Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdelší autodráha je v Děčíně, jezdit na ní bude moct i veřejnost

  8:21aktualizováno  8:21
Děčínský Dům dětí a mládeže (DDM) má nejdelší autodráhu v České republice. Měří téměř padesát metrů a najednou po ní může jet osm aut na dálkové ovládání. V blízké budoucnosti chce navíc organizace dráhu zpřístupnit i veřejnosti. Na nakoupení aut na půjčování ale nemá peníze.

Nejdelší autodráha v České republice je dlouhá 47 metrů a má má 8 "drážek" pro auta. | foto: Karel PešekMF DNES

"Je to profesionální dřevěná autodráha amerického typu Blue King, tedy jediná typizovaná dráha, která funguje po celém světě, jezdí se na ní i profesionální závody," uvedl Bohuslav Trecha, který v děčínském DDM vede kroužek automodelářů.

Dráha měří 47 metrů, má 8 "drážek", může na ní tedy jezdit najednou osm autíček. V Děčíně už funguje zhruba 5 let, málokdo o ní ale ví. Autodráha nesídlí přímo v prostorách DDM, ale v Ústecké ulici za Teskem, v bývalé jídelně Alcan.

"Je to nejdelší dráha v Česku, úplně stejná - i tvarově - je ještě v Plzni, ta je trochu novější, vznikla vyloženě pro mistrovství světa těch úplně nejrychlejších aut. V celé Evropě je takových drah dohromady asi deset," popsal Trecha.

Nejdelší autodráha v České republice je dlouhá 47 metrů a má má 8
Po nejdelší autodráze v České reopublice najednou může jet až osm aut.

Po nejdelší autodráze v České republice najednou může jet až osm aut.

"Do budoucna bychom chtěli, aby dráhu běžně využívala i veřejnost, proto také stavíme ještě jednu vyloženě pro komerční autíčka, do konce roku by to mělo být hotové. Nicméně když někdo přijde, že si chce zajezdit, není problém, pustíme ho sem, může se stát členem našeho klubu nebo přivést své dítě do kroužku. Dráha zatím sice vyloženě veřejnosti určená není, je to ale naším cílem," řekl lektor.

Na investici do autíček k zapůjčení klub nemá

Podotkl, že ohlas veřejnosti je zatím minimální, protože ani Děčínští většinou nevědí, že u nich ve městě něco takového funguje. Zmínil také, že autodráha zdaleka nemusí být jen ryze mužskou zábavou.

"Když sem přijdou ženské, které se nestydí, okamžitě je to začne bavit," popsal.  Upozornil, že s domácí autodráhou se tahle vůbec nedá porovnat. Svoji domácí flotilu však zatím autodráha nemá.

Nejdelší dráha v české republice, na snímku Bohuslav Trecha - vedoucí

"Protože je tu 8 drah, potřebovali bychom tu mít k zapůjčení připravených aspoň 9 nebo 10 aut, která by byla identická - pro případ, že sem přijde skupina lidí a bude si chtít zazávodit, aby měli stejné možnosti. Jedno autíčko ale stojí kolem 2 tisíc, takže by to představovalo asi dvacetitisícovou investici. V současnosti se proto snažím oslovit sponzory, aby si tu veřejnost mohla zajezdit na dobré úrovni. Chceme, aby si to tu lidé opravdu užili," řekl Trecha.

Nejrychlejší auta dokáží sedmačtyřicetimetrový okruh proletět za neuvěřitelné tři vteřiny. "Při mezinárodních závodech, které se tu jezdí, jsou běžné časy tak kolem 4 vteřin. Používáme kupovaná autíčka z běžné obchodní sítě, ale i stavěná auta v měřítku 1:24 typu Eurosport. Jezdí se tu každoročně Severočeský pohár, ale i jiné závody," uvedl.

Největším problémem bylo podle něj sehnat tak velkou místnost, aby se do ní dráha vešla. "Je podepřená osmi sloupy, dráhu jsme mezi ně museli nějak naměstnat, vymýšleli jsme to asi měsíc. Nakonec jsme museli posunout jednu stěnu, aby se kolem dráhy dalo volně chodit," vysvětlil Trecha.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz