Německý spolek chce v Žatci muzeum o historii česko-německých vztahů

  8:22aktualizováno  8:22
Německý nadační spolek Saaz/Žatec se snaží o vytvoření nového muzea, které má připomínat německo-českou i židovskou kulturu v Žatci. Už jen název chystaného muzea bude symbolický - Muzeum Jana ze Žatce. Je brán jako zakladatel moderní německé literatury.

Žatec bude mít již třetí muzeum (Ilustrační snímek) | foto: CzechTourism

"Muzejní expozice by měla vyzvednout úspěchy a prospěch města z více než tisíciletého spolužití. Ale samozřejmě též nevynechat jeho smutný konec a ten vysvětlit," přiblížil tiskový mluvčí spolku Andreas Kalckhoff.

Jan ze Žatce

Muž známý též jako Johannes von Saaz (asi 1350 - asi 1414) byl spisovatel a městský notář v Žatci. Psal německy a latinsky. Jeho Oráč z Čech je středověký spor o filozofických tématech, zejména o smrti, ale i o smyslu bytí. Dílo je bráno jako základ německé literatury.

Muzeum pojmenované podle Jana ze Žatce by mohlo využívat například budovu bývalého německého gymnázia v centru města, kde dnes sídlí městská policie. To je ale jen jedna z uvažovaných možností.

"Klíčovým problémem je nyní to, zda se nadačnímu spolku podaří sehnat dotaci na tento záměr a na kolik budou vyčíslené provozní náklady," upozornil místostarosta Žatce Jan Novotný.

"Jedná se o dlouhodobý projekt, do kterého chceme zapojit české i německé erudované historiky a žateckou veřejnost," zdůraznil předseda nadačního spolku Otokar Löbl.

V Žatci by šlo již o třetí muzeum

V Žatci v současné době existuje Regionální muzeum K. A. Polánka, jehož stálé expozice mapují hlavně pravěk a středověk Žatecka. Chmelařské muzeum ukazuje bohatou tradici pěstování chmele v regionu. (více o muzeu chmele se dozvíte zde)

Moderní historie je ale pro většinu Žatečanů poměrně neznámá, protože souvisí s téměř kompletní výměnou obyvatelstva v období kolem druhé světové války.

Právě společný život Němců, Čechů a Židů přitom vytvářel bohatou historii města včetně dnešní městské památkové rezervace nebo množství technických staveb, jako jsou bývalé papírny, chmelařské sklady a sušárny, které vznikaly hlavně v 19. století.

K židovské historii patří nejen vyhánění Židů z města a zabírání jejich majetku na konci 30. let, ale také letecký most Praha - Haifa v roce 1948. Ten výrazně přispěl k založení dnešního státu Izrael.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Firmy v Ústeckém kraji vyplácejí třinácté platy, vedení vymýšlí dárky

Ilustrační snímek

Výrobním firmám v Ústeckém kraji se daří. V řadě velkých podniků vyplácejí na konci roku zaměstnancům podíly z...

Žena z Litoměřicka učí chudé v Africe hospodařit na školních farmách

Renata Rokůsková

Renata Rokůsková z malé obce u Litoměřic stála u zrodu sdružení ShineBean, jež v Africe pomáhá chudým lidem hospodařit...

Lidé z okolí lomu Bílina se obávají vlivu další těžby na zdraví a klima

Rypadlo společnosti Severočeské doly v dobývacím prostoru Bílina

Lidé z obcí v okolí velkolomu Bílina dostali v rámci procesu EIA druhou možnost vyjádřit se k plánovanému prodloužení a...

Najdete na iDNES.cz