Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo shánělo balvany, aby Zeman poklepal na neexistující stavbu

  13:58aktualizováno  13:58
Před zaměstnanci ministerstva spravedlnosti vyvstal nečekaný úkol. Museli narychlo sehnat balvan. Prezident Miloš Zeman se totiž den před návštěvou Ústeckého kraje rozhodl, že tam poklepe na základní kámen justičního paláce. Ten je léta jen na papíře a Rusnokova vláda jako jiné před ní slíbila, že se už začne stavět.

Prezident Miloš Zeman poklepal při návštěvě Ústeckého kraje na základní kámen nového justičního paláce, na který Rusnokova vláda slíbila uvolnit 850 milionů korun. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Při původním sestavování Zemanova itineráře v Ústeckém kraji jednala hradní kancelář o tom, že by Zeman stavbu zahájil přímo na pozemku u křižovatky "Rondel" ve čtvrti Bukov, kde by jednou měla nová budova stát. Ministerstvo kvůli tomu sehnalo i dvoutunový balvan

Soud v Ústí

Současná nevyhovující budova ústeckého soudu.

Nynější areál, kde sídlí krajský a okresní soud i státní zastupitelství, je v žalostném stavu. V hlavní budově ze 70. let minulého století neodpovídá vybavení hygienickým předpisům, čtyřicet let staré rozvody elektřiny nepostačují, tři povodně za posledních jedenáct let narušily základy i izolace.

Do programu se ale zahájení stavby nakonec nedostalo. Změna přišla až ve středu večer. "Momentálně se jedná o zařazení návštěvy Krajského soudu v Ústí nad Labem ve čtvrtek dopoledne a symbolického položení základního kamene," informovala ve středu v 17 hodin e-mailem mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Ministerstvo proto narychlo přivezlo z kamenolomu v Mariánské skále u ústeckého centra menší kámen, opatřilo ho nápisy a Zeman na něj po poledni poklepal v budově soudu. Pak kámen putoval do trezoru, odkud by se měl jednou přemístit na staveniště.

"Bylo to trochu hektické. Byl jsem pro něj ráno v kamenolomu," svěřil se ve čtvrtek vrchní ředitel správy majetku ministerstva spravedlnosti Miloš Pochobradský, který kámen přivezl do nynější soudní budovy na střekovském nábřeží.

Justiční palác bude, tvrdí ministryně v demisi

Kdy se nový justiční palác v Ústí nad Labem začne stavět, ale není jasné. "Bude to příští rok. Máme garance do 850 milionů. Padesát milionů na rok 2014 a zbytek rozložený do dalších dvou let," řekla ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, která přijela se Zemanem. 

Fotogalerie

Jenže příprava nového justičního paláce ve čtvrti Bukov se táhne už od roku 2002. Projekt je hotový a má i stavební povolení. Zaměstnanci soudu slyšeli sliby už několika ministrů, že peníze budou. Proto, když jim takový slib přivezla v září opět i Benešová, byli skeptičtí (o slibu zde).

"Uvěřím, až se začne stavět," komentoval to tehdy krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Jiní reagovali příkřeji. "Prostě tomu nevěřím," prohlásila soudkyně Věra Kloudová.

Benešová kandiduje v Ústeckém kraji

Poté, co mají základní kámen v trezoru, se tváří optimističtěji. "Je to naděje, že se dočkáme," poznamenal předseda krajského soudu Milan Kohoutek. "Výhra ve sportce," doplnil žalobce Jakovec.

Prezident v Ústeckém kraji:

Stále však zůstává jen u slibů, po volbách může být vše jinak. "To si neumím představit. Ovšem možné je leccos, když budeme mít představy dost plastické," komentovala to Benešová. A připomněla, že nyní stavbu podpořil i prezident.

Benešová nyní v Ústeckém kraji kandiduje za ČSSD, ale již jako nestraník, protože členství v sociální demokracii přerušila kvůli jmenování ministryní Rusnokovy vlády.

K Zemanovi má Benešová blízko. Opakovaně mu vyjadřovala podporu a při prezidentských volbách mu otevřeně dala přednost před oficiálním kandidátem ČSSD Jiřím Dientsbierem. Zeman si ji pak vzal na Hrad jako svou poradkyni a poté usedla v jeho "vládě odborníků".

Miloš Zeman se při návštěvě dolů v Bílině ptal zaměstnanců na platNejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

Najdete na iDNES.cz