroje, polohovací postele, diagnostiku, bez které se nemocnice provozovat nedá. Bez nové fasády se provozovat dá,“ řekl.

Podle Švába by se areál měl v budoucnu stěhovat do novější části nemocnice v centru města, v bývalém sanatoriu by mohl být hospic.

Lidem vadí odchod zkušeného lékaře

Ještě více se však ve městě řeší odchod zkušeného a oblíbeného doktora Petra Vondráčka, jenž podal výpověď právě kvůli sporu s ředitelem Švábem. Vondráček vraždu pacientky odhalil, Šváb ho ale viní z toho, že vedení nemocnice informoval se zpožděním. Spor však může mít i politické pozadí, protože oba v Rumburku kandidují do zastupitelstva (o sporu zde).

Obyvatelé města vytkli zastupitelům, že se za oblíbeného lékaře nepostavili a nechali ho odejít.

„Pan Vondráček byl vždycky pečlivý a svědomitý. Kdo nás teď bude léčit?“ ptá se například Josef Chudoba z nedaleké Krásné Lípy.

Ředitel Šváb namítl, že v nemocnici je padesát dalších lékařů, kteří externistu Vondráčka s malým úvazkem pohodlně nahradí.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz