Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němcům se jezy na Labi nelíbí. Chtějí o nich více informací

  13:35aktualizováno  13:35
Stavba jezu u Děčína se nelíbí sousedům v Sasku. Tamní ministr životního prostředí Frank Kupfer už kvůli tomu napsal ministrovi Pavlu Drobilovi. Žádá více času na překlad dokumentace, která posuzuje vliv plavebního stupně na životní prostředí. Ta má totiž bezmála 1 300 stran.

Pohled na Labe v Děčíně. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ředitelství vodních cest předložilo ministerstvu životního prostředí dokumentaci zvanou EIA koncem letních prázdnin. "Pro realistické hodnocení tohoto velkého projektu je delší doba nutná," píše Kupfer.

sasko proti jezu na labi?

Poslanci zemského sněmu žádají informace o tom, jak by stavitelé zajistili způsob odtoku vody z údolí v případě povodní. Mají za to, že se zhorší kvalita vody i říční nivy. Jezy také donutí podle odpůrců k migraci vzácné živočichy z údolí kolem Žlebu. Sasové si nepřejí bagrování dna Labe.

Podle zjištění MF DNES česká strana se saskou o jezech příliš nekomunikovala. Podle českého ministerstva ale německá strana všechny informace má. "Dopis pana ministra jsme vyřídili podle požadavků. A po dohodě obou ministerstev příští týden dostaneme oficiální žádost s konkrétním termínem prodloužení, který saská strana žádá pro vyjádření k dokumentaci," oznámila mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Saská strana ohledně jezu nejásá, protože ministerstvo i tamní veřejnost, pro kterou je nyní stavba jezu jedním z velkých témat, má pochybnosti, zda se kvůli jezu podmínky a život na Labi nezhorší.

Levicová poslankyně saského sněmu Jana Pinkaová prohlásila, že pouze úplný překlad dokumentace stavby dává pádné argumenty pro hodnocení sporných bodů jako je například volný průchod pro ryby a malé živočichy. "Iniciativa ministra Kupfera přišla pozdě, ale ne úplně pozdě," prohlásila Pinkaová.

Proti jezu se postavila v saském parlamentu i Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) a hodlá jeho stavbě zabránit. "Stavba nepovede k žádnému zlepšení plavebních podmínek na Labi, ale poškozuje životní prostředí a okolí Labe. Kromě toho přinese i větší povodňová rizika," míní dopravní mluvčí SPD Mario Pecher.

Ministr dopravy Bárta je na straně rejdařů

Podle jeho kolegyně Liany Deickeové je další bagrování dna Labe zcela nerentabilní. Oba vyzvali saskou vládu, aby přijala rychlá a rázná opatření proti výstavbě. O té sice ještě není rozhodnuto, ale čeští rejdaři mají výraznou podporu politiků z kraje i vlády.

Ministr Kupfer v saském sněmu připomněl, že firma Saské labské přístavy vlastní i přístavy v Děčíně a Lovosicích. Ty nyní v Čechách za stavbu jezu lobbují, nicméně se určitě budou muset jednoznačně podřídit politice zemské vlády, ať už rozhodne stavbu podporovat, či ne.

Bitva o jez v Prostředním Žlebu za 5 miliard korun bude tuhá. Ministr Vít Bárta se v červenci postavil na stranu rejdařů. "Vodní cesty jsou nejlevnější formou přepravy a snížení nákladní silniční přepravy je strategická věc, které se chci věnovat," prohlásil dříve Bárta.

Stavbu kritizují i čeští ekologové. "Zaplaví se říční pásy s cennými biotopy, které řeka vytvářela stovky let," kritizuje projekt bioložka Eva Chvojková ze sdružení Arnika.

rejdaři versus ekologové

Podle ekologů neexistují záruky, že navržená opatření na ochranu budou fungovat. "Není jisté, zda lze náplavy v řece uměle vytvořit. Hromada štěrku ještě není biotop," říká Chvojková z Arniky. "Stavbou budou nejvíce ohroženi chránění lososi a úhoři. Přitom projekty na návrat lososů do řeky stály již několik milionů korun," připomíná Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Podle Ředitelství vodních cest jsou argumenty ekologů jednostranné a vytržené z kontextu. "Nestátní iniciativy pouze napadají nepodloženými domněnkami. Probíhající proces EIA snad ukáže, jak kvalitní záměr překládáme. Projekt je skutečně unikátní tím, že je přínosný jak životnímu prostředí, tak dopravě," brání projekt ředitel vodních cest Miroslav Šefara.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz