Záušnice nalezené v Libyni

Záušnice nalezené v Libyni | foto: Martin Volf

Archeologové objevili pod kostelem zbytky hrobů se středověkými šperky

  • 1
Při průzkumu kostela svatého Jiljí v Libyni na Lounsku odkryli archeologové zbytky středověkých hrobů. V jednom z nich byly dvě bronzové záušnice. Dva esovité šperky historici našli spolu se zbytky lebky.

"Podle tvaru a velikosti je můžeme datovat do rozmezí od druhé poloviny 12. až do první poloviny 13. století," říká vedoucí výzkumu Martin Volf z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.

Záušnice sloužily jako doplněk účesu. "Byly buď zamotávány do pramenů vlasů raně středověkých žen a dívek, nebo zdobily čelenku z kůže či plátna," poznamenal Volf.

Hroby archeologové odkryli asi metr pod podlahami, které se budou opravovat a kvůli nimž současný záchranný výzkum provádí. Po rekonstrukci už se totiž nikdo pod kostel k dalšímu zkoumání dlouho nedostane (o výzkumu zde).

Ještě cennější než objev samotných šperků je pro archeology skutečnost, kde hrob středověké ženy objevili. Byl totiž částečně překrytý základy současného kostela ze 14. století. To znamená, že na místě se pohřbívalo ještě dřív, než byl dnešní kamenný kostel svatého Jiljí postaven.

Archeologové budou hledat zbytky původního kostela

Odborníci, kteří dosud zkoumali jen vnitřek kostela, tak mají nový úkol. Budou hledat, kde původní kostel stál a jakou mohl mít podobu.

"Již dnes však tušíme, že v Libyni stála jedna z nejstarších středověkých staveb v širokém okolí," zdůraznil Volf.

Záušnice nalezené v Libyni

Kostel sv. Jiljí už několik let opravuje občanské sdružení z Lubence, které v něm chce vytvořit unikátní muzeum vitráží. I proto nyní nadšenci začínají hledají sponzory, kteří by přispěli šesti sty tisíci korunami na budoucí výzdobu.

"Sháníme asi 200 sponzorů, kteří by nám po třech tisících korunách věnovali na unikátní vitrážový strop zachycující celou křesťanskou tématiku od krále Artuše a Svatého Grálu až po legendu o Kristu a starozákonné biblické proroctví. Vitráže uděláme sponzorsky, potřebujeme však zaplatit kovovou konstrukci a související stavební práce," uvedla Jitka Kantová z lubenecké firmy Skloart.

Firma vitráže vyrábí, manželé Kantovi zároveň pomáhají s vedením občanského sdružení, jež zchátralý kostel zachraňuje.