Ředitel roudnické nemocnice netuneloval, prohlašuje právní opatrovník

  9:36aktualizováno  9:36
Nemocnice v Roudnici nad Labem je už rok v nucené správě poté, co jeden ze spolumajitelů obvinil druhého, že z ní vyvádí miliony. Opatrovník, kterého určil soud, aby na špitál dohlédl, teď prohlásil, že se nic takového nestalo.

Protestní mítink v Roudnici nad Labem | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Do vyhroceného sporu ve vedení roudnické nemocnice významně vstoupil soudem jmenovaný hmotně právní opatrovník Jan Mašek (o sporu více zde). 

Na setkání se zaměstnanci prohlásil, že ředitel Tomáš Krajník nevyvedl z nemocnice 73 milionů korun, jak ho loni obvinil spolumajitel Jakub Zavoral a vymohl si kvůli tomu uvalení nucené správy na špitál.

„Neevidujeme nic, co by nás vedlo k závěru, že ředitel Krajník v rámci svého působení jakýmkoli způsobem nemocnici poškodil,“ řekl Jan Mašek před shromážděnými zaměstnanci na schůzce, o kterou jej požádal nemocniční stávkový výbor.

O uvalení nucené správy rozhodl loni v červnu ústecký soudce Jiří Fellner. „Uvalení nucené správy způsobila lež pana Zavorala o vytunelování 73 milionů z nemocnice do soukromé firmy,“ řekl tehdy Ondřej Krajník, který je synem jednoho ze spoluvlastníků nemocnice Josefa Krajníka.

Druhý společník Jakub Zavoral pronesl, že o nucenou správu požádal kvůli ochraně svého majetku. 

„Jsem majitelem padesáti procent nemocnice, a přitom nemám od managementu v čele s Tomášem Krajníkem informace o důležitých rozhodnutích. V oblasti financování dělalo vedení kroky, se kterými nesouhlasím a které nemocnici škodí,“ řekl Zavoral.

Podle něj se jedná mimo jiné o přesměrování plateb za péči od VZP na účet mimo nemocnici nebo o neprůhledné zakázky.

V reakci na uvalení nucené správy svolali zaměstnanci špitálu stávku, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Už tam Ondřej Krajník odmítl nařčení z tunelování. 

Dohoda společníků není pravděpodobná

„Na výpisu z účtu nemocnice je vidět, jak 73 milionů nejprve putovalo z konta soukromé firmy do nemocnice, abychom měli na zaplacení výplat, a teprve když přišly platby od VZP, tak se peníze na účet firmy vrátily. Výpis z účtu je důkaz, který i soudu musí stačit, aby toto podezření ihned rozmetal. Bohužel samosoudce Jiří Fellner si žádné důkazní řízení nevyžádal,“ prohlásil. 

I přes vyjádření, že ředitel Krajník peníze ze špitálu nevyvedl, hmotně právní opatrovník Jan Mašek v roudnické nemocnici dál zůstává. 

„Mandát trvá a končí až rozhodnutím krajského soudu nebo okamžikem, kdy oba společníci dojdou ke společné dohodě,“ vysvětlil Mašek.

Stávkový výbor věří, že co nejdříve k jedné z variant dojde a spolu s tím skončí i nucená správa. Dohoda obou společníků je ale spíše nepravděpodobná. Jakub Zavoral totiž nadále trvá na svém.

„O tom, že platby z VZP byly z Podřipské nemocnice s poliklinikou přesměrovány, odkloněny a můžeme nepochybně hledat další synonyma, na účet třetí osoby, není sporu,“ sdělil MF DNES.

Zaměstnance nemocnice i její vedení Mašek každopádně ubezpečil, že nehodlá nijak zasahovat do provozu nemocnice ani ho omezovat. „Všechny naplánované investice mají mou plnou podporu,“ ujistil.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

Oprava bazénů na Klíši má začít, dokončení se nejspíš stihne v termínu

Studie areálu Plavecké haly Klíše

Čtyři roky zavřený plavecký areál v Ústí na Klíši se po letech chátrání dočká celkové opravy. Město podepsalo smlouvu s...

Firmy v Ústeckém kraji vyplácejí třinácté platy, vedení vymýšlí dárky

Ilustrační snímek

Výrobním firmám v Ústeckém kraji se daří. V řadě velkých podniků vyplácejí na konci roku zaměstnancům podíly z...

„Paraziti“ na plakátech i náhlý zájem voličů byli v pořádku, řekla policie

Volební hlasování.

Policisté odložili případ možného pokusu o ovlivňování voleb v Ústí nad Labem. Zároveň ukončili vyšetřování obsahu...

Najdete na iDNES.cz