Ústecký kraj podle výsledků sčítání lidu vede žebříček krajů s největším podílem dětí a Romů.

Ústecký kraj podle výsledků sčítání lidu vede žebříček krajů s největším podílem dětí a Romů. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nejvíc dětí, Romů a ateistů žije v Ústeckém kraji, ukázalo sčítání

  • 29
Ústecký kraj má nejmladší obyvatelstvo v zemi. Na sto dětí do 14 let připadá "jen" 95 seniorů od 65 let výše, což je nejméně v Česku. Také v počtu Romů Ústecký kraj před ostatními vede. Má i velký podíl ateistů, zato málo vysokoškoláků. To vše vyplývá z předběžných krajských výsledků loňského sčítání lidí, domů a bytů, které nyní zveřejnil Český statistický úřad.

Že někde žije víc dětí než seniorů, je v Česku výjimka. "Kromě Ústeckého kraje žije více dětí než osob nad 65 let už pouze ve Středočeském a Libereckém kraji," uvedl ředitel Krajské správy Českého statistického úřadu v Ústí nad Labem Roman Bechtold.

Počet obyvatel Ústeckého kraje

2011

celkem - 830 371 lidí

muži - 410 071

ženy - 420 300

cizinci - 27 680

děti do 14 let - 127 079

lidé od 15 do 64 let - 582 885

lidé od 65 let výše - 120 407

2001

celkem - 820 219

muži - 401 799

ženy - 418 420

cizinci - 11 490

děti do 14 let - 138 864

lidé od 15 do 64 let - 581 261

lidé od 65 let výše - 100 094

I na severu Čech se ale obě kategorie obyvatel početně přibližují a v nejbližší době se tak dá očekávat, že i v Ústeckém kraji bude časem počet dětí nižší než počet seniorů. Populace totiž dlouhodobě stárne, dětí ubývá a lidé starší 65 let naopak přibývají.

Prvenství si Ústecký kraj udržel také v počtu lidí, kteří se tu přihlásili k romské národnosti. I tak jich ale bylo méně než před 10 lety, a to přesto, že někde s vyplněním pomáhali romští sčítací komisaři. Ti měli Romům vysvětlit, proč je důležité, aby se při sčítání ke své národnosti přihlásili - mohli si totiž vydobýt určitá privilegia, například dvojjazyčné nápisy v obcích, kde by se prokázalo, že je jich víc než 10 procent.

"Bohužel se nám to nepodařilo, romská menšina tu ale je. Přišli jsme možná o to, že se dalo zvrátit vnímání Romů většinovou společností - když tu žádní Romové nejsou, není třeba řešit romskou otázku," reagoval člen krajského výboru pro národnostní menšiny Jan Šipoš, který se na projektu sčítání také podílel.

Podle předběžných výsledků si romskou národnost při posledním sčítání zvolilo v Ústeckém kraji 1 260 lidí, o 10 let dříve jich bylo 1 900. "Je to pořád nejvíce v republice. Tentokrát se k národnosti všeobecně hlásilo méně lidí. Možná to bylo i tím, že byla otázka dobrovolná. V celé republice došlo i k prudkému snížení české národnosti," komentovala čísla vedoucí oddělení informačních služeb krajské pobočky ústavu Monika Raušerová.

Nejvíc ateistů je na severu Čech

Další prvenství má Ústecký kraj v počtu nevěřících. Údaj o náboženství však ve sčítacím formuláři nebylo povinné vyplnit stejně jako kolonku o národnosti.

"Nepovinný údaj o náboženském vyznání neposkytlo stejně jako ve všech ostatních krajích více než 40 procent obyvatel. Z odpovědí ostatních ale vyplývá, že stejně jako před 10 lety má Ústecký kraj nejvyšší podíl ateistů v populaci a zároveň nejnižší podíl věřících," sdělil Bechtold. V Ústeckém kraji je skoro 44 procent ateistů, tedy asi o 10 procent víc, než je celorepublikový průměr.

Za posledních deset let se ale v Ústeckém kraji o polovinu zvýšil počet lidí s vysokoškolským vzděláním, žije jich tu skoro 55 tisíc. V populaci tvoří 7,8 procenta.

Ačkoli se tento posun zdá velký, v celkovém žebříčku krajů se severní Čechy ve vzdělání obyvatel příliš neposunuly. Přeskočily pouze Karlovarský kraj, který je tak nyní úplně poslední. V celorepublikovém průměru tvoří vysokoškoláci 12,4 procenta populace.

"Tato problematika je tu založena dlouhodobou preferencí těžkého průmyslu a migrací lidí s vyšším vzděláním. Podíl vysokoškoláků roste od 90. let všude, u nás je to tempo ale bohužel nižší než průměr v České republice. Roli v tom hraje i konkurence Prahy, kam řada našich absolventů odchází," komentoval tyto údaje vedoucí katedry regionálního rozvoje sociálně ekonomické fakulty ústecké univerzity Miloslav Šašek.

Klesající počet obyvatel zachraňují cizinci

Po Karlovarském kraji má Ústecký kraj také nejméně domácností vybavených počítačem s připojením k internetu - 52 procent.

V Ústeckém kraji přibylo ve srovnání s rokem 2001 16 tisíc cizinců. "Jejich počet již dosáhl 27 tisíc. Dosahuje už tří procent populace v kraji. Nebýt jejich přírůstku, i nadále by pokračoval pokles počtu obyvatel v kraji, který trval už od roku 1980," podotkl Bechtold.

Oproti předchozímu sčítání se počet lidí v kraji zvýšil o více než 10 tisíc. "K datu sčítání měl Ústecký kraj přes 830 tisíc obyvatel, což bylo v poválečném období nejvíce od roku 1980. Počtu v roce 1980 se to výrazně přiblížilo. Výrazně více obyvatel měl Ústecký kraj už v roce 1900, kdy měl 950 tisíc obyvatel, při následujících sčítáních v letech 1910, 1921 a 1930 měl Ústecký kraj dokonce více než milion obyvatel," jmenoval Bechtold.

Doplnil, že nejvýraznější pokles oproti předválečné úrovni zůstává v okrese Děčín, který je sice dodnes nejlidnatějším okresem kraje, žije v něm ale téměř o 100 tisíc obyvatel méně než před 2. světovou válkou.