Dolský mlýn na říčce Kamenici

Dolský mlýn na říčce Kamenici | foto: Václav Sojka

Park České Švýcarsko zlepší turistům podmínky. Opraví hlavní trasy

  • 1
Turistům se bude lépe chodit k Pravčické bráně, skalnímu hrádku Falkenštejn a pohádkovému Dolskému mlýnu, nový povrch dostane i páteřní cyklotrasa Česká silnice. Správa národního parku letos do těchto oprav investuje miliony korun.

„Letos se toho bude dít opravdu hodně. První malou akcí je oprava mostku u Dolského mlýna, ta začne už za několik dnů,“ říká mluvčí parku Tomáš Salov.

Turisté by tak měli sledovat web parku, kde se o začátku prací dozví. Až se totiž začne, nějaký čas se přes říčku Kamenici u mlýna nepůjde dostat.

Zavřený totiž zatím nadále zůstane druhý můstek u Královského smrku, kde loni ve svahu hořelo a padají tam kameny.

„Skaláci místo průběžně čistí, ale zatím stezku otevřít nelze a asi mostek odstraníme, abychom raději nebezpečné místo zcela odřízli,“ upozornil Salov.

Konec výmolů na České silnici

Nový povrch dostane cesta podél silnice od Hřenska k rozcestí Tři prameny, kde se odbočuje k Pravčické bráně.

„Cesta se za sedm a půl milionu bez DPH opraví až k rozcestí celá a od něj směrem k bráně některé krátké úseky, hlavně různé lávky,“ přibližuje mluvčí.

Po pěti letech také zmizí výmoly a díry z České silnice, šestikilometrového úseku dávné obchodní stezky do Saska, která kdysi tvořila i hranici polesí Clary-Aldringenů a Kinských.

Z té doby pochází i několik starých hraničních znamení a letopočtů na okolních skalách. Kromě pěší trasy jde také o páteřní cyklotrasu národním parkem z Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic, kde navazuje na další cesty na území Saska.

Nejoblíbenější cyklotrasa přes národní park

Národní park tuto lesní cestu získal v dezolátním stavu před pěti lety a až v letošním roce se na její opravu podařilo sehnat peníze díky ministerstvu životního prostředí.

„Dnes je to nejoblíbenější cyklotrasa přes národní park. Když všechno půjde hladce, opravy by mohly začít ještě v létě. Turisté se tedy budou muset smířit s tím, že letos se tu budou vyhýbat stavebním strojům, “ podotkl Salov.

Falkenštejn

  • hrad vznikl přibližně koncem 13. století
  • sloužil k ochraně obchodní cesty do Saska
  • dochovala se z něj síň vytesaná do skály s okenním výklenkem a kapličkou

Pohodlněji přístupné budou také zbytky skalního hradu Falkenštejn u Jetřichovic. Z vrcholu návštěvníci uvidí Havraní skálu, Růžovský vrch i Děčínský Sněžník.

Pískovec chozením trpí

Hrádek je volně přístupný, ale šplhá se na něj průrvou, což je náročný, skoro až horolezecký výstup.

Chozením se tam navíc neustále obrušují a ničí pískovcové schody.

„Chceme cestu udělat pro turisty bezpečnější a současně hrádek ochránit, je to památka, a tak všechny úpravy musí být citlivé,“ popsal mluvčí.