Ústecké muzeum

Ústecké muzeum | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo prověřit opravu ústeckého muzea

  • 2
Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo znovu otevřít vyšetřování rekonstrukce muzea v Ústí nad Labem, při které se cena zvedla z původních 178 milionů na konečných více než 400 milionů. Místní policie a žalobci došli k závěru, že je vše v pořádku. Nejvyšší žalobce ale dospěl k závěru, že nepostupovali dost pečlivě.

"Nejvyšší státní zástupce shledal závady v původním vyšetřování a vydal pokyny krajskému státní zastupitelství, aby je odstranil. Takže kauza se znovu otevírá," řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Jaké závady hlavní žalobce kolegům v Ústí nad Labem vytkl, Markusová nesdělila. V dokumentu, který má k dispozici MF DNES, se jen uvádí, že "v předcházejícím řízení nebyla věc řádně objasněna".

Krajské státní zastupitelství dostalo spis ve čtvrtek po poledni. "Nejvyšší státní zástupce vše vyhodnotil tak, že existují náznaky podezření, že se mohlo v případě zakázky na opravu muzea něco stát. Máme proto zahájit úkony trestního řízení, na jejichž konci může být stíhání konkrétní osoby. Máme vyslechnout osobu, která podnět k prověření podala a důsledně vyhodnotit všechny materiály nashromážděné policií," řekl šéf krajských žalobců Jan Jakovec.

Na opravu ústeckého muzea vyčlenilo v roce 2006 vedení magistrátu 178 milionů korun. Liberecká firma Syner však vyhrála výběrové řízení s nabídkou, že budovu opraví za 324 milionů korun. Ve druhém kole zvítězil Průmstav Praha s cenou 219 milionů korun. Ústecký magistrát však dostal od ministerstva pro místní rozvoj příspěvek jen 65 milionů. Zbytek by musel platit ze své kasy. Proto soutěž zrušil.

"Jako náměstek primátora jsem tehdy řekl, že dotaci musíme bohužel odmítnout, protože tak vysoké náklady si město nemůže dovolit," vzpomíná dnešní poslanec Jan Kubata.

Původní cena byla bez daně, říká bývalý primátor

Když po třech letech otevřela dotační program Regionální rada Severozápad, bylo město úspěšnější a získalo 337 milionů korun. Tehdy už ale vedení města stanovilo rekonstrukci na více než 418 milionů.

"V roce 2006 byla cena jen odhadovaná a bez DPH, na rekonstrukci v roce 2009 se zvyšovaly požadavky a byla širší, byly do ní zahrnuty i další instituce jako třeba Collegium Bohemicum. Konečný výsledek se při výběrovém řízení ještě obvykle zvýší," vysvětluje nárůst ceny Kubata.

Kritik takto nákladné opravy, opoziční zastupitel Jaroslav Kubín, však tehdy namítal, že za 418 milionů korun by mohlo město nechat postavit úplně novou budovu muzea. Navíc prohlásil, že v obou případech, v roce 2006 a 2009, jde o totožný projekt.

Kubata naopak považuje opravu muzea za něco, na co je dodnes hrdý. "Myslím, že se město nemá za co stydět. Zachránili jsme památkově chráněný barák," uvedl.