Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo shánělo balvany, aby Zeman poklepal na neexistující stavbu

  13:58aktualizováno  13:58
Před zaměstnanci ministerstva spravedlnosti vyvstal nečekaný úkol. Museli narychlo sehnat balvan. Prezident Miloš Zeman se totiž den před návštěvou Ústeckého kraje rozhodl, že tam poklepe na základní kámen justičního paláce. Ten je léta jen na papíře a Rusnokova vláda jako jiné před ní slíbila, že se už začne stavět.

Prezident Miloš Zeman poklepal při návštěvě Ústeckého kraje na základní kámen nového justičního paláce, na který Rusnokova vláda slíbila uvolnit 850 milionů korun. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Při původním sestavování Zemanova itineráře v Ústeckém kraji jednala hradní kancelář o tom, že by Zeman stavbu zahájil přímo na pozemku u křižovatky "Rondel" ve čtvrti Bukov, kde by jednou měla nová budova stát. Ministerstvo kvůli tomu sehnalo i dvoutunový balvan

Soud v Ústí

Současná nevyhovující budova ústeckého soudu.

Nynější areál, kde sídlí krajský a okresní soud i státní zastupitelství, je v žalostném stavu. V hlavní budově ze 70. let minulého století neodpovídá vybavení hygienickým předpisům, čtyřicet let staré rozvody elektřiny nepostačují, tři povodně za posledních jedenáct let narušily základy i izolace.

Do programu se ale zahájení stavby nakonec nedostalo. Změna přišla až ve středu večer. "Momentálně se jedná o zařazení návštěvy Krajského soudu v Ústí nad Labem ve čtvrtek dopoledne a symbolického položení základního kamene," informovala ve středu v 17 hodin e-mailem mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Ministerstvo proto narychlo přivezlo z kamenolomu v Mariánské skále u ústeckého centra menší kámen, opatřilo ho nápisy a Zeman na něj po poledni poklepal v budově soudu. Pak kámen putoval do trezoru, odkud by se měl jednou přemístit na staveniště.

"Bylo to trochu hektické. Byl jsem pro něj ráno v kamenolomu," svěřil se ve čtvrtek vrchní ředitel správy majetku ministerstva spravedlnosti Miloš Pochobradský, který kámen přivezl do nynější soudní budovy na střekovském nábřeží.

Justiční palác bude, tvrdí ministryně v demisi

Kdy se nový justiční palác v Ústí nad Labem začne stavět, ale není jasné. "Bude to příští rok. Máme garance do 850 milionů. Padesát milionů na rok 2014 a zbytek rozložený do dalších dvou let," řekla ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, která přijela se Zemanem. 

Fotogalerie

Jenže příprava nového justičního paláce ve čtvrti Bukov se táhne už od roku 2002. Projekt je hotový a má i stavební povolení. Zaměstnanci soudu slyšeli sliby už několika ministrů, že peníze budou. Proto, když jim takový slib přivezla v září opět i Benešová, byli skeptičtí (o slibu zde).

"Uvěřím, až se začne stavět," komentoval to tehdy krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Jiní reagovali příkřeji. "Prostě tomu nevěřím," prohlásila soudkyně Věra Kloudová.

Benešová kandiduje v Ústeckém kraji

Poté, co mají základní kámen v trezoru, se tváří optimističtěji. "Je to naděje, že se dočkáme," poznamenal předseda krajského soudu Milan Kohoutek. "Výhra ve sportce," doplnil žalobce Jakovec.

Prezident v Ústeckém kraji:

Stále však zůstává jen u slibů, po volbách může být vše jinak. "To si neumím představit. Ovšem možné je leccos, když budeme mít představy dost plastické," komentovala to Benešová. A připomněla, že nyní stavbu podpořil i prezident.

Benešová nyní v Ústeckém kraji kandiduje za ČSSD, ale již jako nestraník, protože členství v sociální demokracii přerušila kvůli jmenování ministryní Rusnokovy vlády.

K Zemanovi má Benešová blízko. Opakovaně mu vyjadřovala podporu a při prezidentských volbách mu otevřeně dala přednost před oficiálním kandidátem ČSSD Jiřím Dientsbierem. Zeman si ji pak vzal na Hrad jako svou poradkyni a poté usedla v jeho "vládě odborníků".

Miloš Zeman se při návštěvě dolů v Bílině ptal zaměstnanců na plat
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Najdete na iDNES.cz