Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kvůli pojistce si rozdrtil prsty palicí. Severočeši v podvodech vedou

  • 11
Lidé ze severu Čech už letos chtěli obrat pojišťovny o desítky milionů korun. Nelichotivé statistice vévodí spolu s Pražany. K nejčastějším pokusům o podvod patří fingované dopravní nehody, v poslední době se objevují i mnohé neexistující úrazy.

Například jeden z klientů pojišťovny Kooperativa stál o peníze tak, že si nechal ublížit. Aby dosáhl na vyplacení úrazové pojistky, nechal si palicí rozdrtit několik prstů na noze.

„Prokázali jsme, že se jednalo o úmysl, a pojistné plnění nevyplatili. I naše detektivy překvapilo, že existují lidé, kteří jsou kvůli několika desítkám tisíc ochotní nechat se zmrzačit,“ přibližuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Rozdrcené palce u nohou jsou jedním z několika stovek pokusů o pojistný podvod, které detektivové největších pojišťoven v první půli letošního roku v Ústeckém kraji odhalili. Nejvíce jich u svých klientů napočítala Česká pojišťovna, jež zaznamenala podvody za 20 milionů korun.

„To je v podstatě stejná částka jako ve stejném období minulého roku, kdy to bylo 20,8 milionů korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nechtěl platit opravu, tak s kamarádem fingovali nehodu

Klienti České pojišťovny v Ústeckém kraji se řadí mezi vůbec největší podvodníky v zemi, na více pokusů o podfuk narazila pojišťovna už jen v Praze. Buriánková popsala příběh, který je pro podvodníky nejtypičtější: fingovaná dopravní nehoda.

Mladý muž z Ústeckého kraje pod vlivem alkoholu poškodil své luxusní auto, opravu za více než 100 tisíc však nechtěl platit ze svého. S kamarádem tak zinscenoval nehodu, aby mohl opravu vozu uhradit z jeho povinného ručení.

„K vyplacení náhrady nedošlo. Nehodu začali prošetřovat detektivové, kteří zjistili, že takové poškození luxusního auta nemohlo v daném místě a nahlášeným způsobem vzniknout,“ uvedla mluvčí.

Že Severočeši patří mezi největší pojišťovací podvodníky v zemi, potvrzuje i mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Největší výskyt pojistných podvodů je tradičně v severních Čechách, na Mostecku a Ústecku, a v Praze,“ poznamenal Káňa.

Kooperativa sčítá pojistné podvody v Ústeckém a Libereckém kraji, v obou regionech její detektivové odhalili 50 podvodníků. „Uchráněná hodnota dosáhla částky 11 milionů korun,“ podotkl Káňa.

Pokusů je mnohem víc, než nakonec skončí u policie

Klienti pojišťovny Allianz chtěli v první půli roku získat podvodem ve 129 případech 6,2 milionu korun.

„Nejčastěji jde o podvody s auty týkající se povinného ručení a havarijního pojištění. V posledních letech se stále častěji objevují i podvody v rámci úrazů a životního pojištění. Při nich zpravidla asistují lékaři,“ přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.

Na naprostou většinu podvodů pojišťovny přijdou ještě dříve, než cokoliv proplatí. Proto je dokonaných podvodů evidovaných policií mnohem méně než pokusů zaznamenaných pojišťovnami.

„V prvním pololetí jsme v Ústeckém kraji evidovali 32 pojistných podvodů, kdy se způsobená škoda pohybuje kolem 1,376 milionu korun,“ uvedla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Oproti stejnému období za loňský rok je to nárůst o 12 případů, celková škoda je ale o 16 tisíc korun menší.