(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Nejvíc počítačových programů kradou firmy na severu Čech, tvrdí BSA

  • 10
Každá firma s méně než sto zaměstnanci v Ústeckém kraji používá alespoň nějaký nelegální program. K takovému závěru došla společnosti BSA, která monitoruje softwarové pirátství. Podle ní je Ústecký kraj v používání počítačových programů bez licence nejhorší v zemi.

"Soudní cestou se v Ústeckém kraji letos řešilo 63 případů pirátství, od lidí jsme dostali 200 podnětů k prověření a celkem máme indicie na nelegální software u tisícovky firem," vypočítává Jan Hlaváč z firmy Business Software Alliance (BSA).

Důvod, proč si zrovna na severu Čech firmy software do počítačů shánějí nelegálně, je podle BSA prostý: nemají na programy peníze. Navíc si podle Hlaváče lidé v regionech obecně myslí, že na ně není tolik vidět jako třeba v Praze nebo Brně.

"Domácnosti si myslí, že pirátství představuje cestu, jak ušetřit. A bohužel se to domnívá i řada firem," podotýká Hlaváč. Na severu Čech je podle něj policie při řešení pirátství úspěšná. Ani zdaleka ale neeviduje všechny případy softwarového pirátství, které monitoruje BSA.

"Policie v kraji letos do konce listopadu řešila 36 případů porušení autorského práva a 10 případů neoprávněného vstupu do počítače," potvrzuje policejní mluvčí Jana Matonohová.

To je srovnatelné s jinými kraji."Ústecký kraj nevybočuje ze statistiky, nebyl zaznamenán zvýšený trend," říká také komisařka z policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Na pirátství nejčastěji upozorňují zaměstnanci, aby se pomstili

BSA totiž všechny zjištěné prohřešky neoznamuje policii rovnou. Nejprve dotyčné hříšníky vyzve, aby si programy zlegalizovali a licenci si od výrobce zpětně koupili. Na jejich výzvu zatím reagovala zhruba třetina firem. "Je to pro ně výhodnější, u soudu chtějí výrobci až trojnásobek původní ceny," upozorňuje Hlaváč.

Vůbec nejvíc podle něj bují užívání nelegálního softwaru v Ústí a Teplicích. Průzkum BSA přišel s nekompromisním zjištěním: programy v kraji kradou všechny firmy do 100 zaměstnanců. "Přičemž se to ale týká i řady firem nad 100 zaměstnanců," doplňuje Hlaváč.

Statistiky jsou diskrétní, ale nejvíc si podle Hlaváče nelegálně shánějí software firmy z oblastí logistiky, designu a grafiky. BSA se k datům o kradených programech dostává nejčastěji tak, že jí upozorní sami lidé.

"Někdy je motiv, že dotyčný člověk nesouhlasí s pirátstvím Ale z více než dvou třetin jde o pomstu zaměstnavateli," poznamenal Hlaváč.