Ústecký podnikatel Tomáš Horáček.

Ústecký podnikatel Tomáš Horáček. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nejsem velrybář ani Paroubkův roztleskávač, říká podnikatel Horáček

  • 17
Se jménem severočeského podnikatele Tomáše Horáčka se v posledních dvou letech pojí přízviska velrybář, náborář ČSSD a Paroubkův roztleskávač. Ze strany musel odejít, ale sociální demokraté v Děčíně ho dodnes obviňují, že se snaží ovlivňovat jejich schůze.

Tomáš Horáček sám o sobě ovšem mluví jako o oběti politických a také mediálních kampaní.

Lidé v tomto věku s ČSSD příliš nesympatizují. Proč jste si ji vybral vy?
Od 18 let podnikám a trávím většinu času v práci včetně víkendů. Za tu dobu jsem oproti svým vrstevníkům nasbíral hodně obchodních, ale i životních zkušeností. Neměl jsem příliš dobré zkušenosti s pravicovými politiky. Začal jsem inklinovat spíše k těm levicovým. Navíc provozuji chráněnou dílnu, kde zaměstnávám přes 50 hendikepovaných a to s politikou ČSSD úzce souvisí.

V roce 2008 jste z ČSSD odešel nuceně, protože na vás padlo podezření z hromadného náboru...
Nechtěl jsem, aby kvůli tlaku, který neustále vytvářela média, byla v důsledku poškozována celá ČSSD. Proto jsem tak učinil.

Je pravda, že jste v Neštěmicích přivedl do ČSSD až osmdesát lidí?
Vím, že jsem byl s tímto pokusem o nábor spojován mimo jiné i já. V té době jsem však již v ústecké ČSSD nefiguroval a s MO Neštěmice jsem ani nikdy nespolupracoval.

Připomenu vám SMS z léta 2009: "Budou limuzky, raut a různý jiný parádičky… potřebujeme co největší účast stávajících členů a 30 nových členů. Tak doufám, že nezklamete." Byla od vás?
Nepsal jsem ji. Napsal ji jeden z mladých členů Mladých sociálních demokratů. Že to bohužel pojal takto, mě mrzí. Co se týče těch nešťastných limuzín, tak ty se nikdy na žádné stranické schůzi neobjevily. Pouze jednou jsme limuzínu přistavili na neformálním setkání mladých sociálních demokratů. S odstupem času uznávám, že to byla chyba, hlavně ve spojení se značkou ČSSD.

Tomáš Horáček

Je spojován s hromadnými nábory lidí, kteří měli ovlivnit hlasování celých organizací ve prospěch jednotlivců.

Kvůli podezření z hromadných účelových náborů však stranu koncem roku 2009 opustil.

Pro ČSSD ale pracoval jako volební manažer, v loňských komunálních volbách pak pracoval jako technický manažer pro hnutí Severočeši.cz.

V květnu vystoupil z děčínské buňky Mladých sociálních demokratů.

Před pár měsíci dostal osmiměsíční podmínku s odkladem na dva roky za pokus o pojistný podvod ve výši 7 tisíc korun.

Živí se jako podnikatel, provozuje chráněnou dílnu a půjčovnu aut VIP Cars.

V červnu 2010 několik novinářů zmapovalo, jak jste na schůzi litoměřické ČSSD držel v ruce desítky přihlášek do strany a naháněl mladé, kteří pak v sále hlasovali na váš pokyn. Nebo to tak nebylo?
Na té schůzi jsem opravdu byl. V Litoměřicích jsme se chystali založit novou buňku Mladých sociálních demokratů. V místní organizaci byla totiž řada mladých. Na tom nevidím nic špatného. Novináři, o kterých hovoříte, byli pozváni na popud některých litoměřických straníků, kteří chtěli za každou cenu rozštěpit litoměřickou buňku a poškodit její nové vedení. Co se týče přijímání nových členů, musím konstatovat, že bylo až na posledním bodě programu. To znamená, že by nemohlo jakkoliv ovlivnit průběh schůze. A zejména byla po takzvaném stop stavu, kdy by to již nemělo jakýkoliv význam pro blížící se konference.

Byly tu výpovědi několika mladých, že jim byly nabídnuty tři stovky za vstup. Je to pravda?
To není pravda. Vždy se jednalo pouze o anonymní výpovědi. Byla to provokace. Neexistují žádné konkrétní důkazy. Svoji významnou roli opět sehrála média.

Několik zdrojů uvedlo, že vaše akce v Litoměřicích měly směřovat k tomu, abyste sehnal podporu pro tehdejšího šéfa okresu pana Szántó a krajského šéfa ČSSD Petra Bendu...
Ty informace jsou a vždy pocházely z úst politiků, nikoliv od zúčastněných. To je trochu zvláštní, nemyslíte?

Ještě bych se vrátil k jedné vaší akci. Jde o dvě předvolební debaty, kde jste řídil sympatizanty ČSSD, aby při televizním přenosu tleskali Jiřímu Paroubkovi a bučeli při řeči jeho oponentů. Jak je vnímáte?
Každá politická strana měla na těchto debatách své příznivce, kteří tam přišli podpořit svého politika. V Ústí byly a jsou tyto debaty vždy nejbouřlivější. Příznivci sociálních demokratů zde byli zastoupeni razantní většinou, což pak bylo při těchto debatách i dost slyšet. Rozhodně se však nechovali hůře než ostatní, ba naopak. Nevhodné "bučení" si však někteří rozhodně odpustit mohli.