Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němcům se jezy na Labi nelíbí. Chtějí o nich více informací

  13:35aktualizováno  13:35
Stavba jezu u Děčína se nelíbí sousedům v Sasku. Tamní ministr životního prostředí Frank Kupfer už kvůli tomu napsal ministrovi Pavlu Drobilovi. Žádá více času na překlad dokumentace, která posuzuje vliv plavebního stupně na životní prostředí. Ta má totiž bezmála 1 300 stran.

Pohled na Labe v Děčíně. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ředitelství vodních cest předložilo ministerstvu životního prostředí dokumentaci zvanou EIA koncem letních prázdnin. "Pro realistické hodnocení tohoto velkého projektu je delší doba nutná," píše Kupfer.

sasko proti jezu na labi?

Poslanci zemského sněmu žádají informace o tom, jak by stavitelé zajistili způsob odtoku vody z údolí v případě povodní. Mají za to, že se zhorší kvalita vody i říční nivy. Jezy také donutí podle odpůrců k migraci vzácné živočichy z údolí kolem Žlebu. Sasové si nepřejí bagrování dna Labe.

Podle zjištění MF DNES česká strana se saskou o jezech příliš nekomunikovala. Podle českého ministerstva ale německá strana všechny informace má. "Dopis pana ministra jsme vyřídili podle požadavků. A po dohodě obou ministerstev příští týden dostaneme oficiální žádost s konkrétním termínem prodloužení, který saská strana žádá pro vyjádření k dokumentaci," oznámila mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Saská strana ohledně jezu nejásá, protože ministerstvo i tamní veřejnost, pro kterou je nyní stavba jezu jedním z velkých témat, má pochybnosti, zda se kvůli jezu podmínky a život na Labi nezhorší.

Levicová poslankyně saského sněmu Jana Pinkaová prohlásila, že pouze úplný překlad dokumentace stavby dává pádné argumenty pro hodnocení sporných bodů jako je například volný průchod pro ryby a malé živočichy. "Iniciativa ministra Kupfera přišla pozdě, ale ne úplně pozdě," prohlásila Pinkaová.

Proti jezu se postavila v saském parlamentu i Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) a hodlá jeho stavbě zabránit. "Stavba nepovede k žádnému zlepšení plavebních podmínek na Labi, ale poškozuje životní prostředí a okolí Labe. Kromě toho přinese i větší povodňová rizika," míní dopravní mluvčí SPD Mario Pecher.

Ministr dopravy Bárta je na straně rejdařů

Podle jeho kolegyně Liany Deickeové je další bagrování dna Labe zcela nerentabilní. Oba vyzvali saskou vládu, aby přijala rychlá a rázná opatření proti výstavbě. O té sice ještě není rozhodnuto, ale čeští rejdaři mají výraznou podporu politiků z kraje i vlády.

Ministr Kupfer v saském sněmu připomněl, že firma Saské labské přístavy vlastní i přístavy v Děčíně a Lovosicích. Ty nyní v Čechách za stavbu jezu lobbují, nicméně se určitě budou muset jednoznačně podřídit politice zemské vlády, ať už rozhodne stavbu podporovat, či ne.

Bitva o jez v Prostředním Žlebu za 5 miliard korun bude tuhá. Ministr Vít Bárta se v červenci postavil na stranu rejdařů. "Vodní cesty jsou nejlevnější formou přepravy a snížení nákladní silniční přepravy je strategická věc, které se chci věnovat," prohlásil dříve Bárta.

Stavbu kritizují i čeští ekologové. "Zaplaví se říční pásy s cennými biotopy, které řeka vytvářela stovky let," kritizuje projekt bioložka Eva Chvojková ze sdružení Arnika.

rejdaři versus ekologové

Podle ekologů neexistují záruky, že navržená opatření na ochranu budou fungovat. "Není jisté, zda lze náplavy v řece uměle vytvořit. Hromada štěrku ještě není biotop," říká Chvojková z Arniky. "Stavbou budou nejvíce ohroženi chránění lososi a úhoři. Přitom projekty na návrat lososů do řeky stály již několik milionů korun," připomíná Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Podle Ředitelství vodních cest jsou argumenty ekologů jednostranné a vytržené z kontextu. "Nestátní iniciativy pouze napadají nepodloženými domněnkami. Probíhající proces EIA snad ukáže, jak kvalitní záměr překládáme. Projekt je skutečně unikátní tím, že je přínosný jak životnímu prostředí, tak dopravě," brání projekt ředitel vodních cest Miroslav Šefara.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Českém středohoří je zřejmě po letech vlk. Testy ukážou, zda napadl ovce

Vlci na podzim zadávili ovce Janu Tylšovi z Vlčic na Trutnovsku.

Na farmě ve Lbíně na Litoměřicku se našlo několik desítek stržených ovcí a jehňat. S největší pravděpodobností...

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Najdete na iDNES.cz