Pohled do expozice Německého hodinářského muzea, která představuje výrobky ze 70. a 80. let 20. století. | foto: Jan Veselý, MF DNES

Navštivte saské městečko Glashütte, vyrábějí zde hodinky za miliony

  • 0
Chcete-li zasvětit do výroby nejluxusnějších hodinek, zajeďte si do saského městečka Glashütte ležící 20 kilometrů od česko-německé hranice. V hodinářském centru stojí i muzeum, ve kterém můžete vidět samotnou výrobu hodinek i historické kusy za miliony korun.

V Německu v průběhu 19. a 20. století vznikla dvě hodinářská centra - na západě ve Pforzheimu a pak v Krušných horách. V případě údolí v Glashütte byl rozvoj přesné výroby spojen se zavřením rudných dolů.

Muzeum hodinek

Hodinky Glashütte Original Panomatic

Německé hodinářské muzeum má otevřeno denně od 10 do 17 hodin.

Vstup pro dospělého je 6 eur, děti mají slevu.

Lístek nezlevní kulturní pas, který jinak platí na řadě severočeských a saských pamětihodnostech.

Úředníci potřebovali dát místním obživu a pozvali hodinářské mistry z jiných částí země. K příchozím, kteří byli vynikající, patřil jistý Adolf Lange. V Glashütte se usadil v roce 1845. Přizval i další slavné kolegy - Julia Assmanna, Ludwiga Strassera a jiné. Jejich um postupně přebírali potomci.

Ještě před druhou světovou válkou v Glashütte vyráběly hodinky desítky firem, běžným sortimentem pak byly i tachometry a další měřicí přístroje. Za války se jejich výroba logicky rozšířila, byť luxusní a špičkové hodinky se tu dělaly dál, oblíbil si je i Hitler a vyznamenával jimi své "hrdiny".

Rozlet a luxus skončil se sovětským bombardováním v květnu 1945. Sověti navíc z města odvezli vše, co šlo. Promoskevští komunisté pak zdejší dílny ještě znárodnili. Přesto je třeba přiznat, že tradici kvalitní hodinářské práce v Glashütte neukončili.

Hodinářství se oživilo v 90. letech

Saské hodinářství nabralo druhý dech v 90. letech 20. století. V roce 1990 vzkřísil potomek rodiny Lange firmu Lange Uhren GmbH. K ní postupně přibyly další. Kvality si všimly i zavedené společnosti s dostatkem kapitálu.

Expozice hodinářského muzea v Glashütte

A tak je A. Lange & Söhne součástí Richemond Group, do níž patří mimo jiné i Baume & Mercier, JaegerLeCoultre, Cartier nebo IWC. Kapitál pro Glashütte Original dodala společnost Swatch, která ovládá Omegu, Breguet, Rado nebo Longines.

A proč jsou krušnohorské hodinky tak drahé? Tím, co je dělá výjimečnými, jsou vlastní dokonalé a komplikované strojky a kvalita zpracování. Jen na okraj - rozumí se, že píšeme o mechanických hodinkách. Na baterky  - vyjma jedné levnější značky - zapomeňte.

Ještě před dvěma lety firma A. Lange & Söhne neměla zájem o český trh a z luxusních krušnohorských značek se v tuzemsku prodával jen Glashütte Original. To už se změnilo. I "Lange" má u nás obchodního partnera.

V muzeu lze vidět samotnou výrobu hodinek

Značky hodinek

V Glashütte se vyrábějí značky A. Lange & Söhne, Glashütte Original, Nautische Instrumente, Union, Bruno Söhnle, Nomos, Tutima a Wempe.

Zárukou kvality je právě jméno městečka Glashütte. Na ciferník ho dávají všichni zdejší výrobci.

Glashütte je dneska ospalé městečko s 4 700 obyvateli. Že však jde o světové hodinářské centrum poznáte podle nápisů firem a poutačů. V centru najdete Německé hodinářské muzeum. Tady se dozvíte vše o historii místa, uvidíte současné i historické hodinky, které stojí miliony korun, i výkresy se strojky. A spatříte i výrobu, v části muzea jsou totiž dílny. Za krásným novým muzeem stojí firma Swatch. Vybudování stálo přes 200 milionů eur.

Ve městě můžete samozřejmě hodinky koupit, je tu několik hodinářství. Ovšem nepředstavujte si, že přijdete k pultu a požádáte o jedny "Lange". Ty v místních obchodech nemají.

V prvním případě odkázala milá prodavačka z krámku u muzea na obchod v Drážďanech. "Jinak pak další nejbližší je ve švýcarském Svatém Mořici," sdělila. O Praze nevěděla. Ostatní značky tu však najdete.

Glashütte

Glashütte