Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nemocnice Ústeckého kraje propustí od června 150 zaměstnanců

  • 1
Krajská zdravotní uzavře lůžkové části několika oddělení pěti největších nemocnic Ústeckého kraje. Pacienti tak budou muset jezdit do jiných měst. O práci přijdou desítky sester a sanitářů. Největší dopad pocítí nemocnice v Mostě.

Podle prvních informací se chce Krajská zdravotní rozloučit se 150 lidmi ze stávajících 6 200. Pracovní smlouvy mají všem skončit k 1. červenci.

Krajská zdravotní

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

"Hromadné propouštění už nám Krajská zdravotní oznámila. Má k němu dojít v průběhu roku," potvrdil ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý.

Vedení Krajské zdravotní se k propouštění ani škrtání počtu lůžek nechce vyjadřovat.

"Pod vlivem vývoje v českém zdravotnictví, z důvodů nutnosti zefektivnění činnosti projednává nyní Krajská zdravotní organizační změnu zdravotnické části provozu ve svých pěti nemocnicích. Prvním relevantním datem celého procesu je 1. červenec, o výsledku budeme včas informovat," oznámil pouze mluvčí společnosti Jiří Vondra.

Ze všech pěti nemocnic Krajské zdravotní se bude nejvíce propouštět v Mostě, kde ubude nejvíc lůžek. Situace v nemocnici je tak nyní napjatá. Jako první by měly začít výpovědi dostávat sestry na odděleních ORL a kožním.

"Odchodem sester na ORL a kožním ale propouštění v Mostě nekončí. Výpověď byla již předem oznámena i sestrám na interně, traumatologii, dětské chirurgii a chirurgii D, což je úrazová chirurgie," sdělil redakci důvěryhodný zdroj.

O práci přijdou i sanitáři, ošetřovatelky a uklízečky

Nekončí jen sestry. Po zavření části lůžkového oddělení, tedy jedné jeho stanice, přijdou o práci i další lidé.

"Pokud se někde zavře stanice, týká se to nejen sester, ale všech. Nižšího zdravotního personálu, sanitářů, ošetřovatelek, uklízeček," vysvětluje šéf teplických lékařských odborářů Martin Sessek.

Čísla propouštěných ještě nejsou definitivní, i když už vedení Krajské zdravotní začalo plán restrukturalizace s odbory projednávat.

"Počty propouštěných i rušených lůžek bychom měli znát asi za měsíc," dodal Sessek.

Na radikální snižování počtu lůžek tlačí od jara ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny. Krajská zdravotní proto již krátce po akci lékařů Děkujeme, odcházíme řekla, že snižování lůžek kvůli šetření bude nutné.

Novým trendem je nyní takzvaná "rychlá chirurgie", tedy co nejvíce operací s co nejkratší dobou hospitalizace. Tedy přesně opačný trend, než který až dosud v nemocnicích vládl. Zatím se výsledky nemocnic posuzovaly podle toho, kolik pacientů bylo na lůžku a zda ani jedno nebylo prázdné.