Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem nekulturní živel, říká muž, který rozprodává zadluženou farnost

  14:23aktualizováno  14:23
Kostely v Trmicích a Roudníkách na Ústecku, které patří zadlužené trmické farnosti, bude nutné prodat. Odhaduje to insolvenční správce Aleš Klaudy. "Myslím, že bude potřeba zpeněžit veškerý majetek. Nedostaneme se do situace, že bychom rozprodali dvě třetiny majetku a měli více peněz, než jsou pohledávky věřitelů," říká.

Interiér kostela v Trmicích | foto: Karel PešekMF DNES

Kostely se mají prodávat až naposled. Jak bude prodej majetku postupovat nyní?
Chystáme se uzavřít smlouvu s realitní kanceláří na prodej majetku, který farnost nelogicky nakupovala po celé republice. Jde o malé kousky lesů a polí na Moravě, v jižních a západních Čechách. Toho je velké množství a bude se to prodávat nějaký čas. To je jedna linie prodeje.

Farnost v konkurzu

Kostel v Trmicích

Farnost v Trmicích koupila v březnu 2009 na dluh pilu. Zaplatila za ni zhruba 12 milionů korun a navíc převzala závazky ve výši 8,8 milionu korun. Ukázalo se však, že pila nevydělává.

Farnost nakonec začala věřitelům dlužit 35 milionů korun a vloni na podzim upadla do konkurzu.

Insolvenční správce prodal v polovině července pilu za 4,1 milionu korun a na začátku týdne prodal i trmickou faru. V konkursu ji koupil katolický kněz z pražské diecéze za 2,93 milionu korun a nechá ji církvi k dispozici.

A druhá?
Začínáme zpeněžovat kulturní mobiliář, máme vyhlášené jedno výběrové řízení, které se týká některých uměleckých předmětů. A připravujeme první dražbu čtyř kusů památkově chráněných předmětů.

Jaké umělecké předměty do dražby připravujete a kde bude?
Dražba bude v Praze a měl by ji organizovat aukční dům, zřejmě Meissner-Neumann. Ještě ale nejsme definitivně domluveni. Do dražby půjde socha Madony pocházející z kostela v Roudníkách, dřevěná socha Kristus v okovech a dvě ze šesti monstrancí.

Je výhodnější výběrové řízení, nebo dražba?
Výběrové řízení, při kterém zájemci nosí nabídky v zapečetěných obálkách, je levnější, rychlejší a jednodušší. Od dražeb si slibujeme, že přivedou větší okruh zájemců a budou cílené na zájemce, kteří se památkami zabývají.

Nemohly by se sochy, obrazy a monstrance z dražby vyčlenit a prodávat je až v případě největší nouze? Jsou to umělecké předměty...
Něco takového insolvenční zákon nepředpokládá. Insolvenční řízení má být vedeno tak, aby došlo k rychlému a spravedlivému uspokojení věřitelů. Také si nemyslím, že prodej znamená ztrátu památky. Je lepší, aby tu věc vlastnil movitý investor než zkrachovalá právnická osoba. Kdo bude mít více peněz na to, aby o památku pečoval?

Kolik uměleckých památek se chystáte prodat?
Máme v majetkové podstatě asi 160 uměleckých předmětů a budou se zpeněžovat. Nemyslím si, že bych byl nekulturní živel, naopak, umění mám rád. Přesto to neberu jako tragédii. Někdo se dostal do konkursu, majetek se má zpeněžit co nejlépe a nejrychleji. A je tu zákon na ochranu památek, který vlastníka zavazuje, aby o ni pečoval. Proč by měli mít památkáři strach? Jen si ohlídají jiného vlastníka.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Policie řeší milionové podvody s auty v Chomutově, je na 30 poškozených

(ilustrační snímek)

Případ milionových podvodů při prodeji aut řeší policisté na Chomutovsku. Firma BestCars4u z Chomutova mezi lety 2015 a...

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Najdete na iDNES.cz