Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedokáže sehnat místa ve školkách, ať odejde z radnice, žádají Mostečtí

  8:24aktualizováno  8:24
Loni se v Mostě nedostalo do školek 130 dětí, letos to byl dvojnásobek. Rodiče podepisují petici, v níž žádají rezignaci vedoucí školského odboru magistrátu Jaroslavy Boudové. Je prý nekompetentní a nemá přehled.

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Aktivitu vyvolalo sdružení Průjezdná, které se snaží, aby magistrát zajistil větší množství míst v mosteckých mateřinkách. "Cílem petice je v zájmu všech mosteckých dětí odvolat paní Boudovou a doufat, že město na její místo jmenuje kompetentní, zkušenou, hodnověrnou a schopnou osobu," píše se na webu www.petice-odvolani-boudove.webnode.cz.

"Řada maminek, které ze zákona drží zaměstnavatel místo do tří let věku dítěte, nemohla do práce kvůli neumístění dítěte do školky nastoupit a o práci přišla," doplnil Seidl.

PETICE I NA INTERNETU

Petice za odvolání vedoucí odboru školství mosteckého magistrátu a za zvýšení počtu míst v mateřských školách lidé podepisují v internetové i papírové verzí. Petiční výbor jí hodlá předat novému vedení Mostu při jednání zastupitelstva 25.listopadu. Sdružení Průjezdná připravuje materiál o možnosti pronájmu školek z montovaných buněk.

Podle údajů, které má k dispozici, se do mateřinek v Mostě v loňském školním roce nedostalo 130 dětí a v letošním 240. Pro příští rok se odhaduje propad ještě o dalších 100 dětí. Navíc 127 dětí je v tomto školním roce umístěno jen díky výjimce hygieniků, kteří umožnili zvýšení počtu dětí ve třídách z 24 na 28.

"Jde ale o provizorium. Tento stav je na úkor učitelek i kvality vzdělávání dětí," podotýká Seidl a míní, že kritické situaci se dalo předejít. Most měl podle něj například v záloze "rezervní" nepoužívanou školku, kterou ale město koncem roku 2009 zcela nelogicky prodalo do soukromých rukou. "Již v září 2009 musela vedoucí odboru vědět o tom, že není přijato 130 dětí," rozčiluje se Seidl.

"Paní Boudová argumentuje jen tím, že počet dětí ve školkách za dva roky klesne a že je třeba vyčkat, až se situace vyřeší takto sama. Na jiné řešení prý nejsou peníze. Podle ní tedy asi mají stovky nepřijatých dětí do mateřinek letos i příští rok smůlu a jejich rodiče také," říká Seidl.

Lidé se s městem ohledně školek nedohodli

Petiční výbor se už setkal s vedením města, společnou řeč ale nenašli. "Po této schůzce jsme paní Boudovou vyzvali k zodpovězení základních otázek. Z odpovědí, které přišly e-mailem, vyplynulo, že je zcela nekompetentní - tvrdí třeba, že neví, kolik dětí nebylo přijato letos ani loni," znějí výhrady.

Představitelé Mostu ale za vedoucí odboru školství stojí. V reakci na petici neuvedli nic konkrétního, co by se týkalo řešení situace s dětmi, které se do školek nedostali, ani neposlali, jak budou vyhrocenou situaci řešit. Vyjádřili se v podstatě jen k prodeji budovy školky.

"Rozhodnutí, která byla v problematice předškolních zařízení přijata, nejsou jen rozhodnutím úředníka, ale zčásti rozhodnutím radnice. (...) Názory na ně se jistě mohou lišit," napsala do redakce Alena Sedláčková, mluvčí města Mostu. Situaci v mateřinkách prý ale řešit chce a nabízí prostor pro diskusi.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Najdete na iDNES.cz