Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli pojistce si rozdrtil prsty palicí. Severočeši v podvodech vedou

  11:17aktualizováno  11:17
Lidé ze severu Čech už letos chtěli obrat pojišťovny o desítky milionů korun. Nelichotivé statistice vévodí spolu s Pražany. K nejčastějším pokusům o podvod patří fingované dopravní nehody, v poslední době se objevují i mnohé neexistující úrazy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Například jeden z klientů pojišťovny Kooperativa stál o peníze tak, že si nechal ublížit. Aby dosáhl na vyplacení úrazové pojistky, nechal si palicí rozdrtit několik prstů na noze.

„Prokázali jsme, že se jednalo o úmysl, a pojistné plnění nevyplatili. I naše detektivy překvapilo, že existují lidé, kteří jsou kvůli několika desítkám tisíc ochotní nechat se zmrzačit,“ přibližuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Rozdrcené palce u nohou jsou jedním z několika stovek pokusů o pojistný podvod, které detektivové největších pojišťoven v první půli letošního roku v Ústeckém kraji odhalili. Nejvíce jich u svých klientů napočítala Česká pojišťovna, jež zaznamenala podvody za 20 milionů korun.

„To je v podstatě stejná částka jako ve stejném období minulého roku, kdy to bylo 20,8 milionů korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nechtěl platit opravu, tak s kamarádem fingovali nehodu

Klienti České pojišťovny v Ústeckém kraji se řadí mezi vůbec největší podvodníky v zemi, na více pokusů o podfuk narazila pojišťovna už jen v Praze. Buriánková popsala příběh, který je pro podvodníky nejtypičtější: fingovaná dopravní nehoda.

Mladý muž z Ústeckého kraje pod vlivem alkoholu poškodil své luxusní auto, opravu za více než 100 tisíc však nechtěl platit ze svého. S kamarádem tak zinscenoval nehodu, aby mohl opravu vozu uhradit z jeho povinného ručení.

„K vyplacení náhrady nedošlo. Nehodu začali prošetřovat detektivové, kteří zjistili, že takové poškození luxusního auta nemohlo v daném místě a nahlášeným způsobem vzniknout,“ uvedla mluvčí.

Že Severočeši patří mezi největší pojišťovací podvodníky v zemi, potvrzuje i mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Největší výskyt pojistných podvodů je tradičně v severních Čechách, na Mostecku a Ústecku, a v Praze,“ poznamenal Káňa.

Kooperativa sčítá pojistné podvody v Ústeckém a Libereckém kraji, v obou regionech její detektivové odhalili 50 podvodníků. „Uchráněná hodnota dosáhla částky 11 milionů korun,“ podotkl Káňa.

Pokusů je mnohem víc, než nakonec skončí u policie

Klienti pojišťovny Allianz chtěli v první půli roku získat podvodem ve 129 případech 6,2 milionu korun.

„Nejčastěji jde o podvody s auty týkající se povinného ručení a havarijního pojištění. V posledních letech se stále častěji objevují i podvody v rámci úrazů a životního pojištění. Při nich zpravidla asistují lékaři,“ přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.

Na naprostou většinu podvodů pojišťovny přijdou ještě dříve, než cokoliv proplatí. Proto je dokonaných podvodů evidovaných policií mnohem méně než pokusů zaznamenaných pojišťovnami.

„V prvním pololetí jsme v Ústeckém kraji evidovali 32 pojistných podvodů, kdy se způsobená škoda pohybuje kolem 1,376 milionu korun,“ uvedla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Oproti stejnému období za loňský rok je to nárůst o 12 případů, celková škoda je ale o 16 tisíc korun menší.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz