Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme stádo, protestovali lidé v Teplicích proti kalům z Ostravy

  18:24aktualizováno  18:24
Na Benešově náměstí v Teplicích se v pátek odpoledne sešly zhruba dvě stovky lidí, kterým se nelíbí záměr pálit v čížkovické cementárně Lafarge kaly z ostravských ropných lagun. Obyvatelé si také připomněli ekologické protesty z listopadu 1989.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

Podle naštvaných lidí na náměstí je převoz kalů z Ostravy do kraje nesmysl posvěcený úřady, které nezajímá zdraví Severočechů.

"Odpad obsahuje mimo jiné 20 tun olova a nikdo neví, co to se zdravím lidí udělá. Nejsme stádo, které si nechá vše líbit," řekl Petr Beránek, který si na demonstraci přinesl transparent s nápisem Stop kalům.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložený a postupně spalovaný v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Protestující také kritizovali zákon na ochranu ovzduší. "Ten nás nechrání, splnit jeho limity je snadné. Kolik nám toho tady spadne na hlavu ale neřeší," řekla Miroslava Bačová v závěru demonstrace, kde se také podepisovala petice proti kalům.

Organizátoři svůj protest načasovali na 22. výročí ekologických protestů, které předcházely sametové revoluci. (čtěte zde) Podle jednoho z pořadatelů akce Matěje Hona tak šlo o symbolickou příležitost.

"Hlavní důvod akce je informační chaos, který panuje kolem likvidace ostravských kalů. Znepokojuje nás, že kolem toho existuje spousta informací, které stojí proti sobě a že to není jednoznačně vysvětlené," říká.

V sobotu akce v Litoměřicích

"Dokud se to nevysvětlí, myslíme si, že je tu důvod k obavám. Nechceme to ale prvoplánově formulovat jako výzvu k okamžitému zastavení likvidace kalů - je to právě spíš požadavek o informace," zdůraznil Hon.

Další demonstrace proti kalům se odehraje v sobotu od 10 hodin dopoledne na Mírovém náměstí v Litoměřicích. I tam budou moci lidé podepsat petici.

Další ekologickou zátěž pro kraj kritizují i litoměřičtí zastupitelé. Vyzvali krajský úřad, aby podnikl veškeré kroky k zastavení navážení a spalování kalů. To čížkovická cementárna kvůli odporu lidí zatím odložila. Spalovací zkoušku provede na konci listopadu. (čtěte zde)
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Policie má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Najdete na iDNES.cz