Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Strážníci v Litvínově zabavují sběračům bukvice, zákon sběr zakazuje

  • 192
Majitelé lesů v okolí Litvínova se potýkají s nájezdy nelegálních sběračů bukvic. Převážně lidé ze sídliště Janov si jejich sběrem snaží přivydělat. Lesní zákon ale výslovně zakazuje sbírat semena stromů bez povolení vlastníka lesa. Na nelegální sběrače se proto zaměřili strážníci.

„Poslední dva roky takových případů přibývá. Máme spoustu stížností od majitelů lesů. Po sběračích navíc zůstávají zdevastované stromy, obaly od svačin a plastové lahve. Pokud nemají povolení od správce lesa, bukvice jim zabavujeme,“ říká velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Sběr bukvic podle zákona

Podle Lesního zákona je v lesích zakázáno sbírat semena lesních dřevin a sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les. Zákaz se nevztahuje na činnosti prováděné při hospodaření v lese. Výjimku pro takový případ může povolit vlastník lesa.

Právnické a fyzické osoby, které se zabývají sběrem semen lesních dřevin, musí mít licenci udělenou orgánem státní správy lesů. Mají také povinnost vést evidenci o původu semen a sazenic a při prodeji předat kupujícímu i údaje o jejich původu.

Naposledy minulý týden strážníci narazili na ženu, která od místních sběračů vykoupila téměř 120 kilo bukvic.

„Všímavý občan nás upozornil na srocení větší skupiny Romů u automobilu pod janovskou pekárnou. Domníval se, že skupina auto rozebírá. Strážníci na místě zjistili, že se jedná o sběrače bukvic, ti se ale před příjezdem strážníků rozprchli. Na místě zůstala pouze žena, která bukvice vykupovala,“ popisuje Urban.

Protože žena u sebe neměla povolení na výkup lesních plodů, strážníci jí bukvice zabavili a uložili je na služebně.

Zabavené bukvice strážníci vracejí majitelům lesa

„V tomto případě žena nakonec povolení přinesla dodatečně, takže jsme jí bukvice vrátili. Většinou ale povolení nemají a my pak zabavené bukvice předáváme majitelům lesa, kteří je zkrmí nebo zpracují. Běžné množství zabavené sběračům je pět deset kilo, u překupníků přes sto kilo,“ zmínil Urban.

Přistižené nelegální sběrače strážníci navíc předávají ke správnímu řízení. „Od překupníků dostávají za kilo bukvic stokorunu. Kde přesně ale bukvice poté končí, se nám zjistit nepodařilo,“ dodal Urban.

Překupníci podle všeho zásobují pěstitele sazenic. Někteří sběrači ale rovnou zkoušejí bukvice prodat zpět majitelům lesa. „Přišli k nám, jestli vykupujeme bukvice. Rovnou jsme je vyhodili,“ říká Anita Hovorková z Lesní správy Litvínov Lesů ČR.

Majitelům lesa nelegálním sběrem bukvic vznikají škody. „Sběrači brání přirozenému zmlazování lesa, kterému dáváme přednost. Pak musíme zalesňovat uměle. Škoda se ale vypočítává jen těžko,“ poznamenala Hovorková.