Patronem sbírky je herec Jiří Bartoška, který působil v někdejším Činoherním...

Patronem sbírky je herec Jiří Bartoška, který působil v někdejším Činoherním studiu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Činoherák vyhlásil národní sbírku, kasičky budou v předních divadlech

  • 13
Činoherák Ústí, ve kterém pokračuje soubor zničeného Činoherního studia, vyhlásil celonárodní sbírku. Má přispět k udržení chodu spolku a vybudování domovské scény. Sbírka názvem Činoherák žije aneb Národ sobě II odkazuje na sbírku, která pomohla obnovit po požáru Národní divadlo.

"Dlouho jsme zvažovali, zda s žádostí o pomoc oslovit celý národ a nakonec jsme se rozhodli, že tak s veškerou pokorou a respektem učiníme," sdělil umělecký šéf spolku Filip Nuckolls. Spolek sbírku symbolicky vyhlásil na půdě Národního divadla v Praze, které nad ní převzalo záštitu.

Spolek sdružuje herce, tvůrce a kulisáky z bývalého Činoherního studia, které ústecká radnice systematickými kroky v čele s náhlou změnou financování uprostřed sezony dohnala k zániku. Zatím funguje díky nadšení mecenášů, fanoušků a dobrovolníků, jen s jejich podporou ale dlouho nevystačí.

"Nesmyslně zlikvidované Činoherní studio má nástupnický soubor, a ten potřebuje podpořit," řekl umělecký šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Celonárodní sbírka má přinést 3,5 milionu korun, které hodlá spolek použít na obnovu budovy bývalého kina Hraničář, aby tam pro divadelníky vzniklo plnohodnotné zázemí.

Záštitu převzal Jiří Bartoška

Spolku se už před vyhlášením sbírky podařilo od dárců převážně z regionu shromáždit na transparentním účtu zhruba 1,8 milionu korun (účet zde). Celonárodní sbírka by měla částku výrazně zvýšit.

Lidé mohou přispívat do kasiček rozmístěných v desítkách spřátelených divadel napříč Českem. Mezi nimi jsou vesměs špičkové scény, kromě Národního divadla třeba Dejvické divadlo, Divadlo Komedie, pražský Činoherní klub či Divadlo na Vinohradech. Patronem sbírky se stal Jiří Bartoška, který v první polovině 70. let stál u zrodu Činoherního studia.

"Pro mě je to jednak čest, jednak povinnost jako zakládajícího člena Činoherního studia, které po 42 letech rozhodnutím radnice skončilo. Přijde mi absurdní, že krajské, univerzitní město likviduje divadlo s takhle velkou tradicí. Proto si pokládám za čest, že se mohu stát patronem této sbírky," sdělil MF DNES Bartoška.

Národní divadlo sbírku podpoří týdenní akcí

Národní divadlo připomene sbírku akcí Národ pro Činoherák, která se bude konat od 29. června do 6. července. V tomto týdnu se na piazettě Národního divadla vystřídají divadelní soubory, kapely a další umělci.

"Každý den čeká návštěvníky bohatá nabídka divadel pro děti i dospělé, moderátoři, koncerty, výstavy," láká šéf činohry Národního divadla Dočekal.

Činoherák Ústí má za sebou třítýdenní působení na lodi bratří Formanů, kde se na 23 představeních vystřídalo přes tři tisíce diváků. Už 23. června pak chystá svou první premiéru. Na hradě Střekov sehraje shakespearovskou adaptaci Dva páni z Verony.

Ústecká radnice mezitím chce postavit svou vlastní činoherní scénu. Nemá ovšem hry, herce ani fundus a do výběrového řízení na uměleckého šéfa se magistrátu přihlásil jen místní performer (o konkurzu zde).