Ředitel roudnické nemocnice netuneloval, prohlašuje právní opatrovník

  9:36aktualizováno  9:36
Nemocnice v Roudnici nad Labem je už rok v nucené správě poté, co jeden ze spolumajitelů obvinil druhého, že z ní vyvádí miliony. Opatrovník, kterého určil soud, aby na špitál dohlédl, teď prohlásil, že se nic takového nestalo.

Protestní mítink v Roudnici nad Labem | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Do vyhroceného sporu ve vedení roudnické nemocnice významně vstoupil soudem jmenovaný hmotně právní opatrovník Jan Mašek (o sporu více zde). 

Na setkání se zaměstnanci prohlásil, že ředitel Tomáš Krajník nevyvedl z nemocnice 73 milionů korun, jak ho loni obvinil spolumajitel Jakub Zavoral a vymohl si kvůli tomu uvalení nucené správy na špitál.

„Neevidujeme nic, co by nás vedlo k závěru, že ředitel Krajník v rámci svého působení jakýmkoli způsobem nemocnici poškodil,“ řekl Jan Mašek před shromážděnými zaměstnanci na schůzce, o kterou jej požádal nemocniční stávkový výbor.

O uvalení nucené správy rozhodl loni v červnu ústecký soudce Jiří Fellner. „Uvalení nucené správy způsobila lež pana Zavorala o vytunelování 73 milionů z nemocnice do soukromé firmy,“ řekl tehdy Ondřej Krajník, který je synem jednoho ze spoluvlastníků nemocnice Josefa Krajníka.

Druhý společník Jakub Zavoral pronesl, že o nucenou správu požádal kvůli ochraně svého majetku. 

„Jsem majitelem padesáti procent nemocnice, a přitom nemám od managementu v čele s Tomášem Krajníkem informace o důležitých rozhodnutích. V oblasti financování dělalo vedení kroky, se kterými nesouhlasím a které nemocnici škodí,“ řekl Zavoral.

Podle něj se jedná mimo jiné o přesměrování plateb za péči od VZP na účet mimo nemocnici nebo o neprůhledné zakázky.

V reakci na uvalení nucené správy svolali zaměstnanci špitálu stávku, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Už tam Ondřej Krajník odmítl nařčení z tunelování. 

Dohoda společníků není pravděpodobná

„Na výpisu z účtu nemocnice je vidět, jak 73 milionů nejprve putovalo z konta soukromé firmy do nemocnice, abychom měli na zaplacení výplat, a teprve když přišly platby od VZP, tak se peníze na účet firmy vrátily. Výpis z účtu je důkaz, který i soudu musí stačit, aby toto podezření ihned rozmetal. Bohužel samosoudce Jiří Fellner si žádné důkazní řízení nevyžádal,“ prohlásil. 

I přes vyjádření, že ředitel Krajník peníze ze špitálu nevyvedl, hmotně právní opatrovník Jan Mašek v roudnické nemocnici dál zůstává. 

„Mandát trvá a končí až rozhodnutím krajského soudu nebo okamžikem, kdy oba společníci dojdou ke společné dohodě,“ vysvětlil Mašek.

Stávkový výbor věří, že co nejdříve k jedné z variant dojde a spolu s tím skončí i nucená správa. Dohoda obou společníků je ale spíše nepravděpodobná. Jakub Zavoral totiž nadále trvá na svém.

„O tom, že platby z VZP byly z Podřipské nemocnice s poliklinikou přesměrovány, odkloněny a můžeme nepochybně hledat další synonyma, na účet třetí osoby, není sporu,“ sdělil MF DNES.

Zaměstnance nemocnice i její vedení Mašek každopádně ubezpečil, že nehodlá nijak zasahovat do provozu nemocnice ani ho omezovat. „Všechny naplánované investice mají mou plnou podporu,“ ujistil.

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Novým primátorem Teplic bude Hanza, Kubera odchází po 24 letech

Nový primátor Teplic Hynek Hanza (vlevo) na snímku z června 2017 s Jaroslavem...

Po čtyřiadvaceti letech bude mít lázeňské město Teplice jiného primátora než Jaroslava Kuberu z ODS. Poté, co v sobotu...

Další z rubriky

Litoměřice povede staronová koalice starosty Chlupáče, jen s méně stranami

Místostarosty Litoměřic budou (zleva) Václav Červín (Sport a zdraví...

Litoměřice povede jen mírně obměněná koalice. Pouze z ní vypadly ČSSD a TOP 09, které se nedostaly do zastupitelstva....

Zapomenuté dílo Alfonse Muchy nově zdobí chodbu mosteckého muzea

V mosteckém oblastním muzeu byl odhalen obraz Alfonse Muchy s názvem Alegorie...

Poprvé v historii může široká veřejnost spatřit jedno z posledních děl Alfonse Muchy. Velkoformátový obraz o rozměrech...

Motorkář vrazil do auta uhýbajícího záchrance, náraz jej smetl pod sanitku

Nehoda motorkáře. (ilustrační foto)

Motorkář narazil v Křešicích na Děčínsku do automobilu i sanitky, které se vůz vyhýbal. Muž skončil se zraněními v...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz