Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Navštivte saské městečko Glashütte, vyrábějí zde hodinky za miliony

  12:22aktualizováno  12:22
Chcete-li zasvětit do výroby nejluxusnějších hodinek, zajeďte si do saského městečka Glashütte ležící 20 kilometrů od česko-německé hranice. V hodinářském centru stojí i muzeum, ve kterém můžete vidět samotnou výrobu hodinek i historické kusy za miliony korun.

Pohled do expozice Německého hodinářského muzea, která představuje výrobky ze 70. a 80. let 20. století. | foto: Jan Veselý, MF DNES

V Německu v průběhu 19. a 20. století vznikla dvě hodinářská centra - na západě ve Pforzheimu a pak v Krušných horách. V případě údolí v Glashütte byl rozvoj přesné výroby spojen se zavřením rudných dolů.

Muzeum hodinek

Hodinky Glashütte Original Panomatic

Německé hodinářské muzeum má otevřeno denně od 10 do 17 hodin.

Vstup pro dospělého je 6 eur, děti mají slevu.

Lístek nezlevní kulturní pas, který jinak platí na řadě severočeských a saských pamětihodnostech.

Úředníci potřebovali dát místním obživu a pozvali hodinářské mistry z jiných částí země. K příchozím, kteří byli vynikající, patřil jistý Adolf Lange. V Glashütte se usadil v roce 1845. Přizval i další slavné kolegy - Julia Assmanna, Ludwiga Strassera a jiné. Jejich um postupně přebírali potomci.

Ještě před druhou světovou válkou v Glashütte vyráběly hodinky desítky firem, běžným sortimentem pak byly i tachometry a další měřicí přístroje. Za války se jejich výroba logicky rozšířila, byť luxusní a špičkové hodinky se tu dělaly dál, oblíbil si je i Hitler a vyznamenával jimi své "hrdiny".

Rozlet a luxus skončil se sovětským bombardováním v květnu 1945. Sověti navíc z města odvezli vše, co šlo. Promoskevští komunisté pak zdejší dílny ještě znárodnili. Přesto je třeba přiznat, že tradici kvalitní hodinářské práce v Glashütte neukončili.

Hodinářství se oživilo v 90. letech

Saské hodinářství nabralo druhý dech v 90. letech 20. století. V roce 1990 vzkřísil potomek rodiny Lange firmu Lange Uhren GmbH. K ní postupně přibyly další. Kvality si všimly i zavedené společnosti s dostatkem kapitálu.

Expozice hodinářského muzea v Glashütte

Expozice hodinářského muzea v Glashütte

A tak je A. Lange & Söhne součástí Richemond Group, do níž patří mimo jiné i Baume & Mercier, JaegerLeCoultre, Cartier nebo IWC. Kapitál pro Glashütte Original dodala společnost Swatch, která ovládá Omegu, Breguet, Rado nebo Longines.

A proč jsou krušnohorské hodinky tak drahé? Tím, co je dělá výjimečnými, jsou vlastní dokonalé a komplikované strojky a kvalita zpracování. Jen na okraj - rozumí se, že píšeme o mechanických hodinkách. Na baterky  - vyjma jedné levnější značky - zapomeňte.

Ještě před dvěma lety firma A. Lange & Söhne neměla zájem o český trh a z luxusních krušnohorských značek se v tuzemsku prodával jen Glashütte Original. To už se změnilo. I "Lange" má u nás obchodního partnera.

V muzeu lze vidět samotnou výrobu hodinek

Značky hodinek

V Glashütte se vyrábějí značky A. Lange & Söhne, Glashütte Original, Nautische Instrumente, Union, Bruno Söhnle, Nomos, Tutima a Wempe.

Zárukou kvality je právě jméno městečka Glashütte. Na ciferník ho dávají všichni zdejší výrobci.

Glashütte je dneska ospalé městečko s 4 700 obyvateli. Že však jde o světové hodinářské centrum poznáte podle nápisů firem a poutačů. V centru najdete Německé hodinářské muzeum. Tady se dozvíte vše o historii místa, uvidíte současné i historické hodinky, které stojí miliony korun, i výkresy se strojky. A spatříte i výrobu, v části muzea jsou totiž dílny. Za krásným novým muzeem stojí firma Swatch. Vybudování stálo přes 200 milionů eur.

Ve městě můžete samozřejmě hodinky koupit, je tu několik hodinářství. Ovšem nepředstavujte si, že přijdete k pultu a požádáte o jedny "Lange". Ty v místních obchodech nemají.

V prvním případě odkázala milá prodavačka z krámku u muzea na obchod v Drážďanech. "Jinak pak další nejbližší je ve švýcarském Svatém Mořici," sdělila. O Praze nevěděla. Ostatní značky tu však najdete.

Glashütte

Glashütte

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz