Záchranáři převezli zraněné děti do motolské nemocnice v Praze (9. března 2016).

Záchranáři převezli zraněné děti do motolské nemocnice v Praze (9. března 2016). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Děti po nehodě autobusu utěšila policie hračkami, pomáhal i ředitel školy

  • 169
Zpráva o nehodě autobusu, který převážel 43 žáků vejprtské základní školy na výlet do Prahy, zastihla jejího ředitele Tomáše Kluce na lyžařském výcviku, kde byl s jinou třídou. Informace pro rodiče už zjišťoval ze svého auta cestou k Panenskému Týnci. Tam zatím policisté uklidňovali vyděšené děti plyšovými hračkami.

„Okamžitě jsem sedl do auta a vyrazil na místo nehody. Komunikoval jsem s jednou z učitelek, které s žáky naší 4. a 5. třídy do Prahy cestovaly. Zjišťoval jsem, jak na tom všichni jsou, kolik dětí je zraněných. Kolegové ve škole mezitím informovali o situaci všechny rodiče,“ líčí dramatické ráno ředitel Kluc.

Nehoda autobusu s dětmi

Děti před osmou ráno v doprovodu tří učitelek vyrazily na výlet do Prahy, kde měly navštívit Pražský hrad.

Jejich cesta skončila u Panenského Týnce v místě, kde se čtyřproudová silnice zužuje na dvouproudou.

Řidič zřejmě dostal na namrzlé vozovce smyk, autobus vyletěl ze silnice a převrátil se na bok (o nehodě jsme psali zde).

Když dorazil na místo, vážně zraněné děti už zdravotníci odvezli do nemocnic. Ostatní čekali v hasičském autobuse u nedaleké benzinky, kde se jim věnovali policejní psychologové.

Jedním z policistů, který se snažil vyděšené školáky uklidnit, byl Miroslav Parýzek z obvodního oddělení v Lounech. „Děti byly hodně vyděšené, ptaly se po rodičích, bály se, že je převezou do nemocnice,“ popisuje.

„Rozdali jsme jim plyšové hračky, které jsme měli připravené v policejním autě. Dětem jsem vysvětlil, co se stalo, a co je čeká. Hlavně díky hračkám se postupně uklidnily,“ říká Parýzek.

Přijíždějícím rodičům pomáhal psycholog

Dětem, ale i rodičům, kteří na místo nehody celé ráno přijížděli, pomáhali policejní krizoví interventi. Na místo dorazily týmy z Ústeckého a Středočeského kraje a také psycholog hasičů.

„Rodiče pochopitelně ze všeho nejvíc zajímalo, které děti jsou zraněné a jak velká ta poranění jsou. A také do kterých nemocnic je převezli. Hodně nám pomohl ředitel školy, který se zná s rodiči osobně,“ přibližuje mluvčí týmu krizových interventů Veronika Hyšplerová.

Ředitel vejprtské školy zůstal na místě nehody až do odpoledne. Řešil s policisty a zdravotníky převoz lehce zraněných školáků do nemocnic a také jejich návrat domů do Vejprt.

O nehodě jsem slyšel z rádia a zatrnulo mi, říká řidič z kolony

Policisté dopravu odklonili přes starou silnici vedoucí přes Sulec a Panenský Týnec. Desítky řidičů ale uvázly na obchvatu obce a strávily tam dlouhé desítky minut než se z kolony dostaly.

„Jel jsem do práce, najednou auta přede mnou začala prudce brzdit, naštěstí jsem stihl zastavit včas. Hodně to klouzalo. V první chvíli jsme nikdo nevěděli, co se děje. Když jsem slyšel z rádia, že havaroval autobus plný dětí, zatrnulo mi,“ vybavuje si jeden z čekajících řidičů Pavel Ondrouš.