Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na uhlí do ekologických kotlů se čeká i měsíc. Zájem zvýšily dotace

  • 12
Na kvalitnější hnědé uhlí musejí zákazníci čekat dlouhé týdny v pořadnících. Situace zatím nikdy nebyla tak kritická, a to jak s dodávkou ledvického uhlí ze Severočeských dolů Bílina, tak komořanského od Severní energetické. Může za to rozmach ekologičtějších kotlů, na které stát poskytuje dotace.

„Uhlí sháním už tři týdny a ve sklepě nemám ani kilogram. Od všech dispečerů skladů slyším to samé, uhlí není. Na podzim přitom uhlí kupuji roky a nikdy nebyl problém, až letos,“ říká Miloš Klinger z Děčína.

„Je to katastrofa už od září. Naposledy jsme dostali ledvické uhlí před dvanácti dny. A to přijel jeden návěs, potřebuji jich ale deset, abych uspokojil poptávku. V pořadníku máme sedmdesát objednávek,“ potvrzuje spolumajitel Centra paliv Vejprty Vladimír Čermák.

Pořídit si lze dražší brikety, někde takzvanou kostku i levnější kategorii ořech 1, ale téměř vůbec nejžádanější ořech 2. „Tu nemáme ledvickou ani komořanskou,“ uvádí Martina Heřmánková ze skladu Domes Bylany, kde objednávky berou s dodáním v listopadu.

Tři neděle až měsíc nyní trvá dodání i ze skladu Kocanda v Libouchci, zákazníci v pořadníku mají objednávky na 2 200 metrických centů.

„Proti loňskému roku dostáváme o třetinu uhlí méně. Naštěstí nemrzne, pak začnou lidé panikařit úplně,“ líčí majitel skladu Kamil Kocanda. Za 14 dní přivezl dva návěsy bílinského nízkosirnatého uhlí ořech 2, což je 60 tun. „Běžně bereme čtyři návěsy a k tomu dva ořechu 1. A jak jsem slyšel, už i jednička začíná docházet,“ popisuje Kocanda.

Nedostatek zvýšil cenu

Kvůli nedostatku uhlí se zvýšila i jeho cena. Například doly Bílina prodávají metrický cent ořechu 1 za zhruba 238 korun a ořech 2 za 244 plus 99 korun za naložení každé tuny. Zákazníci skladů pak například za ořech 1 zaplatí 265 a za „dvojku“ 288 korun.

„Cena od dodavatelů vzrostla o šest korun, nám nezbývá nic, než ho za to kupovat,“ říká Kocanda.

Podle těžařů je ale chyba na straně skladů. „Výroba je rovnoměrná po celý rok, proto se řeší předzásobením ve skladech obchodníků. Bohužel poslední dvě zimy byly výjimečně teplé, uhlí na skladování se neprodávalo. Proto byli letos obchodníci opatrnější s předzásobením. To je hlavní problém,“ říká zástupce ředitele Dolů Bílina Rudolf Kozák.

Zájem je díky dotacím enormní

Za to, že chybí právě ořech 2, který je drobnější než „jednička“, může podstatně větší poptávka. Pouze tento druh uhlí je totiž vhodný do řady ekologických automatických kotlů, na které lidé poslední roky dostávají takzvané kotlíkové dotace.

„Kamarádi, kteří kotle montují, se mě ptají se, co se děje. Jim volají naštvaní lidé, že mají kotel za 80 tisíc, ale není v něm čím topit,“ popisuje Kocanda.

„Zájem o ořech 2 je díky dotacím nyní enormní. V uplynulých týdnech jsme spustili novou drtící linku, přesto nejsme schopni naplnit zvýšenou poptávku,“ potvrzuje mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Zlepšit situaci se snaží i v Bílině, kde investovali do rozšíření expedičních míst a od října dodávají více uhlí.

Na jeden český kamion připadá devět polských

Kolony kamionů čekající u dolů se ale zatím netenčí. „Na jednoho Čecha je ve frontě v Komořanech devět Poláků a stojíte tu čtyři dny,“ přiblížil Čermák.

Majitelé skladů také spekulují, že za nižším množství uhlí ve skladech mohl být i tlak na prolomení limitů. Doly Bílina, u kterých vláda nakonec v pondělí limity prolomila, to odmítají.

„Tato situace se každý rok opakuje a nemá s aktuálním děním kolem limitů nic společného,“ říká ředitel Dolů Bílina Rudolf Kozák.

Severní energetická, které limity u lomu ČSA zůstaly, mluví jinak. „Zájem o uhlí roste, proti tomu těžba je omezena rozhodnutím vlády. Nemůžeme tak uspokojit všechny zájemce, jsme nuceni utlumovat těžbu, odstavovat technologii a propouštět zaměstnance,“ uvedla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.